Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Įdomieji faktai apie Lietuvą - vietoj pasakos vaikams

Įdomieji faktai apie Lietuvą – vietoj pasakos vaikams

Ar žinote, kad 1989 metais Prancūzijos mokslininkai Lietuvoje nustatė geografinį Europos centrą, kad mes turime net 800 piliakalnių, o į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos net 767 augalų ir gyvūnų rūšys? Štai dar keletas faktų apie mus, lietuvius, ir mūsų mylimą Lietuvą!

Netoli Šiaulių laukuose stovi nelabai didelis, pailgas, per vidury įdubęs kalnas, visas tankiai nustatytas kryžiais. Tai garsusis Lietuvoje Kryžių kalnas, kuriame šiuo metu net apie 200 000 kryžių! Pats svarbiausias įvykis Kryžių kalno istorijoje, išgarsinęs jį visame pasaulyje, – tai popiežiaus Jono Pauliaus II apsilankymas 1993 metų rugsėjo 7 dieną.

Ar žinojote, kad Lietuvoje auga apie 400 rūšių valgomųjų grybų?

Kiekvienas lietuvis per metus suvalgo vidutiniškai po 110 kilogramų duonos.

Prienų rajone esančio Degsnės miško 150 metų amžiaus maumedis yra pats aukščiausias Lietuvoje augantis medis – jo ūgis siekia net 46 metrus. Medis lengvai pasiekiamas iš kelio 130 Kaunas–Prienai–Alytus tarp Prienų ir Balbieriškio pasukus į žvyruotą miško kelią (kelio rodyklė link objekto „3 km“). Miške ant kiekvieno posūkio pastatytos rodyklės, vedančios į Degsnės maumedyną.

Lietuvoje teka 22 000 upių ir upeliukų.

Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau – tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!

Utenos rajone, Aukštaitijos nacionaliniame parke esantis Tauragnas yra didžiausias ežeras Lietuvoje. Jo didžiausias gylis vakarinėje dalyje siekia 62,5 metrų. Pasakojama, kad vienas toks kunigaikštis Rigimantas kartą su kariais nakvojo ežero pakrantėje. Visiems sumigus, senas kunigaikščio kanklininkas taip gražiai ėmė groti kanklėmis, kad du taurai išlindo iš miško jo pasiklausyti. Jie esą prabilo žmonių balsais ir atsakė į kanklininko klausimą, kur patogesnė vieta apsigyventi. Taurai parodė kalną ant ežero, kur kunigaikštis pastatydino pilį ir ją pavadino Taurapiliu, o ežerą – Tauragnu.

Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje esantis ir 3625,6 hektarų plotą užimantis Drūkšių ežeras yra pats didžiausias ežeras Lietuvoje. Dėl jo didumo čia netgi susidaro didelės bangos, sukyla rūkas, tad ežere griežtai nerekomenduojama plaukti toli nuo kranto mažomis plaukiojimo priemonėmis. Manoma, kad dėl pakilusios vandens temperatūros šiame ežere žuvys auga greičiau. 

Iš 1 000 935 centų pastatyta piramidė, stovinti sostinės Lietuvos banko Pinigų muziejuje, yra įtraukta į Gineso rekordų knygą. Idėjos autoriai – fizikos studentai Vytautas Jakštas ir Domas Jokubauskis – teigė, kad tai yra didžiausia iš monetų pastatyta piramidė pasaulyje, kurios statyba tapo simbolišku atsisveikinimu su litu. 2015 m. Lietuvoje įvestas euras.

Jauniausia knygos autorė – Indrė Musteikytė, kuri pirmą knygą parašė būdama 8 metų 3 mėnesių 18 dienų amžiaus. O vyriausias knygos autorius – tai Viktoras Ašmenskas, kuris išleido knygą, kai jam buvo 99 metų 10 mėnesių ir 14 dienų.

21 000 – tiek mūsų šalyje priskaičiuojama baltųjų gandrų – tai tankiausia šių gandrų populiacija Europoje.

Jolantos Šmidtienės Kauno miestui sukurta kalėdinė smaragdinė eglė iš 42 tūkstančių butelių pateko į Gineso rekordų knygą.

1 500 metų – tokio amžiaus seniausias Lietuvoje ir vienas seniausių ąžuolų Europoje – Stelmužės ąžuolas. Jo skersmuo net 3,5 metro, apimtis prie žemės – 13 metrų, tad kamienui apimti reikėtų aštuonių ar devynių vyrų.

Didžiausias muziejus po atviru dangumi – Lietuvos liaudies buities muziejus. Jis atidarytas 1974 metais Rumšiškėse, Kauno marių pakrantėje. Tai didžiausias ir žymiausias tokio pobūdžio muziejus Lietuvoje, vienas didžiausių pagal užimamą plotą (195 ha) ir daugiausiai eksponatų – net 91 420 – turintis muziejus Europoje po atviru dangumi.

Mano išsaugoti straipsniai