Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Nėštumas: galima ar ne?

Nėštumas: galima ar ne?

Yra įvairių mitų, kas besilaukiančiai mamai galima, o ko – ne. Kas yra tiesa, o kas – pramanai? Ką apie tai sako specialistai?

Ar galima keliauti?

Geriausias metas keliauti su pilvuku – antrasis nėštumo trimestras. Persileidimo rizika sumažėjusi, gimdymo tikimybė visai nedidukė, o savijauta taip pat bene geriausia.

Nerekomenduojama keliauti autobusu, nėščiajai nėra gerai ilgai sėdėti. Sutinusios kojos, kratymas, auganti gimda spaudžia šlapimo pūslę, todėl nėščiajai dažnai reikia į tualetą.

Jei keliaujate automobiliu, įsitaisykite ant galinės automobilio sėdynės. Kas 1,5–2 val. būtina sustoti ir pasivaikščioti, kad 4 val. stabtelėti ilgesnio poilsio.

Kelionė lėktuvu turi užtrukti ne ilgiau kaip 4 val. Slėgių skirtumas gali paskatinti plyšti vandenų pūslę, t. y. sukelti gimdymą. Ypač tokia tikimybė padidėja artėjant gimdymo terminui. Jei nusprendėte skristi lėktuvu, patartina iš karto išsiaiškinti nėštukių skraidinimo ypatumus.  

Šiukštu nekeliaukite viena. Geriausiai keliauti kartu su žmogumi, kuris prireikus galės jumis pasirūpinti.

Ar galima kabinti užuolaidas?

Kad nėščioji negali kilnoti rankų – mitas, tačiau ji tikrai negali kabinti užuolaidų, nes maždaug nuo 20-os nėštumo savaitės pasikeičia kūno svorio centras. O jei dar ir svorio šiek tiek per daug priauga, pasikeičia kūno pusiausvyros centras, padaugėja skysčių, širdis labiau dirba, padažnėja pulsas (juk daugiau kraujo reikia pervaryti), todėl kabinant užuolaidas gali pasidaryti silpna. Net ir nesilaukiančiai moteriai tai nėra labai lengva užduotis: stovint rankas iškėlus jaučiama labai didelė įtampa. Tada besilaukianti moteris gali tiesiog nualpti.

Ar gali vyras savo nėščiai moteriai daryti masažą?

Vyras gali drąsiai savo nėščią moterį švelniai paglostyti, ypač tinka kojų, pėdų, kurios labiausiai pavargsta, masažas. Reikėtų susilaikyti tik nuo erotinio spenelių masažo, nes jie tiesiogiai susiję su gimda, juos aktyvinant galima sukelti priešlaikius gimdos spazmus. Apskritai moters orgazmai skatina gimdą susitraukti, – vadinasi, antrą nėštumo pusę, jei kyla bent mažiausia priešlaikio gimdymo grėsmė, reikėtų vengti spenelių masažo ir kitų erotinių žaidimų.

Ar galima nusiimti norimą daiktą nuo viršutinės lentynos, spintos?

Reikėtų pasilypėti ant specialių stabilių kopėčių. Ant kėdės lipti negalima – tektų per aukštai kelti koją. Kadangi per nėštumą išsiderina pusiausvyros aparatas, gali svaigti galva, nėščioji sekundei gali prarasti nuovoką. Tiek pakanka, kad nukristų. Vadinasi, geriau to nedaryti. Tas pat pasakytina ir apie lipimą į vonią. Kad į ją įliptumėte, tenka aukštai kelti koją. Iš vonios lipti dar pavojingiau. Tad geriau maudyti dušo kabinoje, o jei jos neturite, reikėtų paprašyti vyro, kad jus lipančią ir išlipančią iš vonios prilaikytų. Nepamirškite į vonią pasitiesti kilimėlio, kad neslystų kojos. Ir būtinai, kai baigsite maudytis, apsipilkite drungnu vandeniu. Nes pakilus iš vonios gali pasidaryti silpna. Trumpai tariant, prieš lipdama trumpai pasėdėkite atvėsinusi vandenį ir labai lėtai pakilkite.

Ar per nėštumą galima gydyti dantis?

Per nėštumą ne tik galima, bet ir būtina gydyti dantis, kad neprasidėtų užkrečiamosios ligos. O dar geriau tai būtų padaryti prieš nėštumą.

Ar galima vairuoti?

Vairuoti galima, bet nepamirškite kelių taisyklių:

-Nustatykite tinkamą sėdynės aukštį. Svarbiausia – kai sėdite, kad jūsų dubuo ir keliai būtų viename aukštyje. Rekomenduojama kojas per kelius sulenkti 120–140 laipsnių kampu. Tokia padėtis neleis kraujui ilgai „užsistovėti“, o tai labai svarbu.

-Pasirinkite patogų atstumą iki vairo. Jis turi būti nei per arti, nei per toli. Į jį įsikibus rankos per alkūnes turėtų būti šiek tiek sulenktos. Jeigu būsite arti vairo, teks labai sulenkti kojas, o tai gali trikdyti venų kraujotaką. Per alkūnes labai sulenktos rankos tampa silpnesnės. Jei vairas per toli, greitai pavargsite, nes norėdama išminti pedalą turėsite įsitempti. Ši padėtis silpnina nugaros raumenis, stuburui, kuris per nėštumą turi ir taip daug darbo, tenka dar didesnis krūvis.

-Užsisekite saugos diržus. Pastebėta, kad nėščiosios vengia segtis saugos diržus, nes mano, kad gali padaryti žalos vaisiui. Tačiau juos segtis būtina – ir taisyklingai. Diržo juostos turi eiti virš pilvo juostos ir po juo. Tyrimų duomenimis, įvykus eismo įvykiui, ar padaroma žalos vaisiui, labiausiai priklauso nuo to, kaip sunkiai sužalota moteris. O diržai kaip tik saugo jos gyvybę ir sveikatą. Taip pat nėra duomenų, kad besilaukiančioms moterims reikėtų vengti sėdėti ten, kur yra oro pagalvės.

