Vidurių užkietėjimas yra nemaloni būklė visiems, nepriklausomai, kokio amžiaus esame. Vaikams, ypač jei jie dar nemoka kalbėti, vidurių užkietėjimas sukelia daug problemų: gali lemti prastą savijautą, blogą apetitą, nuotaikos neturėjimą, irzlumą ir nenorėjimą sėstis ant naktipuodžio. Kaip atpažinti vidurių užkietėjimą ir kodėl jis atsiranda netgi kūdikiams?
Kodėl net patiems mažiausiems kūdikiams kietėja viduriai?
Dažniausiai mamos pienu maitinami kūdikiai tuštinasi kelis kartus per parą, kai kurie net iki 6–7 kartų. Adaptuotais pieno mišiniais maitinami tuštinasi rečiau: iki 6 mėn. kūdikiai – dažniausiai 1–2 k. per parą, kai kurie dar rečiau – tik kas antrą parą. Tuštinimosi norma neegzistuoja, todėl sunku pagal tai, kiek kartų per parą ar savaitę tuštinasi krūtimi maitinamas kūdikis, spręsti, ar jis turi žarnyno bėdų. Retai, bet pasitaiko tokių, kurie tuštinasi kartą per savaitę, nes suvirškina visą mamos pieną.
Žindomiems kūdikiams viduriai užkietėja itin retai, nes mamos pienas yra lengvai virškinamas. Dažniausiai bėdų atsiranda tada, kai mama nustoja maitinti krūtimi ir pradeda duoti mišinio arba tiršto maisto. Kūdikiui tuštinimosi bėdų gali būti dėl funkcinio pobūdžio priežasčių, t. y. kelių dienų ar mėnesių kūdikiai nemoka valdyti dubens raumenų. Kadangi žarnyno peristaltika (ritmingai susitraukinėjančios žarnų sienelės) nėra visiškai susiformavusi, tuštintis kūdikiui gali būti sunku. Ši bėda vargina tik pirmus gyvenimo mėnesius, vėliau kūdikis išmoksta valdyti dubens raumenis ir gerai tuštinasi.
Pradėjęs valgyti tirštą maistą, kūdikis paprastai tuštinasi keletą kartų per parą arba bent kas dvi tris paras. Vos ėmus ragauti tiršto maisto, viduriai gali šiek tiek užkietėti, nes kūdikio žarnynas turi prisitaikyti prie kitokios sudėties maisto. Be to, viduriai gali užkietėti ir dėl kokios nors įgimtos storosios žarnos ligos (itin retas atvejis) ar jei permaitinamas mišiniu. Priežasčių daug, tad jeigu įtariate, kad kūdikiui užkietėjo viduriai, kreipkitės į gydytoją, kuris nustatys, kodėl sutriko viduriai, ir skirs gydymą.
Kaip atpažinti užkietėjusius vidurius?
Kūdikio viduriai užkietėję, jeigu jis tuštinasi rečiau kaip 3 kartus per savaitę kietomis išmatomis, panašiomis į zuikio spiras. Kūdikis tampa neramus, irzlus, dažniau atpila ir mažiau valgo. Būtina ieškoti pagalbos, nes pirmasis vidurių užkietėjimas gali tapti ydingo rato pradžia. Užkietėjus viduriams besituštinantis vaikas jaus skausmą, gali atsirasti įtrūkimų apie išangę, lemiančių dar didesnį skausmą tuštinantis (tai ypač būdinga pradėjusiems lankyti darželį).
Kaip padėti vaikui?
Jeigu kūdikį kamuoja užkietėję viduriai, būtinai kreipkitės į gydytoją, nes tik jis gali skirti vaistų. Nepatartina be gydytojo žinios pačiai imtis gydyti kūdikį. Būna, gydytojas vyresnio amžiaus vaikams trumpam laikui skiria laisvinamųjų lašiukų, o tėvai jų duoda savo nuožiūra ilgiau. Taip elgtis jokiu būdu negalima.
Jeigu matote, kad kūdikis neramus, galite pabandyti pamasažuoti pilvuką. Masažuokite laikrodžio rodyklės kryptimi aplink bambą. Stebėkite, kaip reaguoja kūdikis, ir masažą tęskite tik tuo atveju, jeigu jis yra atsipalaidavęs, ir jam tai nekelia neigiamos reakcijos. Taip pat galite pabandyti švelniai sukti kūdikio kojytes, lyg važiuotų dviračiu. Šis pratimas išjudins skrandžio ir žarnyno raumenis. Kūdikiui atsipalaiduoti, o išmatoms lengviau pasišalinti gali padėti šilta vonia.
Jeigu kūdikis jau primaitinamas tirštu maistu ir jo viduriai kietėja, reikėtų vengti duoti ryžių, manų, kukurūzų košių. Tinka avižų, grikių košės, liesa mėsa.