Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Psichologė: iki kada tėtis gali prausti dukterį vonioje

Psichologė: iki kada tėtis gali prausti dukterį vonioje

Mums parašiusi mama uždavė klausimą apie kasdienius šeimos vakaro ritualus: ar penkerių metų mergaitę gali maudyti tėtis? Klausimą paprašėme pakomentuoti vaikų psichologės Eglės Dapkevičės.

Mama klausia:

„Sveiki, labai domintų specialisto komentaras tokia tema: su draugėmis auginame skirtingo amžiaus dukras – 5,4 ir 3 metukų. Bekalbant užvirė diskusija dėl vaikų maudynių. Viena mama teigia, kad jos vyras tokio amžiaus dukros jau nemaudo, nes ji esą didelė ir tai turėtų daryt mama, kitos mamos džiaugiasi, kad vyrai pagelbėja, nes, tarkim, kol ruošia kitą vaiką miegui ir pan., vyras nuprausia ir suruošia miegui dukrą. Gal ir keistas klausimas, bet mums labai aktualus: iki kokio amžiaus normalu, kad tėtis maudo dukrą, o mama sūnų? Ar vaiko lytis turi įtakos tokiems dalykams?“

Atsako Vaikų psichologijos ir psichoterapijos centro vaikų psichologė Eglė Dapkevičė.

Žmonių įsitikinimai apie kūną ir nuogumą labai skiriasi net tik skirtingose kultūrose, bet ir toje pačioje visuomenėje. Vieni laikosi griežtų ribų, susijusių su nuogo kūno demonstravimu, kiti jaučiasi labiau atsipalaidavę būdami nuogi šalia kitų. Suprantama, kad egzistuojant tokiai įvairovei, kyla klausimų, kas tinkama ir kas gali būti vaikui žalinga. 

Maudydami stebėkite pokyčius savo reakcijose ir vaiko elgesyje

Atsakant į jūsų klausimą, kada tėvai turėtų nustoti maudyti priešingos lyties vaiką, reikėtų atsižvelgti, kad gali būti dvi vaiko prausimo situacijos: kai tėvai maudo vaiką būdami šalia jo bei kai kartu su juo maudosi ir patys. Abiem atvejais, nepriklausomai nuo vaiko lyties, nustoti maudyti jį reikėtų, kai nors vienas iš dalyvių, mama, tėtis ar sūnus, dukra ima jausti nepatogumą, sumišimą, gėdą. Paprastai diskomforto požymiai pastebimi anksčiau, kai maudynėse dalyvauja priešingos, o ne tos pačios lyties vaikas ir vienas iš tėvų, o ypač tada, kai maudomasi kartu. Tačiau dėl mums įprasto mamos kaip pagrindinio vaiko globėjo vaizdinio mamos dalyvavimas maudant sūnų toleruojamas ilgiau nei tėvo ir dukros poroje.

Natūraliai kylantis privatumo poreikis yra vykstančių pokyčių ženklas. Tėvams noras slėptis gali kilti pamačius, kad vaikas įdėmiai stebi ar nori paliesti suaugusiojo genitalijas. Svarbu tokioje situacijoje reaguoti ramiai, nes tai yra normalus jaunesniojo amžiaus vaikų elgesys. Vaiko drovėjimasis taip pat yra signalas, jog metas pokyčiams. Būtina atkreipti dėmesį į vaiko susivaržymą net jei jo nėra kitose panašiose situacijose. Pavyzdžiui, vaikas gali reikalauti maudytis vienas ir prašyti kitų nežiūrėti šluostantis rankšluosčiu, nors pastebite, kad atrodo atsipalaidavęs viešai šlapindamasis.   

Mokykite saugumo įgūdžių

Norėčiau padrąsinti visus tėvus išnaudoti šias natūraliai kylančias aplinkybes vaikų edukacijai. Vaikų prausimas gali būti ne tik higienos įgūdžių ugdymas, bet ir svarbi vaikų lytinio švietimo, kurio vienas iš tikslų formuoti palankų požiūrį į savo kūną bei lytį, dalis. Vaikas daug ką išmoksta apie kūniškumą vien stebėdamas jūsų reakcijas. Tačiau labai svarbu pajutus minėtus signalus įvardinti garsiai savo pastebėjimus, pasikalbėti su vaiku apie jausmus, asmeninio privatumo ribas, mokyti saugumo įgūdžių. Kalbėkite vaikui apie jį dominančius lytinius organus, įvardindami tikruosius nedviprasmiškus jų pavadinimus. Paaiškinkite, kad negalima liesti kitų žmonių genitalijų, nes tai privati kūno vieta, kuri dengiama apatinėmis kelnaitėmis. Perspėkite, kad vaikas saugotų save ir neleistų niekam liesti be leidimo savo intymių kūno vietų. Papasakokite apie blogų ir gerų prisilietimų skirtumus.  

Atkreipkite dėmesį į vaiko amžiaus tarpsniui būdingas tendencijas, susijusias su lytiškumu

Paprastai minėti pokyčiai prasideda apie ketvirtuosius vaiko gyvenimo metus. Šiame amžiaus tarpsnyje palaipsniui didėja vaikų supratimas apie lyčių skirtumus, savo lyties stabilumą, jie domisi, iš kur atsiranda vaikai. Greičiausiai daug tėvų, auginančių 3-5 metų amžiaus vaikus, yra pastebėję, kad šiame raidos etape vaikai ima rodyti išskirtinį dėmesį priešingos lyties vienam iš tėvų, siekia ypatingo santykio su juo. Ir nors tai yra normalus vaiko poreikis šiame raidos periode vaiko demonstruojamo flirto nereikėtų skatinti. Pastebėjus gundančio elgesio užuomazgas maudynių pobūdis turėtų keistis. Nuo pat ankstyvosios vaikystės vaikai turi suprasti, kad tėvai turi ypatingą tarpusavio ryšį, nuo kurio vaikas yra atribojamas.

Manau, kad vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tema apie vaiko ir priešingos lyties vieno iš tėvų maudynes pasirodė aktuali būtent jums – tėvams, auginantiems 3 – 5 metų vaikus. Iš tiesų tai atspindi vakarų kultūros tendencijas, kurias patvirtina įvairūs tyrimai. Vienas iš tokių T. Cavanagh Johnson ir R. Hooper 2003 m. publikuotas Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktas tyrimas. Siekiant išsiaiškinti, kokios yra suvokiamos intymumo tarp tėvų ir vaikų ribų normos, buvo tiriamos įvairių sričių specialistų, dirbančių su vaikais, nuostatos apie tokius šeimos įpročius kaip vaiko maudymas. Dalyviai nurodė, kad mamos ir sūnaus, mamos ir dukros, tėvo ir sūnaus porose vaiko maudymas socialiai priimtinas vidutiniškai iki 5 metų, tačiau tėvo ir dukros atveju vidutiniškai iki 4 metų, o nepriklausomai nuo tėvų ir vaikų lyties maudytis kartu su vaiku tinkama vidutiniškai iki 3 metų.

Apibendrinant noriu akcentuoti, jog ne vaiko metų skaičius yra lemiantis veiksnys priimant sprendimą maudyti ar ne priešingos lyties vaiką, praustis kartu ar ne. Kiekviena šeima unikali.  Svarbiausia jautriai reaguoti tiek į vaiko siunčiamus signalus, rodančius besikeičiantį požiūrį į kūną, tiek į savo jausmus ir privatumo poreikį. Pozityvus bendravimas yra atviro, šilto ir stipraus tarpusavio ryšio pagrindas.

Vaikų psichologijos ir psichoterapijos centras

Mano išsaugoti straipsniai