Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Vaikų naktiniai siaubai: supratimas ir pagalba

Vaikų naktiniai siaubai: supratimas ir pagalba

Vieną ramią ir visai iš pirmo žvilgsnio neišsiskiriančią naktį, Jonuko miegą aplankė siaubas. Jonukas gulėjo ramiai savo lovelėje, apsuptas minkštos antklodės, kai staiga, lyg kažką sapnuodamas pradėjo judėti. Jo širdis pradėjo plakti greičiau, kvėpavimas tapo aštresnis, o veidą iškreipė siaubo grimasa.

Kaip pasireiškia naktiniai siaubai?

Jonuko tėvai, išgirdę jo klyksmus, atbėgo į jo kambarį. Vaikas buvo susijaudinęs, išsigandęs gal net supanikavęs, verkė, šaukė, blaškėsi. Jo akys buvo atmerktos, tačiau atsakymai į klausimus nerišlūs, jis pats nesiorientuojantis aplinkoje.

Šis naktinis siaubas buvo kažkas naujo Jonuko tėvams, nors anksčiau jie jau susidūrė su jo naktiniais košmarais (blogais sapnais). Šį kartą buvo kitaip – Jonukas atrodė visiškai atsibudęs, bet kartu ir miegąs.

Tėvams toks vaiko elgesys atrodė sukrečiamai. Pats vaikas tuo metu nejautė, ką daro.

Patiria daugelis vaikų

Naktiniai siaubai, nors ir gąsdinantys, yra gerybiniai (nežalingi) ir laikini miego sutrikimai, kuriuos daugelis vaikų patiria. Svarbu išmokti juos suprasti ir tinkamai reaguoti, kad vaikas galėtų grįžti prie ramaus miego ir jaustųsi saugus savo lovelėje.

Visi tėvai nori, kad jų vaikai miegotų ramiai ir saugiai. Tačiau naktiniai vaikų siaubai, kurie taip pat gali būti vadinami nakties terorais ar parasomnija, kartais gali sukelti nemažai nerimo. Šie epizodai, kuriuose vaikas patiria intensyvų baimės jausmą miegant, dažnai pasireiškia 2-3 metų vaikams, priešmokyklinukams ir pradinukams. Svarbu suprasti, kad nors tai gali būti gąsdinantys momentai tėvams, dažnai jie yra labiau stresuojantys stebėtojams nei pačiam vaikui.

Naktinį siaubą bent kartą patiria 30-40 proc. vaikų. Vėliau jų mažėja. Dauguma vaikų išauga naktinius siaubus iki paauglystės.

Naktinis siaubas
Naktinis siaubas
Shutterstock nuotr.

Gali nutikti ir pietų miego metu

Naktiniai siaubai beveik visada atsiranda per 1-2 valandas nuo miego pradžios, gali būti ir pietų miegelio metu. Nors vaikas, patiriantis naktinio siaubo epizodą, gali atrodyti atsibudęs, iš tikrųjų jis miega. Jis būna tarsi įstrigęs pusiaukelėje tarp miegojimo ir prabudimo.

Svarbi tėvų reakcija

Vienas iš svarbiausių žingsnių valdant naktinius siaubus yra tėvų ramumas ir susivaldymas. Svarbu išlaikyti ramų požiūrį, kad būtų galima nuraminti vaiką ir sukurti jam saugumo jausmą. Taip pat svarbu užtikrinti, kad miego aplinka būtų saugi. Pašalinkite visus daiktus, kurie galėtų sužaloti vaiką naktinių siaubų metu.

Nors instinktyviai gali kilti noras pabudinti vaiką naktinių siaubų metu, geriau to nedaryti. Bandydami jį pažadinti galite tik sustiprinti epizodą arba dar labiau jį sujaudinti. Vietoj to, stebėkite jį, kad užtikrintumėte jo saugumą ir leiskite epizodui pasibaigti natūraliai.

Tyrimai rodo, kad naktiniai vaikų siaubai gali turėti genetinį pagrindą. Vaikai, kurių tėvai patyrė naktinius siaubus vaikystėje, gali būti linkę patirti šią būklę. Be to, naktiniai siaubai dažniausiai atsiranda ne REM miego metu, kas gali būti susiję su miego fazių disbalansu ar nestabilumu. Dažniausiai šie epizodai pasireiškia vaikams nuo 3 iki 10 metų, tačiau gali paveikti ir suaugusiuosius.

Kas gali padėti sumažinti naktinius siaubus?

Kokybiškas miegas yra svarbus sveikos vaiko raidos aspektas. Reguliarus miego grafikas, saugi miego aplinka, nuosekli rutina prieš miegą ir griežta miego higiena, ankstyvas naktinio miego laikas, pervargimo vengimas gali žymiai pagerinti miego kokybę ir sumažinti naktinių siaubų riziką.

Vis dėlto, kiekvieno vaiko situacija gali skirtis, todėl svarbu konsultuotis su gydytoju ar specialistu, jei kyla rūpesčių dėl vaiko miego arba naktinių košmarų. Supratimas ir tinkama priežiūra padės vaikui susidoroti su šiais epizodais, skatins ne tik jo, bet ir visos šeimos ramų miegą.

Sigita Žilinskienė

Gero miego ekspertė

www.miegopasaka.lt

[email protected]

+370 670 75503

Mano išsaugoti straipsniai