Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Tik trys auksinės taisyklės

Tik trys auksinės taisyklės, ir jūsų namuose vietoj chaoso įsivyraus ramybė

Mamos, kurios nori, kad vaikas gražiai elgtųsi, pačios turi laikytis tam tikrų sąlygų. Pamėginkite nuo šių trijų, ir pamatysite, kaip į gerąją pusę pasikeis jūsų vaiko elgesys.

Pirma sąlyga: svarbiausia – ramybė

Jei norite, kad vaikas jūsų klausytų, turėkite omenyje faktą, kad vaikai iki 6 m. dar tik mokosi suprasti ir teisingai interpretuoti jūsų žodžių prasmę. Todėl jei norite, kad vaikas gražiai elgtųsi, sakykite jam tai suprantamais žodžiais. Venkite ilgų sakinių, daugiareikšmių žodžių. Kalbėkite trumpomis, aiškiomis frazėmis, o jūsų akys turi būti viename lygyje su vaiko akimis. Jei vaikas visai mažas, stenkitės nevartoti neigiamų žodžių. Užuot sakę „šitaip nedaryk”, sakykite „daryk taip”. Pavyzdžiui, užuot sakę „netriukšmauk”, sakykite „atsisėsk/ stovėk ramiai ir pan.”

Yra daug priežasčių, dėl kurių jūsų duktė išsitraukė visus drabužius iš spintos arba sūnus išpiešė sieną. Ir tarp šių priežasčių tikrai nebuvo noro jus įpykdyti.

Tai tikrai nereiškia, kad privalote slėpti susierzinimą, tačiau ir šaukti ant vaiko – ne išeitis. Agresyvus tonas gali išgąsdini vaiką, tada jis neišgirs ir nesupras jūsų žodžių prasmės. Kai šaukiate, vaikui tenka vienu metu suprasti jūsų emocijas, įsigilinti į jūsų žodžių prasmę ir daryti išvadas. Sutikite, tai praktiškai neįmanoma. Be to, vaikai greitai įpranta prie kritikos ir praranda jai jautrumą. O žodžius, kuriuos ištarsite griežtu, bet ramiu tonu, išgirs.

Antra sąlyga: nubrėžkite ribas

Papasakokite vaikui apie pagrindines elgesio taisykles, paaiškinkite, kokie bus padariniai, jei jis laužys taisykles. Na, o jūs privalote vykdyti pažadus, jei vaikas sulaužė nustatytas taisykles. Tokiu atveju vaikas supras, kad nevalia peržengti ribos, kad už netinkamą elgesį jis patirs pasekmes.

Pagrindinės taisyklės turi būti susijusios su sveikata, saugumu ir elementaria pagarba. Jokiomis aplinkybėmis nevalia išbėgti į važiuojamąją kelio dalį, važiuoti automobiliu neprisisegus diržo, žaisti su ugnimi ir pan.

Jei vaikas pažeidė taisyklę, pasekmės turi sulaukti iš karto, nepriklausomai nuo to, kiek jam metų. Mėtai konstruktorių? Šiandien daugiau su juo nežaisi. Nenusiplovei rankų? Negausi sumuštinio. Jei atidėsite bausmę, vaikas pamirš savo poelgį ir paskui nebesupras, už ką jį baudžiate.

Trečia sąlyga – leiskite vaikui rinktis

Venkite ultimatumų ten, kur įmanoma be jų apsieiti. Ultimatumas iš karto sukelia norą protestuoti. Stenkitės leisti vaikui rinktis iš to, ką būtina padaryti. Tai padės užkirsti kelią netinkamam elgesiui. Esant galimybei rinktis, vaikui bus mažiau priežasčių priešintis. Pavyzdžiui, jis nemėgsta kepurės. Jūs nesiūlote jam – dėtis arba nesidėti. Jūs siūlote, kurią dėtis – raudoną arba mėlyną. Ką įdėti į priešpiečių dėžutę – bananą ar obuolį? Eisime į mokyklą ta ar kita gatve? Tai padės vaikui įgauti daugiau pasitikėjimo savimi, nes į jo nuomonę bus atsižvelgiama. Maži vaikai nuolat išgyvena kovą tarp priklausomybės ir noro būti savarankiškam. Padėkite vaikui jaustis savarankiškam.

Nepamirškite pagirti vaiko už gerą elgesį. Susitvarkė žaislus? Parodykite savo džiaugsmą ir pasididžiavimą, apkabinkite vaiką. Jis tikrai panorės dar kartą susitvarkyti žaislus.

Mano išsaugoti straipsniai