Ar galima išgerti vyno?

Jokiu būdu! Bet koks alkoholis nėščiajai yra draudžiamas!

Ar galima dirbti kompiuteriu?

Nėra aiškių tyrimų, įrodančių kompiuterių skleidžiamos nedidelės radiacijos (iš tiesų mažesnės nei saulės spindulių) ir persileidimų ryšio, jei dėl to būsimoms mamoms neramu. Kompiuterių naudotojų vaikų įgimtos ydos nesutampa su radiacijos sukeliamomis ydomis, todėl manoma, kad tai nesusiję su kompiuterių naudojimu per nėštumą. Vadinasi, nebūtina keisti darbo, net jei geroką darbo savaitės dalį praleidžiate priešais kompiuterio ekraną.

Keletas faktų:

-Nenustatyta jokių nėščių moterų bėdų, dirbančių kompiuteriu 20 val. per savaitę ar mažiau. Laikinai sumažinus priešais ekraną praleistų valandų kiekį, regis, galima pašalinti net ir teorinę riziką.

-Siekiant sumažinti bet kokią riziką, reikia žinoti, kad pavojingiau sėdėti anapus kieno nors kito monitoriaus (daugiau radiacijos sklinda pro jo nugarinę dalį) nei prie savo ekrano. Vadinasi, jei jūsų stalas stovi nepatogiai, palyginti su kitais, gal galite pakeisti jo padėtį, laikinai pasikeisti stalais ar tarp jų pastatyti pertvarą.

Nors nėra įrodymų, kad darbas kompiuteriu sukeltų persileidimą, įrodyta, kad šis darbas gali sukelti daugybę fizinių negalavimų: kaklo, akių, riešų, rankų, nugaros įtempimą ir galvos svaigimą bei skausmus. Tai gali padidinti nemalonius įprasto nėštumo pojūčius.

Dieną darykite trumpas pertraukėles, pakilkite nuo kėdės – naudinga net ir žvalus pasivaikščiojimas iki poilsio kambario ar kito kabineto, kur reikia nunešti parengtus dokumentus. Todėl:

-Reguliariai darykite mankštos pratimus, skirtus nėščiajai. Po darbo eikite pasivaikščioti gryname ore. Jei, aišku, jūsų gydytojas ginekologas nerekomendavo kitaip.

-Sėdėkite reguliuojamo aukščio kėdėje su apatinę nugaros dalį paremiančiu atlošu. Klaviatūra ir monitorius turi būti patogaus aukščio.

Ar galima mėgautis atvira saule?

Nėščiajai reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių ir atokaitoje praleisti ne ilgiau kaip valandą per dieną. Nėščiosios turėtų saugotis saulės taip, kaip pirmojo odos tipo žmonės, kurių oda itin jautriai reaguoja į saulę. Be apsaugos priemonių saulėje galima būti ne ilgiau kaip 10 min., naudoti priemones, kurių SPF yra 30 ar 50.

Saulė labai pavojinga per pietus, tad vidudienį geriau praleisti namie arba ūksmingame parke.

Galima lankyti jogą ar tapus nėščia geriau ją palikti?

Šiandien dažnai moteriai nepasiseka pagimdyti savo jėgomis, tada prireikia vaistų. Jogos mokytojų nuomone, taip dažnai nutinka iš baimės, įsitikinimų ir skubos. Pažinti ir lyg instrumentą suderinti savo kūną, nusiraminti gali padėti joga. Tinkamai parinkti pratimai „sutepa“ sąnarius, raumenis, raiščius, sausgysles, gerina kraujo, medžiagų apykaitą. Reguliariai atliekant asanas (jogos pratimus) gerėja laikysena, lankstumas, judesių koordinacija. Jos pratimai gali sušvelninti nemalonius nėštumo pojūčius ar padėti išvis jų išvengti. Asanos gali apsaugoti nuo tinimų, sumažinti nugaros skausmus ir net pakoreguoti vaikelio padėtį. Kvėpavimo pratimais galima „reguliuoti“ įtampą, nuotaikas, rytinį pykinimą. Jei lankote jogos pratybas, tapusi nėščia, būtinai įspėkite savo instruktorių. Kai kurios jogos studijos ir sporto klubai siūlo specializuotas nėščiųjų jogos pratybas.

Ar galima plauti grindis ir siurbti kilimus?

Siurbti galima, plauti – taip pat. Bet jas plaunant geriau netupėti, nes tupėjimas yra gimdymo padėtis, tad galite paskatinti priešlaikį gimdymą. Atsiklaupus valyti grindis nepavojinga, o dar geriau naudoti šepetį ilgu kotu. Tupėti nerekomenduojama paskutiniais mėnesiais, o pirmais mėnesiais, kol gimdos kaklelis sandariai uždarytas, jokio pavojaus nėra.

Atsargiai rinkitės grindims plauti naudojamas valymo priemones. Geriau paieškoti be cheminių priedų, kad įkvėpus pavojingų medžiagų nebūtų padaryta žalos vaisiui. Bet kokiems valymo darbams naudokite pirštines, nes pavojingos medžiagos gali įsigerti ir per odą.

Ar galima važinėti dviračiu?

Nėščioji iš pavėsio išvažiavusi į saulę dėl kraujotakos sutrikimų gali trumpam prarasti nuovoką ir nupulti nuo dviračio. Stacionariu dviračiu (treniruokliu) galima važinėti iki valios.

 

Mano išsaugoti straipsniai