JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Kaip išvengti vaiko isterijų parduotuvėje

Kaip išvengti vaiko isterijų parduotuvėje

Kuo vaikas mažesnis, tuo sudėtingiau jam pavyksta suvaldyti staiga kylančius troškimus ir užplūstančias stiprias emocijas.

Juk mažyliui negalioja jokie apribojimai, o terminas „brangu” skamba pernelyg abstrakčiai. Svarbu suvokti, kad vaikas biudžeto planuoti nemoka ir nesupranta, kodėl būtina atsisakyti vienos prekės kitos naudai.

Abstraktaus matymo mažas vaikas taip pat dar neturi: jis jokiais būdais nepatikės, kad vos po poros dienų žaislas jam nusibos, o viso torto suvalgyti jis paprasčiausiai nepajėgs. Konkrečią akimirką jis visiškai nuoširdžiai nori ir žaislo, ir torto.

Kaip išvengti vaiko isterijų parduotuvėje?

Vaiką galima ir būtina auklėti kaip vartotoją ir pirkėją. Juk tai yra gyvenimo dalis, kurios išvengti tiesiog neįmanoma. Būtent nuo tėvų priklauso vaiko požiūris į pinigus ir pirkinius, kai ateis laikas lankytis parduotuvėse savarankiškai.

1. Kol vaikas dar visai mažas (nemoka skaičiuoti), jei tik yra tokia galimybė, geriau jo į parduotuves nesivesti, nes ten atsidūręs jūsų mažylis reikalauja jam nupirkti vieną ar kitą prekę ne todėl, kad ji parduodama, o todėl, kad jis pamatė šį tą įdomaus ir nori tai gauti. Logiški paaiškinimai, pavyzdžiui, dėl to, kad neturime pinigų, tokiais atvejais neturi jokios prasmės. Geriausiu atveju mažylis tiesiog išsigąs ir nutylės, bet jokio auklėjamojo efekto nebus, o štai baimė dėl, mažylio manymu, nepagrįsto tėčio ar mamos pykčio, gali atsirasti.

2. Apsipirkdami parduotuvėje su vaiku stenkitės paaiškinti jam, kokiu tikslu imate vieną ar kitą prekę ir atsisakote minties įsigyti kitų, galimai įdomių ir gardžių prekių.

3. Vaikui matant patys venkite spontaniškų ir nereikalingų prekių įsigijimo. Kitokiu atveju mažylis ims piktintis, kodėl jam perka tik būtinus dalykus ir tik po ilgai trunkančių svarstymų, o tėvai ima viską, ko tik geidžia.

4. Kartkartėmis vaikui duokite pinigų (suma turi atitikti vaiko amžių) ir siūlykite ką nors nusipirkti parduotuvėje.

5. Pernelyg dažnai nepirkite vaikui prekių, kurių jis prašo, jei suprantate, kad jos jam nelabai reikalingos. Net jei tai – nebrangus saldainis, kurį paprasčiau nupirkti nei toliau klausytis vaiko zyzimo. Jei taip pasielgsite, vaikas suvoks, kad jo taikoma taktika veiksminga, – jam perkama tai, ko jis reikalauja.

6. Venkite spontaniškų progų paieškų, kurios formaliai leistų išreikalautą pirkinį laikyti dovana („už dešimtuką”, „už gerą elgesį pas gydytoją” ir t. t.). Jei norite mažyliui ką nors padovanoti vienokia ar kitokia proga, darykite siurprizą atnešdami jau nupirktą dovaną arba iš anksto pasikalbėkite su vaiku, kad einate į parduotuvę tam, kad nupirktumėte jam dovaną vienokia ar kitokia proga, paklauskite, ko jis norėtų, kokios kainos kategorijoje jis gali tikėtis dovanos ir pan. Taigi vienareikšmiškai patartina spontaniškų „dovanų” parduotuvėse vengti.

Kaip suvaldyti spontanišką vaiko isteriją parduotuvėje?

1. Nepasiduokite, net jei vaiko elgesys atrodo nevaldomas. Vienas mažas nuolaidžiavimas gali paversti tėvus vaiko riksmų parduotuvėje ir kitų panašių situacijų įkaitais.

2. Nekreipkite dėmesio į patarėjus, kurių visada atsiranda minioje.

3. Nebauskite vaiko, tokiu būdu mėgindami numalšinti isterijos priepuolį.

4. Ramiai išveskite arba išneškite verkiantį vaiką iš parduotuvės.

5. Isterijai pasibaigus draugiškai aptarkite su mažyliu parduotuvėje susiklosčiusią situaciją.