Lovytė – viena būtiniausių vaikiškų prekių. Kaip išsirinkti, kad būtų patogi, saugi ir patvari? 10 klausimų ir 10 atsakymų apie lovytę.
1. Ar lovelė yra stabili?
Tėvai lovytę dažniausiai renkasi pagal grožį, stengiasi, kad derėtų prie namie esančių baldų, sienų spalvos. Vis dėlto svarbiausia, kad būtų tvirta, neišsiklibintų. Atkreipkite dėmesį, ar lengva ją sudėti, ar patikimi varžtai. Nepakankamai tvirtą lovytę paaugęs ir pramokęs vaikščioti mažylis greitai išklibina. Lovytė nėra kokybiška ir greitai išklibs, jei susukta medvaržčiais, kurie laiko netvirtai. Be to, kai išklibs, negalėsite jų priveržti.
2. Ar sertifikuota?
Parduotuvėje pirktos lovytės turi kokybės sertifikatus. Tai svarbu, nes rodo, kad mediena, iš kurios lovytė pagaminta, nudažyta saugiais dažais. Vaikas mėgsta pakramtyti lovytės kraštus, todėl pirkdami lovytę neaišku iš kur neapsaugosite vaiko, kad į jo organizmą nepakliūtų įprastuose dažuose esančio švino ir kitų nuodingųjų medžiagų.
Sertifikuotos lovytės yra saugios, tarpai tarp medinių strypų yra standartinio dydžio.
3. Iš kokios medienos pagaminta?
Standartinės lovytės yra gaminamos iš pigesnės medienos – pušies arba eglės. Jeigu norite, kad lovytė būtų itin tvirta, rinkitės pagamintas iš beržo arba uosio.
4. Ar lovytės dugnas turi kelias padėtis?
Praktiška ir patogu, kai galima kilnoti lovytės dugną. Yra tokių, kurios dugnas turi tik vieną – žemiausią padėtį. Kol kūdikis visai mažytis ir dar nemoka sėdėti, labai patogu, kai jis yra pakeltas aukštai. Tada nereikia žemai lenktis norint vaiką įkelti ar iškelti.
Vėliau, maždaug pusės metukų mažiuką, patogu guldyti dugną pakėlus iki pusės lovytės. Prabudęs vaikas pasiekia lovytės kraštus ir gali pats atsisėsti, dairytis aplinkui. Nebaisu, kad iškris, kol dar nemoka atsistoti. Tokiam, kuris jau bando stotis, reikia dugną nuleisti į pačią žemiausią padėtį.
5. Ar nuleidžiami šonai?
Ieškodami lovytės atkreipkite dėmesį ir į tai, ar nuleidžiami jos šonai. Jeigu taip, būtinai išbandykite, lengva ar sunku juos nuleisti. Jei lovytė pigesnė, paprastai, norint nuleisti šoną, reikia atsukti varžtus, paskui vėl juos susukti. Brangesnės turi specialius mechanizmus, tad varžtų sukinėti nereikia. Nuleidus šoną patogiau iškelti ir paguldyti kūdikį. Patogu naktį, jeigu mažiukas neramiai miega.
6. Lingės, ratukai, sūpynių machanizmas. Ar reikalingi?
Lovytė su ratukais yra patogi, nes galima pastumdyti joje miegantį vaikutį, pritraukti arčiau savęs, kai reikia nuraminti. Prieš pirkdami lovytę su lingėmis, pagalvokite, ar tokios jums tikra reikia. Kartais verta nusipirkti be lingių, o jas pridėti vėliau, jeigu pastebėsite, kad vaikutį tenka dažnai supti. Mažyliai gana greitai pripranta prie tokios lovytės, tad kartais tėvai skundžiasi, kad tenka vos ne visą naktį kūdikį supti. Antraip prabunda. Jei vis dėlto norite tokios, geriau rinkitės lovytę, kurios linges galima nuimti. Mažiau praktiškos yra su nenuimamomis lingėmis. Prieš perkant įsitikinkite, ar lingės gerai užsifiksuoja. Turi būti tvirtas užraktas, kad nesisuptų lovytė, kai kūdikis atsistoja.
7.Stalčiai lovytėje – ar praktiška?
Stalčiai, esantys po lovyte, yra patogu. Juose galima sudėti vaikučio drabužėlius, patalynę, žaisliukus. Ypač gerai, jeigu gyvenate nedideliame bute. Antra vertus, jeigu kambaryje yra komoda, stalčiai nelabai ir reikalingi. Didžiausia tokios lovytės blogybė, kad paprastai, kol dugnas nuleistas iki apačios, stalčiai yra uždengti. Tačiau dugną pakėlus viršutinis stalčius lieka atviras ir jame kaupiasi dulkės. Pirkdami lovytę su stalčiais atkreipkite dėmesį į tai, ar lengvai jie atidaromi. Nepamirškite, kad kai lovytės šonas nuleistas, stalčiaus atidaryti negalėsite.
8. Lovytė ar maniežas?
Norėdami sutaupyti, kai kurie tėvai perka ne lovytę, o maniežą. Tačiau miegui jis netinka. Maniežas paprastai pagamintas iš sintetinių medžiagų, be to, jame nėra gero čiužinio, reikia patiesti specialų, tinkantį miegoti. Maniežo dugnas sintetinis, todėl čiužinukas „kvėpuoja“ gerokai mažiau negu lovytėje. Be to, nubudęs kūdikis pro tinklelį pasaulį mato blogiau nei pro lovytės virbus. Maniežas paprastai naudojamas kaip laikinas miegojimo baldas, kai šeima iškeliauja atostogų.
9. Ar verta pirkti pintą lopšiuką naujagimiui?
Pinti ir mediniai lopšiukai labai gražūs, atrodo tarsi iš pasakų pasaulio. Dažniausiai jie reikalingi tik pirmus šešis mėnesius, taigi nėra itin praktiški. Bet patogūs. Kai kurie yra su ratukais, todėl galite vežiotis mažylį iš vieno kambario į kitą, migdyti įvairiose namų vietose. Kiti yra supamieji. Dažniausiai lopšiukuose įmontuoti labai patogūs supamieji mechanizmai. Mažučiam kūdikiui daug erdvės nereikia, todėl lopšiuke jaučiasi gerai, ramiai miega.
10. Iki kokio amžiaus migdyti vaiką medinėje lovytėje?
Yra kelių dydžių vaikiškos lovytės: viena dažnai būna 60 cm pločio, 120 cm ilgio ir 70 cm pločio, 140 cm ilgio. Pirmoji lovytė tinka iki maždaug ketverių metų, ypač jei galima nuimti šoną, kad vaikas pats galėtų laisvai išlipti ir įlipti. Didesnės lovelės praktiškai užtenka iki mokyklos. Dažniausiai šios, didesnės, lovytės yra su papildomomis detalėmis. Pavyzdžiui, nuimami šonai, aukšti galai, o vietoj jų uždedami patogūs žemesni.