Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Gimdymo skatinimas: kada

Gimdymo skatinimas: kada, kodėl, ar kenkia?

“Išnešiotas ir pasiruošęs gimti vaikelis yra nuo 37 nėštumo savaitės, 40 savaitė – optimaliausias metas gimti. Jei gimdymas neprasideda iki 42 nėštumo savaitės, tada  sakome, kad vaikelis pernešiotas, jau privalu skatinti gimdymą, nes labai padidėja įvairiausių komplikacijų tikimybė – ir gimdyvei, ir vaisiui, – sako gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė. 

Anot jos, šiuolaikinė medicina gana pažengusi, kad galėtų užtikrinti ir gimdyvės, ir naujagimio sveikatos būklę bei gyvybę. Kaip tik dėl to rekomenduojama nuo 41 nėštumo savaitės pradėti galvoti, kaip natūraliai paskatinti gimdymo veiklą. Nuo tos akimirkos jau reikia pas gydytoją lankytis dažniau, pageidautina kas tris dienas, ir žiūrėti, kas gi darosi.

“Gydytojas tikrins, kaip jaučiasi vaisius, ar nėra kokių nors komplikacijų, jeigu viskas gerai, paisoma nėščiosios norų. Moderni, šiuolaikinė medicina sako, kad ilgiau nei 42 savaites nereikėtų laukti. Kitaip tariant, tarp 41 ir 42 savaitės reikia kažką daryti. Paprastai tokiu metu padeda gemalinių plėvių atsluoksniavimas – tai mechaninis veiksmas, kai gydytojas pirštu atsluoksniuoja plėves ir taip gimdymas paskatinamas natūraliai. Kada jo reikia ir jau pavojinga laukti, kol prasidės natūralus gimdymo procesas, lemia daug veiksnių.

Kai atsiranda rizika, kad gali nutikti kažkas blogo ar mamai, ar vaikučiui, tuomet jau klejoti dėl nuotaikų svyravimo ar veido spalvos („dar nenoriu, dar palaukime“) nebereikėtų, reikia griebtis veiksmų. Svarbiausia, kad gimdyvė ir naujagimis būtų saugūs ir sveiki”, – sako I. Kravčenkienė ir pabrėžia, kad “gimdymo skatinimas ne šiaip sau sugalvotas gydytojų, kurie „taip ir taikosi padaryti žalos“. Juk pernešiojimas gresia rimtomis gimdymo traumomis bei rizikomis ir vaikeliui, ir mamai. Nė viena mama nenori, kad vaikas gimtų pažeistomis smegenimis, išnirusiais pečiais, pažeistu pečių nerviniu rezginiu, lūžusiu raktikauliu ir pan. Kalbame apie gyvybę, jos išsaugojimą, apie riziką uždusti gimdoje ir būtinybę laiku iš ten vaisių paskatinti iškeliauti, jei jau jis pats „pamiršo“. 

Dėl ko gimdymas gali neprasidėti laiku?

– Visi organizmo procesai (gimdymas – taip pat) gali strigti dėl streso, jei moteris jaudinasi, nepasiruošusi tapti mama, turi įv. baimių. 

– Daug ką lemia ir priaugtas nėščiosios svoris: jei jo priaugta per daug, tuomet gresia daug komplikacijų, pirmiausia gali sukilti kraujospūdis, prasidėti įvairiausi tinimai, senėti placenta, varginti blogesnė kraujo cirkuliacija joje, šioms moterims dažnai sumažėja vaisiaus vandenų. Tada jau tikrai nereikėtų delsti: „O gal vis dėlto prasidės…“

– Ankstesnis užsitęsęs nėštumas taip pat gali rodyti, kad ir kitas gali būti toks pat.

– Moksliškai įrodytas ir genetinis veiksnys: tos, kurios pačios buvo pernešiotos, gali taip pat uždelsti.

– Pirmąkart besilaukiančios moterys dažniau pernešioja kūdikius nei tos, kurios gimdo antrą, trečią ir t. t. vaikelį.

– Dažniau kūdikį pernešioja ir tos, kurių kūno masės indeksas jau išduoda nutukimo ribą, t. y. KMI yra per 25.

– Vyresnio amžiaus moterys (nuo 36-erių), gimdančios pirmą vaiką, taip pat rizikuoja jį pernešioti.

4 mitai apie gimdymo skatinimą

1 mitas: paskatinus gimdymą, moters organizmas nesugeba pagaminti natūralaus hormono oksitocino, dėl to gimdyvė pagimdžiusi nejaučia laimės.

2 mitas: paskatinus gimdymą, pagimdžiusios moters oda nešvyti, ji vaikšto „pajuodusi“.

3 mitas: paskatintas gimdymas skausmingesnis.

4 mitas: dėl skatinamųjų vaistų padidėja pogimdyminės depresijos tikimybė. 

Mano išsaugoti straipsniai