Nėštumas, gimdymas, tėvystė – laukiantis antrojo kūdikio, jums ir jūsų partneriui tai nėra kažkas nauja. Tačiau jūsų pirmagimiui – taip. Jis bus smalsus, tačiau ir šiek tiek su baime lauks permainų. Kaip tam optimaliai parengti vaiką ir atsakyti į jam rūpimus klausimus?
– Jūsų pirmagimis iki šiol nenuginčijamai buvo šeimos ašis, tačiau dabar jam suaugusiųjų meile, laiku ir dėmesiu teks dalintis su broliuku ar sesute. Kad vyresnėlis dėl to nekentėtų, turėtumėte kruopščiai paruošti jį naujo šeimos nario atėjimui. Ilgai slėpti savo nėštumo negalėsite, net jei jūsų pilvas dar nėra didelis. Vaikai dažniausiai labai anksti pajunta, kad šeimoje kažkas keičiasi. Ir į tai kai kurie reaguoja su pykčiu, užsispyrimu ir nepaklusnumu.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Ar negimęs vaikas jaučia mamos stresą ir džiaugsmą?
Sužinok būsimo vaiko lytį pagal kinų kalendorių
– Svarbu pasirinkti teisingą laiką, kada paskelbti džiugią žinią. 1-2 metų vaikai dar neturi laiko pojūčio, todėl jiems apie gimsiantį kūdikį užtenka papasakoti likus visai mažai laiko (kad ir kelios savaitės) iki gimdymo.
– Visada sakykite tiesą ir realiai pavaizduokite kūdikį kaip alkaną, verkiantį vystyklų ryšulėlį, o ne kaip nuostabų žaidimų draugą. Tai padės išvengti didelio nusivylimo.
– Kalbėdami su vyresnėliu apie gimsiantį kūdikį prisiminkite ir jo pačio kūdikystę. Jei pirmagimis supras, kad irgi buvo gražus ir mylimas, jis geriau priims broliuką ar sesutę.
– Nupirkite lėlę – kūdikį su visais reikmenimis, kad vaikas galėtų “pasitreniruoti”.
– Jei vyresnėliui leisite nuspręsti, kokie buvę jo žaislai tinkami gimsiančiam kūdikiui, jis jausis rimtai vertinamas ir lengviau išsiskirs su daiktais, kurių jam jau nereikia. Neimkite daiktų jo neatsiklausę.
– Kol mama pirmomis dienomis ir savaitėmis rūpinsis naujagimiu, svarbus vaidmuo šeimoje teks tėčiui. Pavyzdžiui, vaikui vakare paskaityti knygutę, nuvežti jį į darželį ar būrelį. Šiuos įpročius ir ritualus, kurie tėčiui teks po antro vaiko gimimo, jis gali perimti jau dabar, nėštumo metu. Taip vaikas lengviau prisitaikys prie naujos situacijos.
– Nuo sosto nustumtam pirmagimiui dabar reikia kitų jį suprantančių žmonių: senelės ar senelio, kaimynų ar draugų – kažko, kas greitai galėtų ateiti jį pamaitinti, paguosti ar nuvesti į žaidimų aikštelę. Svarbu ir kas prižiūrės vaiką, kai mama po gimdymo bus ligoninėje. Tėčiui tai, žinoma, nebus problema. Tačiau senelė, jei vaikas ją mato retai, turėtų iš anksto prie jo priprasti.
– Vaikai vienu kartu priima tik vieną didelį pokytį. Todėl nėra gera idėja likus nedaug laiko iki gimdymo ar netrukus po jo pirmagimiui suteikti daugiau išbandymų – mokyti daryti reikalus į naktipuodį, atpratinti nuo čiulptuko, iškraustyti iš tėvų miegamojo, persikelti į naujus namus ar pradėti vesti vaiką į darželį.
Klausimai, kurie gali kilti pirmagimiui:
Ar kūdikis gali žiūrėti pro bambą?
Kaip atsakyti? Ne. Nes vaikelis auga gimdoje, kuri yra lyg šiltas guolis. Pasižiūrėk į savo bambą, joje juk nėra skylutės. Taip yra pas visus žmones. Todėl kūdikis negali žiūrėti pro bambą.
Patarimas: per smulkiai nepasakokite, kad kūdikį supa vaisiaus vandenys, audinių ir raumenų sluoksnis. Vaikui tai kol kas per abstraktu ir gali greičiau kelti baimę.
Ką valgo kūdikis?
Kaip atsakyti? Maistą kūdikis gauna per virkštelę tiesiai į pilvą. Per burną valgyti jis dar negali. Virkštelė yra lyg žarnelė. Į ją patenka viskas, ką suvalgo mama. Pilvelyje kūdikis niekada nėra alkanas, nes virkštelėje visada yra pakankamai maisto.
Patarimas: žinoma, vaisius maistu aprūpinamas per būsimos motinos kraują. Tačiau vaikai šlykštėsis, jei įsivaizduos, kad reikia valgyti kraują. Abstrakčiai suvokti, kad maistingosios medžiagos perduodamos per motinos kraują, vaikai gali ne anksčiau kaip būdami aštuonerių metų.
Ar aš irgi buvau pilvelyje?
Kaip atsakyti? Taip. Mes tavęs labai laukėme ir glostėme pilvą. Mes žinojome, kad tu esi mergaitė/berniukas ir jau vadinome tave vardu. Arba: mes laukėme staigmenos ir nežinojome, ar tu esi mergaitė ar berniukas.
Patarimas: Jei turite nuotrauką iš pirmojo savo nėštumo, kurioje esate su dideliu pilvu, parodykite savo vaikui ir paaiškinkite, kad tai jis buvo pilve.
Kaip kūdikis išeina iš pilvo?
Kaip atsakyti? Kai kūdikiui tampa ankšta, nes jis jau didelis, tada jis prašosi į pasaulį. Tada jis išlenda tarp mamos kojų.
Patarimas: nepasakokite nieko apie skausmus gimdymo metu. Vienintelė išvada, kurią jūsų vaikas tokiu atveju padarys, bus: kūdikis mamai kelia skausmą.