Tinklaraštininkė Vaida su šeima neseniai keliavo po Šakių kraštą. Nors per dieną šeima sukorė 400 km ir privargo, tačiau pamatyti įspūdžiai atpirko visą nuovargį. Jūsų dėmesiui – vietos, kurias aplankė Pupsas Blog.
Vieną savaitgalį su šeimyna lankėmės Šakių rajone. Prisipažinsiu, tame krašte buvome pirmą kartą. Visuomet norisi kuo daugiau pamatyti, bet su vaiku planai dėliojasi kiek kitaip. Tačiau pamatėme ir pasibuvome nemažai kur.
ZANAVYKŲ MUZIEJUS
Zanavykų muziejus įsikūręs gražioje Zyplių dvaro teritorijoje – vežiminės pastate.

Šiuo metu muziejuje yra sukaupta apie 50000 eksponatų, daugybė vertingų etnografinių daiktų. Pirmame aukšte, „Istorinėje salėje“ pristatoma Zanavykų krašto istorija, Šakių miesto istorija, švietimo istorija, knygnešiai, signatarai, žymūs krašto žmonės, tremtis.

Antrame aukšte eksponuojami tradiciniai baldai, pristatomi senoviniai buities reikmenys, namų apyvokos daiktai, staliaus ir kitų meistrų darbo įrankiai. Apžiūrėjome tokius eksponatus kaip: kuliamąją, dobilų sėtuvę, moglį, mangalį, kaparą, ubago lovą, olinius pelių spąstus, arklinę šiūpėlę.

Pirmą kartą matėme tiek daug kaimo buities rakandų. Puiki vieta mažuosius tyrinėtojus supažindinti su kaimo verslais – žemdirbyste, gyvulininkyste ir bitininkyste.

ZYPLIŲ DVARAS
Šiandien dvaras yra vienas labiausiai lankomų objektų Šakių rajone. Dar XIX a. jį įkūrė Polocko gubernijos dvarininkas Jonas Barkovskis.

2012 metais dvaras restauruotas, teritorija labai gražiai sutvarkyta. Arklidėse apžiūrėjome Zyplių dvaro galeriją, kurioje eksponuojama daug meno dirbinių: paveikslų, rankdarbių, medžio, akmens skulptūrų, keramikos, kalvystės, stiklo dirbinių. Išalkus galima pavalgyti viename iš dvaro ūkio pastatų, kuriame įsikūrusi kavinė, tačiau patariu rezervuoti vietą iš anksto. Vidus nelabai sužavėjo, tačiau dvaro teritorija išties labai gražiai sutvarkyta.
GELGAUDIŠKIO DVARAS
Tą dieną iš visų aplankytų vietų šis dvaras mums patiko labiausiai. Dvaras yra vienas didžiausių Lietuvos dvarų ansamblių, kurį sudaro rūmai, virtuvė, svirnas, oficina, tvartas, oranžerija, kumetynas, bokštas, rūsiai ir parkas.

XIX a. statinys iš tikrųjų nukelia į kitus laikus. Vaikščiojant po dvaro patalpas jautiesi lyg kitame amžiuje.

O kai pakilome į dvaro apžvalgos aikštelę, kuri įrengta ant stogo, taip ir norėjosi įsivaizduoti, kaip dvariškiai vaikštinėja po dvaro parką. Nuostabu, kad Lietuvoje turime tokius gražius dvarus.

SUDARGO PILIAKALNIS
Šakių rajono pakraštyje, prie sienos su Kaliningrado siena, ant Nemuno kranto stūkso penkių Sudargo piliakalnių kompleksas.

Sakoma, kad po Kernavės piliakalnių šie yra vieni svarbiausių istorine ir archeologine verte. O atsiverianti panorama tokia, kokios nepamatysite niekur kitur, kaip nuo Vorpilio piliakalnio. Papėdėje teka Nemunas. Kiti sako, kad anapus Nemuno įžiūri net už 30 km esančius Tauragės kaminus. Sakyčiau, kad šie piliakalniai tokie pat gražūs, kaip ir Kernavės.

O kas Jums labiausiai patiko Šakių rajone? Šiemet jau nebegrįšime, bet ateityje – galbūt, tad būsime dėkingi už patarimus.
Gerų kelionių po Lietuvą linki mama Vaida ir mažoji keliautoja Maja – Pupsas Blog!