JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
5 smagūs užsiėmimai

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Užsirišti batus, piešti kreidelėmis ar spalvoti piešinėlius pieštukais, savarankiškai valgyti su šaukštu ar šakute – visa tai suaugusiojo akimis atrodo paprasta ir lengva. Tačiau mažiems vaikams tokie užsiėmimai – tai nemenki iššūkiai. Kodėl? Nes tai reikalauja tikslumo, susikaupimo, rankų ir regos susitelkimo ir koordinacijos. Kaip padėti 2-5 m. amžiaus mažyliui lavinti įgūdžius, kurie būtini tokiems mažiems kasdieniams užsiėmimams? Geriausias būdas – žaidimas!

5 linksmi žaidimai motorikos lavinimui

1. Papuošalų gaminimas

Šiam užsiėmimui reikės karoliukų vėrimui, virvutės ar siauros juostelės. Reikėtų nepamiršti, kad 2-4 m. amžiaus vaikams karoliukai turėtų būti pakankamai stambūs (maždaug stalo teniso kamuoliuko dydžio), kad vaikas jų netyčia neprarytų ir galėtų gan lengvai užverti ant virvutės. Jei neturite karoliukų, galima panaudoti, pavyzdžiui, stambesnius vamzdelio formos makaronus, kuriuos net galima nudažyti akvarele skirtingomis spalvomis.

Karolių vėrimas padeda lavinti mažylio pirštelių judesių tikslumą, sugriebimo įgūdžius. Na, o sukurti unikalūs karoliai – taps puikia dovana močiutėms ar tetoms.

Vida Press

2. Piešimas

Visi mažai vaikai mėgsta piešti spalvotus zigzagus ir įvairius kringelius. Kartais vaikų tapybos „drobe” tampa ir namų sienos ar baldai. Tad norint išvengti meno kūrinių atsiradimo netikėtose vietose, reikėtų pasirūpinti tinkamomis piešimo „dirbtuvėmis”, tai yra erdve, kuri suteiktų vaikui nevaržomą kūrybos laisvę. Tam geriausiai tinka didelė piešimo lenta ir įvairūs piešimo instrumentai: kreidelės, įvairūs dažai ir vaikams skirti markeriai. Pirmieji piešiniai gali būti kuriami tiesiog … mažomis rankytėmis ir piršteliais, tik reikėtų pasirūpinti, kad naudojami dažai būtų saugūs, lengvai nuplaunami.

Organizatorių nuotr.

Piešiant tokiu būdu nereikėtų varžyti vaiko vaizduotės ir pernelyg rūpintis suteptais rūbeliais (geriausia mažajam dailininkui apvilkti rūbelius, kurių negaila sutepti arba specialiai tam skirtą prijuostę).

Pamažu galima mažinti mažųjų menininkų kūrybos erdvę ir pereiti nuo piešimo lentos prie mažesnių piešimo priemonių: popieriaus lapo ir pieštukų, kreidelių, kurios reikalauja daugiau kruopštumo. Pirmuosius pradedančio menininko kūrinius galima eksponuoti privačioje parodoje namuose.

Vida Press

3. Lipdymas

Kiekvienas darželinukas turėtų savo žaislų kolekcijoje turėti plastilino, modelino ar kitokių vaikų lipdiniams skirtų priemonių. Kodėl? Nes lipdymas naudingas mažų delniukų raumenims, o lipdant mažas formas, lavinamas judesių tikslumas.

Pirmiausia, galima pradėti lipdyti paprastas geometrines formas ir figūras: rutuliukus, cilindrus, kūgius, o tuomet pamėginti formuoti ir sudėtingesnes skulptūras. Iš plastilino ir kitos lipdymo medžiagos galima sukurti visą zoologijos sodą ar dar neregėtų kūrinių!

Vida Press

4. Žaidimas kaladėlėmis

Galbūt tai skamba nelabai kūrybingai, bet žaidimas kaladėlėmis – labai efektyvus ir motoriką lavinantis užsiėmimas! Pirmosios kaladėlių konstrukcijos iš pradžių būna labai paprastos, tačiau kai mažyliai išmoksta pastatyti nenuvirstantį bokštą, galima pereiti prie sudėtingesnių iššūkių ir užduočių. Pavyzdžiui, galima su mažyliu palenktyniauti, kas greičiau pastatys aukščiausią bokštą arba statinį iš dešimties vienodos spalvos kaladėlių. Įvaldę konstravimo techniką, mažyliai ima konstruoti pasitelkę savo vaizduotę ir palaipsniui jų kuriamos konstrukcijos tampa vis sudėtingesnės ir įvairesnės. Žaisdami LEGO DUPLO kaladėlėmis, maži vaikai ne tik lavina rankų miklumą. Kurdami mini pasaulį, jie įtvirtina žinias apie juos supančią aplinką.

Gamintojų archyvas

5. Pirštų lėlių teatras

Mažos lėlės, užmaunamos ant pirštų – puiki priemonė, padedanti lavinti rankų judesius. Mini spektaklis su įdomiais personažais ir siužetu mažyliui padės ir pačiam įsitraukti į smagų žaidimą. Iš dėžės ar kartono galima pastatyti sceną, kurioje pirštų lėlių teatras taps dar tikroviškesnis. Kartu su vaiku pasirinkus personažus bus smagu kurti spektaklius, kokių jokiame teatre dar neteko matyti!

Vida Press

Kūrybiška idėja: konstruojame pieštukų dėžutę

Jei ant vaiko stalo ir neretai po visus namus besiritinėjantys pieštukai neranda savo vietos, čiupkite LEGO DUPLO kaladėles ir sukonstruokite pieštukinę. Taip piešimo priemonės visuomet bus reikiamoje vietoje, o konstruodami šį naudingą daiktą kūrybiškai praleisite laiką.

Pieštukinė nebūtinai turi būti kvadratinės dėžutės formos. Žinoma, tokią lengviausia sukonstruoti ir priimtiniausia pradedantiesiems. Tačiau net ir paprasta dėžutė gali būti spalvinga, o ją konstruoti gali būti labai smagu, jei pavyzdžiui mėlynos spalvos kaladėles naudos tėtis, raudonas mama, o mažylis – savo pasirinktos spalvos.

Kai dėžutė iš LEGO DUPLO kaladėlių bus baigta, ją beliks tik dekoruoti. Tam galima naudoti pačias įvairiausias medžiagas: spalvotą popierių ar ryškų kaspiną. Leiskite mažyliui nuspręsti, ir jei reikia, padėkite jam įgyvendinti jo kūrybinį sumanymą.

Jei šis kūrybingas užsiėmimas patiks, galima mažyliui pasiūlyti ir kitokių idėjų – galbūt jis norės iš kaladėlių sukurti vazą savo kambarinei gėlei, ar garažą savo mašinytėms.

Gamintojų archyvas

Daugiau kūrybingų idėjų galima rasti ČIA.