PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS

Mažųjų judesiai – didelė nauda: ką rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija kūdikių fiziniam aktyvumui?

Kūdikių mankšta
Kūdikių judesiai

Nors kūdikiai atrodo dar tokie gležni ir trapūs, jų vystymuisi būtinas ne tik miegas, maistas ar tėvų artumas, bet ir fizinis aktyvumas. Ir ne, tai nereiškia sporto salės ar mankštos kilimėlio – pirmieji kūdikio judesiai ir žaidimai gali vykti paprasčiausiai ant grindų, ant pilvuko ar tėvų rankose.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pateikia aiškias rekomendacijas, kaip skatinti kūdikių judėjimą nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų, ir kodėl tai svarbu ne tik raumenų ar kaulų stiprinimui, bet ir bendrai vaiko raidai. Apie tai plačiau papasakojo prof. dr. Arūnas Emeljanovas ir Mamytologija“ įkūrėja ir vaikų ligų gydytoja Erika Žėkaitė-Vaišnienė.

Prof. dr. Arūnas Emeljanovas

Kodėl fizinis aktyvumas kūdikiams toks svarbus?

Kūdikių judesiai – tai jų pirmasis pasaulio pažinimo būdas. Kiekvienas išsitiesimas, pasisukimas, ridenimasis ar pirmasis bandymas šliaužti padeda vystytis:

  • raumenų jėgai ir koordinacijai,
  • motoriniams įgūdžiams,
  • pusiausvyrai,
  • savarankiškumui ir pasitikėjimui savimi,
  • pažintiniams gebėjimams (judėjimas skatina smegenų veiklą!).
Erika Žėkaitė-Vaišnienė (PhotoBAL nuotr.)

Kaip ir kiek kūdikiai turėtų judėti?

PSO rekomenduoja: kūdikiai turėtų būti fiziškai aktyvūs kelis kartus per dieną, o judėjimas turėtų vykti įvairiomis formomis, įtraukiant žaidimus ant grindų, kontaktą su suaugusiais, laisvą tyrinėjimą.

🔹️ Laikas ant pilvuko – nuo pirmųjų dienų

Net patiems mažiausiems, dar tik pradedantiems pažinti pasaulį, būtina kasdien būti padėtiems ant pilvuko (angl. tummy time). Pradėti galima nuo kelių minučių kelis kartus per dieną, pavyzdžiui, keičiant sauskelnes ar po maudynių, kai kūdikis ramus.

Rekomenduojama: bent 30 minučių per dieną, susumavus laiką į kelis trumpesnius epizodus. Laikui bėgant, šį laiką galima palaipsniui ilginti.

Tai padeda stiprinti kaklo, nugaros ir pečių raumenis, reikalingus vėlesniems įgūdžiams – ridenimuisi, sėdėjimui, šliaužimui ir vaikščiojimui.

Kada per daug „ramybės“ – tampa žalinga?

PSO pabrėžia: vyresni kūdikiai (pvz., 6 mėn. ir vyresni), kurie jau daugiau bendrauja ir domisi aplinka, neturėtų būti fiziškai apriboti ilgiau nei vieną valandą be pertraukos.

Tai reiškia:

  • Neperlaikyti kūdikio vežimėlyje, maitinimo kėdutėje, automobilinėje kėdutėje ar net ant tėvų nugaros naršyklėje ilgiau nei valandą vienu metu.
  • Rekomenduojama daryti pertraukas judėjimui, leisti kūdikiui pailsėti, pasivartyti, žaisti ant grindų.
Mano išsaugoti straipsniai