Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Specialisto patarimai: kaip išsirinkti saugiausią automobilinę kėdutę kūdikiui

Specialisto patarimai: kaip išsirinkti saugiausią automobilinę kėdutę kūdikiui

Vienas tų pirkinių, be kurio tikrai neišsiversite, jei laukiatės vaikelio – automobilinė kėdutė. Jos prireiks net tuo atveju, jei planuojate tik parvažiuoti iš gimdymo namų. Kūdikis negali keliauti be specialios, jo svoriui ir amžiui pritaikytos, kėdutės.

Jei jau galvojate apie šį svarbų pirkinį, jums reikėtų žinoti keletą kriterijų, kuriais remiantis bus lengviau išsirinkti. Pirmiausia – susiplanuokite, kiek šiam pirkiniui galite skirti pinigų. Parduotuvėse rasite kėdučių nuo 50 iki 500 eurų. Tuomet pasidomėkite kitais svarbiais kriterijais: modeliu, tinkančiu jūsų automobiliui, saugumo testų įvertinimais, funkcionalumu.

MODELIS. Pirmasis klausimas, su kuriuo susiduria tėveliai: kiek maždaug kėdučių vaikui reikia per gyvenimą? Ar rinktis, skirtas ilgesniam laikotarpiui, pavyzdžiui, nuo gimimo iki 18-os mėnesių, ar geriau tas, kurios tarnaus trumpesnį laiką, pavyzdžiui, nuo gimimo iki šešių mėnesių? Pasak „Kotryna Group” komercijos vadybininko Sauliaus Vienažindžio, „tik gimusiam mažyliui idealu turėti kėdutę su kuo gulstesne padėtimi (atsiminkite, kad ji bus skirta neilgoms kelionėms, iki dviejų valandų). Jei planuojate važiuoti tolimus atstumus, jums reikėtų pirkti neseniai rinkoje atsiradusias kėdutes su visiškai gulima padėtimi”. Specialistas taip pat teigia, kad tiksliai pasakyti, kiek prireiks kėdučių vaikui per visą gyvenimą – sudėtinga, tai priklauso ir nuo to, kaip greitai jis augs bei kokie bus tėvelių lūkesčiai, kiek funkcijų ir kokio saugumo jie tikėsis iš šio daikto.

Modelis priklausys nuo to, kokios svorio ir amžiaus kategorijos kėdutę norite įsigyti. Jos dažniausiai skirstomos į 5-ias kategorijas: nuo 0 iki 10 kg (nuo gimimo iki 9 mėnesių); 0+ iki 13 kg (nuo gimimo iki 18 mėnesių); 9–18 kg (nuo 8 mėn. iki 4 metų); 15–25 kg (nuo 3 metų iki 7 metų); 22–35 kg (nuo 6 metų iki 12 metų). Kėdučių suskirstymas į grupes yra sąlyginis, nes kiekvienas mažylis auga ir vystosi gana skirtingai. Tačiau tai yra bendri kriterijai, pagal kuriuos lengviau bus orientuotis.

Renkantis kėdutę, pravartu tai daryti kartu su mažyliu (jei perkate ne pirmąją kėdutę), nes galėsite patikrinti, ar atlošas yra aukščiau nei mažylio pakaušis, ar ji nėra visiškai „plokščia”, ar joje sėdėti patogu.

NAUJAGIMIUI. Jei jau nusprendėte keliauti į parduotuvę ir rinktis kėdutę, tačiau prieš tai nepasidomėjote apie modelius, saugumo testus ir pan., Saulius Vienažindys pataria žinoti, kad svarbiausi yra du kriterijai: saugumas ir kokybė. Jie, aišku, „atsiremia” ir į kainą.

„Automobilinių kėdučių pasirinkimas naujagimiams – truputėlį paprastesnis. Svarbu, kad ji būtų su kuo gulstesne padėtimi, būtinas patogus ir aiškus tvirtinimas automobilyje. Žinoma, labai didelis pliusas, jei yra galimybė kėdutę pritvirtinti prie vežimėlio rėmo. Tik gimęs kūdikis labai daug miega, todėl tikrai nenorėsite kaskart jo žadinti, kai reikės išlipti iš automobilio. Toks perkėlimas ant vežimėlio – labai patogus ir saugus. Pastebėjau, kad kartais pirkėjai per daug susikoncentruoja į kėdutės svorį – nori kuo lengvesnės. Galiu jus patikinti, po kelių minučių vaiko nešimo kėdutėje – visos jos atrodo sunkios.”

SAUGUMAS. Kaip ir kiekvienam daiktui, kurį perkame vaikui, automobilinei kėdutei turi būti keliamas pagrindinis kriterijus – saugumas. Šiuo atveju jums užteks internete įsivesti modelius ir patikrinti kelis dalykus. Svarbiausia – visos Lietuvoje parduodamo kėdutės privalo turėti ECE R 44/04 AR ECE R 44/03 ženklinimą. Tai tarptautinis priimtas saugumo standartas, taikomas visoje Europoje. Taip pat verta žinoti keletą papildomų testų, kurie nėra privalomi, tačiau jų įvertinimas jums leis būti dar ramesniems, kad kėdutė yra saugi. Vienas geriausių – ADAC (Vokietija). Taip pat galite rasti ir Stiftung warentest (Vokietija), OAMTC (Austrijos), TCS (Šveicarija).

