53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Ar žinote

Ar žinote, kokio amžiaus vaikui reikia duoti pirmųjų kišenpinigių?

„Lenk medį, kol jaunas”, – sako liaudies išmintis, puikiai tinkanti kalbant apie finansinio raštingumo ugdymą.

Edukologai ir finansų ekspertai sutaria, kad jei nuo mažens su vaikais kalbėsitės apie finansus, tikėtina, kad suaugę jie su pinigais elgsis išmintingai ir jiems neteks tempti nuo algos iki algos. Į ką atkreipti dėmesį pratinant atžalą protingai elgtis su finansais, pataria SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė ir edukologijos mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.

Apie finansus pradėti kalbėti kuo anksčiau

Pasak dr. A. Landsbergienės, pinigai tėvams dažnai būna tabu tema. „Dažnai tėvai mano, kad vaikai yra per maži, nesupras arba susijaudins, jei tėvai papasakos svarbią informaciją apie šeimos finansus. Visgi reikia suprasti, kad vaikai jaučia, kas vyksta namuose, net jei tėvai vengia kalbėti,” – sako edukologijos mokslų daktarė.

Vaikui sulaukus trejų jau galima pradėti kalbėti apie tai, kad atlygio ar apdovanojimo verta palaukti. Taip pat reikėtų aptarti, kad prieš perkant ką nors reikia pasvarstyti, ar daiktas yra reikalingas – juk neverta pirkti daikto vien todėl, kad jį turi draugas. Tokio amžiaus vaiką jau galite supažindinti su pinigais, pavyzdžiui, jis gali suskaičiuoti, kiek monetų yra mamos piniginėje.

6-8 metų vaikui jau galima duoti pirmųjų kišenpinigių

Pasak J. Varanauskienės, idealu, jei vaikas nuo mažens reguliariai gautų sutartą pinigų sumą kasdienėms išlaidoms, pavyzdžiui, maistui mokykloje – taip jis greičiau išmoks tvarkytis su pinigais. Žinoma, skiriant kišenpinigių svarbu aptarti ir kainas. Tai padės vaikui geriau orientuotis, kokia yra pinigų vertė.

A. Landsbergienė su tokio amžiaus vaiku pataria kalbėtis ir apie darbo paskirtį bei jam patrauklias profesijas. Vaikas turi suprasti, kad svarbu ne tik užsidirbti pinigų, bet ir dirbti tai, kas patinka.

Supažindinkite vaikus su mokėjimo kortelėmis

Vaikui susipažinus su grynaisiais pinigais, reikia pristatyti ir kitas mokėjimo priemones. Galimybė naudotis mokėjimo kortele suteikiama vaikui nuo 7 metų, tačiau laikas, kada geriausia vaikui į rankas paimti mokėjimo kortelę, priklauso nuo vaiko brandos, gebėjimo abstrakčiai mąstyti. Vieni vaikai mokėjimo kortele gali naudotis nuo 7 metų, o kitiems dar reikėtų porą metų palūkėti.

Naudodamasis mokėjimo kortele vaikas išmoksta naudotis finansinėmis technologijomis: mokosi atsiskaityti negrynaisiais pinigais, turi išmokti kontroliuoti, kiek jau išleista ir kiek dar liko, susipažįsta su internetine, mobiliąja bankininkyste. Be to, mokėjimo kortelę vaikui su savimi nešiotis saugiau, nes praradus ją lengva blokuoti ir taip apsaugoti santaupas. Nuosava kortelė ne tik suteikia vaikui pasitikėjimo savimi, bet ir padeda jam tapti savarankiškam, mokytis, kaip teisingai tvarkyti savo finansus.

Kalbėkite apie tikslus

Su 9-11 metų vaiku svarbu kalbėti apie taupymą didesniems pirkiniams. Paskatinkite jį neišleisti visų kišenpinigių vienu kartu, o pagalvoti apie tai, ką jis norėtų įsigyti ateityje ir kaip šiam tikslui reikėtų taupyti. Reguliariai aptarkite su vaiku, kokių sunkumų jam kyla taupant didesniam pirkiniui, kaip juos įveikti.

Taip pat paskatinkite vaiką pinigų užsidirbti pačiam. Tai gali būti nesudėtingi darbai, pvz., prižiūrėti kaimynų vaiką, nupjauti žolę, tačiau jie padės geriau suvokti pinigų vertę.

Mano išsaugoti straipsniai