PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS

17 nėštumo savaitė: kas vyksta su moters kūnu ir vaisiumi?

17 nėštumo savaitė
17 nėštumo savaitė

17 nėštumo savaitė – tai laikas, kai nėštumas jau ne tik jaučiamas, bet dažnai ir matomas. Antrasis trimestras įsibėgėja, o būsimoji mama dažnai pradeda jaustis energingesnė, ramesnė ir labiau prisitaikiusi prie pokyčių. Šiuo metu vyksta daug įdomių procesų tiek moters kūne, tiek augančiame vaisiuje. Tad ką verta žinoti apie 17-ąją savaitę?

Kas vyksta moters kūne?

Šią savaitę daugelis moterų jau pastebi augantį pilvuką, kuris tampa vis apvalesnis, o drabužiai – vis labiau netelpa. Tai visiškai natūralu, nes gimda didėja ir dabar jau kyla virš gaktinės kaulo.

Dažniausi pojūčiai šiuo laikotarpiu:

  • Didesnis apetitas. Dauguma būsimų mamų pradeda jausti norą valgyti dažniau – svarbu rinktis kokybišką, subalansuotą maistą.
  • Padidėjęs prakaitavimas ir kūno temperatūra. Dėl aktyvesnės kraujotakos ir hormoninių pokyčių kūnas dirba intensyviau.
  • Odos pokyčiai. Gali atsirasti pigmentacija (pvz., tamsi linija pilvo centre – „linea nigra“) arba padidėjęs jautrumas saulei.
  • Skausmeliai pilvo šonuose. Dėl augančios gimdos ir tempimosi raiščių kai kurios moterys jaučia tempimą ar lengvą skausmą šonuose, ypač keičiant padėtį.

Svarbu rūpintis savimi: dėvėti patogius drabužius, gerti pakankamai vandens, nepamiršti lengvo fizinio aktyvumo (pasivaikščiojimai, nėščiųjų joga).

10 nėštumo savaitė

Kaip vystosi vaisius?

Tavo mažylis jau apie 13 cm ilgio ir sveria apie 140–150 gramų – maždaug kaip kriaušė ar granatas! Jo kūnas toliau greitai vystosi, o veido bruožai tampa vis aiškesni.

Svarbiausi pokyčiai:

  • Smegenys sparčiai auga ir pradeda kontroliuoti raumenų judesius – mažylis gali judinti rankytes, kojas, net čiulpti nykštį.
  • Stiprėja kaulai, o kremzlinės struktūros pamažu kietėja.
  • Oda dar plona ir permatoma, tačiau formuojasi riebalų sluoksnis, kuris bus svarbus vėliau.
  • Vystosi ausų struktūra, ir nors klausa dar silpna, vaisius pradeda reaguoti į garsus – tiek iš mamos kūno, tiek iš aplinkos.
  • Jei tai berniukas – pradeda formuotis prostatos liauka, o jeigu mergaitė – kiaušidėse jau yra milijonai nesubrendusių kiaušinėlių.
10 nėštumo savaitė

Ar galima jausti judesius?

Kai kurios būsimos mamos 17 savaitę jau gali pradėti jausti pirmuosius vaisiaus judesius – tai dažniausiai apibūdinama kaip „drugelio sparnų plazdėjimas“, „burbuliukai“ ar „lengvas kutulys“ pilvo apačioje. Nors pirmą nėštumą patiriančios moterys dažnai aiškiau juos pajunta tik po 18–20 savaitės, bet kiekviena patirtis – unikali.


Ką svarbu žinoti mediciniškai?

  • Jei dar nespėjai atlikti antrojo nėštumo trimestro tyrimų, artimiausiu metu gydytojas gali rekomenduoti kraujo tyrimus ar echoskopiją.
  • Kai kuriais atvejais šiuo laikotarpiu gali būti atliekamas vaisiaus anatomijos tyrimas (detalus echoskopas) – dažniausiai jis planuojamas 18–20 savaitę.
  • Taip pat gydytojas gali patikrinti gimdos augimą ir širdies tonus, jei naudojamas Doplerio aparatas.

Naudingi patarimai 17 nėštumo savaitei

Rinkis kokybišką maistą. Daug geležies turintys produktai (pvz., špinatai, mėsa, lęšiai) padeda išvengti nėštumo metu dažnos mažakraujystės.
Dėvėk specialią liemenėlę. Krūtinė toliau auga ir gali būti jautri – patogi liemenėlė padės jaustis komfortiškai.
Pradėk domėtis gimdymo kursais. Daugelis jų siūlo vietas registruotis iš anksto, o nauda – neįkainojama.
Klausyk savo kūno. Poilsis vis dar labai svarbus – nesistenk visko suspėti.

Mano išsaugoti straipsniai