Mūsų kalbintas specialistas pabrėžia, kad, galvojant apie testų rezultatus, reikėtų žinoti kelis niuansus: „Kėdutės šiems testams pasirenkamos pagal įvairius kriterijus, todėl bet kuris gamintojas negali tiesiog pristatyti savo kėdutės įvertinimui. Tai reiškia, kad jei gaminys pasirodė tik šiais metais – jam gali būti neatlikti testai. Beje, tokie pripažinti ir autoritetingi testuotojai kaip ADAC testams ima tik tas automobilines kėdutes, kurios yra Vokietijos rinkoje, todėl kartais net ir pats geriausias gaminys gali likti neįvertintas.”

Šie saugumo testai rodo, kad kūdikiams ir vaikams skirtą gaminį išbandė bei įvertino nepriklausomi ekspertai. Jie apibendrino viską, kas pirkėjui turi būti svarbu: nuo patogumo, montavimo savybių iki šoninių smūgių apsaugos. Kėdutės gauna įvertinimus kiekvienoje, mūsų minėtoje, kategorijoje, todėl negalima teigti, kad kažkurio gamintojo yra pati geriausia, tiesiog reikėtų žiūrėti, kokius įvertinimus ji gavo daugelyje kategorijų, kurios jums svarbios.

Vaiko saugumas didele dalimi priklausys ir nuo to, kaip jūs kėdutę įtvirtinsite automobilyje. Svarbiausia – ar diržai tinkamai įtempti. Jie neturi būti nei atsipalaidavę, nei per daug suveržti. Kaip patikrinti? Po diržu, jį įtempus, dar turėtų tilpti suaugusiojo ranka. Atminkite ir tai, kad diržus teks pareguliuoti pagal vaiko aprangą. Vienokio įtempimo reikės vasarą, jam dėvint plonus drabužėlius, kitokio – žiemą, kai vilkės kombinezoną.

FUNKCIONALUMAS. Ar esate tikri, kad jūsų išsirinkta kėdutė tiktai tiks jūsų automobiliui? Pabandykite ją įmontuoti ir išmontuoti, pažiūrėkite, ar ji nekliba, ar stabiliai įsitvirtina. Įsitikinkite, kad jūsų automobilyje esantys diržai pakankamai ilgi ir be jokių defektų – nuo jų priklauso, ar kėdutė galės atlikti savo apsauginę funkciją.

Tikriausiai, ir jums teko girdėti apie papildomos apsaugos galimybes suteikiančią „IsoFix” arba „LATCH” tvirtinimo sistemą. Specialisto teiraujamės: kas tai per sistema ir koks jos tvirtinimo principas, ar ji tiks visiems automobiliams? „Jungtis „Iso-Fix” suteikia papildomą saugumą, kėdutę lengva montuoti. Jei prireiks, ji gali būti nuimta. Ši jungtis užtikrina, kad kėdutė nejudės ant automobilio sėdynės (net ir šoninio smūgio atveju). Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad „IsoFix” funkciją turinčios kėdutės tinka ne visiems automobiliams. Beje – jos savo funkciją atlieka tik tada, kai yra taisyklingai įtvirtintos transporto priemonėje”, – į tėveliams iškilsiančius klausimus atsako Saulius Vienažindys.

LABAI SVARBŪS NIUANSAI. Išsirinkę kėdutę, nebijokite pardavėjo klausti ir prašyti paaiškinti. Tegul jis parodo, kaip kėdutė tvirtinama jūsų automobilyje ar kaip reguliuojamos jos padėtys. Pasiteiraukite, kurioje automobilio vietoje ją saugiausia tvirtinti. Mūsų kalbintas vaikiškų prekių specialistas teigia, kad naujagimio kėdutė privalo būti tvirtinama prieš eismą ir, jei ją dėsite ant priekinės automobilio kėdės, pasirūpinkite, kad būtų atjungta oro pagalvė. Tai tiesiog būtina, nes mažylio kakliukas dar visai silpnas ir stabdymo metu tikrai neišlaikys galvytės, dėl to jis gali patirti sunkią traumą. Kėdutę saugiausia tvirtinti automobilio vietoje už vairuotojo.

Taip pat pasidomėkite, kokios sudėties yra kėdutės apmušalas, ar jį galima nuimti ir skalbti. Gali būti, kad parduotuvės konsultantas rekomenduos specialų uždangalą, kuris kėdutę apsaugos nuo greito nusidėvėjimo, bus lengvai skalbiamas ir malonesnės medžiagos mažylio odai.

KODĖL KĖDUTĖ TOKIA SVARBI? Gali būti, kad mūsų tėvai ar seneliai pasakys, jog „jų laikais niekas neturėjo automobilinių kėdučių, o jie sveiki ir gyvi”, tačiau jų kalbos neteisingos. Net ir nedidelė kelionė be kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Kelyje galime pasitikėti savimi, tačiau neatsakome už kitus eismo dalyvius. Net ir vaiką laikant ant rankų – nelaimės atveju mažylio neapsaugosite, nepadės ir stipriausia mamos ar tėčio meilė. Smūgio metu vaikas gali žūti, susižaloti, iškristi iš automobilio ar patirti smūgius, kurie pakenks jo sveikatai visam likusiam gyvenimui. Lietuvoje tai įtvirtinta įstatymu, draudžiančiu kūdikius ir vaikus automobilyje vežti be automobilinės kėdutės.

Mano išsaugoti straipsniai