Kai mokome vaiką tarti pirmus žodžius, tie žodžiai turi būti tam tikros charakteristikos – dviejų atvirų skiemenų. Tėvai dažnai daro klaidą, liepdami vaiką pakartoti sudėtingus žodžius: pirštukas, agurkas, telefonas – savaime suprantama, kad vaikas nepakartos. O jei pakartos – tai iškreiptai. Be to, jei primygtinai prašysim pakartoti, kaip dažnai elgiasi paslaugios močiutės, tai vaikui gali dingti motyvacija kalbėti (negatyvizmas kalbai), nes vaikas jaučia savo nesėkmę.
Pirmieji žodžiai
Pirmi žodžiai, kuriuos mokome ištarti nekalbančius vaikus – tai žodžiai iš dviejų atvirų skiemenų: mė-sa, ka-va, pe-lė, bė-ga. Norint prakalbinti vaiką, reikia žaisti labai emocionaliai, pvz., atidarot spintelę, o iš ten iškrenta pliušinė katė. Jūs su didele nuostaba sušunkat: „KATĖ!” Arba vaikas atidaro dėžutę, o ten siurprizas: PELĖ arba MUSĖ. Galima ištraukti kažką su sieteliu iš vandens, iškasti iš kruopų, pagauti su žnyplėmis ir t.t.
Netinka žodis ROŽĖ, pagal skiemenis gerai, tačiau mes provokuojame vaiką praleisti ar iškraipyti garsą R, o dar rizikuojame ir įtvirtinti neteisingą tarimą. Pradžioje priebalsių junginių taip pat neturi būti, vaikas juos praleis (kranas, plauna).
Kai mokome vaiką kalbėti, visada parinkime tik lengvos struktūros žodžius, jų yra ir labai trumpų: ne, taip, jo, ten, aš, man. Tokius žodelius vaikas galės pavartoti savo kasdieninėje veikloje. Nepamirškite, kad su nekalbančiu vaiku reikia bendrauti kaip su kalbančiu.
Kodėl vaikai dažniausiai pradeda kalbėti vasarą? Nes atostogos, yra daug naujų įspūdžių, kurie pasitarnauja kaip stumtelėjimas, kaip kalbos zonų „pažadinimas“. Daug emocijų, emocijos netikėtos, daug veiklos kaitų ir vaikas neišlaiko, netelpa savyje – prakalba, ima kažką sakyti, pasakoti.
Kaip prakalbinti 2-3 m. vaiką?
Nėra vieno recepto, nėra vieningos prakalbinimo sistemos, todėl neįmanoma vienodai mokyti visų vaikų. „Kalbos užvedimas“ priklauso nuo konkretaus vaiko gebėjimų, pažintinių funkcijų veiklos, vaiko psichinės raidos. Su vienu vaiku jūs pradėsit nuo garsažodžių (AU, MŪ), su kitu – nuo žodžio pirmo skiemens. Reikia suprasti kas tam vaikui yra, kas jam trukdo pradėti kalbėti. Norint tai įvertinti, reikia žinoti, kas vaikui turi būti susiformavę pagal jo amžių.
Tad jei 2-3 metų vaikas nepradeda kalbėti ir jums neramu, pasikonsultuokite su logopedu, kuris nustatys nekalbėjimo priežastis ir remiantis jomis, parengs jūsų vaiko prakalbinimo strategiją.
Klinikinė logopedė Diana Anušauskė – Švederauskienė
Web: www.okascia.lt