Nors kartais cezario pjūvio (CP) operacijos dėl nėščiosios sveikatos indikacijų yra numatomos iš anksto, dažniausiai tokia operacija atliekama neplanuotai, netikėtai ir gimdyvei bei artimiesiems sukelia nemažai streso.
Konsultuoja naujagimių gydytoja Vaida Aleksandravičienė.
Kada gali prireikti CP operacijos?
Tai operacija, kurios metu vaikelis ištraukiamas, perpjovus moters priekinę pilvo sieną ir gimdą. Dažniausiai šios operacijos prireikia skubiai, siekiant išvengti grėsmingų komplikacijų ir pavojaus motinos ir vaisiaus sveikatai bei gyvybei. Planine tvarka operacija atliekama tada, kai gimdymas natūraliais takais neįmanomas (pakartotinė operacija, neprogresuojantis gimdymas, skersinė ar sėdyninė vaisiaus padėtis ir kt.). Gimdymo taktiką parenka nėštumą arba gimdymą prižiūrintis gydytojas.
Ar pagrįsta baimė, kad po CP operacijos mama kurį laiką negalės matyti naujagimio?
Kai operacija yra planinė, dažniausiai taikoma dalinė nejautra, kurios metu, suleidus vaistų į stuburo kanalą, nuskausminama apatinė kūno dalis. Būsima mamytė viską suvokia, išgirsta pirmąjį vaikelio riksmą bei pirmą kartą jį pamato. Vis dėlto būna atvejų, kai dėl pavojaus vaikelio ar mamos gyvybei daroma skubi operacija ir reikalinga bendrinė nejautra. Tuomet moteris miega visos operacijos metu ir vaikelį pirmą kartą pamato tik tada, kai leidžia jos ir mažylio savijauta.
Kada mažylis jau gali būti su mama palatoje?
Jei moters būklė po operacijos yra stabili, ji visiškai atsigavusi po narkozės, praėjus kelioms valandoms po operacijos, ji perkeliama į pogimdyminę palatą ir sveikas mažylis lieka su ja. Jei naujagimis pateko į Naujagimių intensyviosios terapijos skyrių, jam reikalingas gydymas, mamai į palatą jis bus atiduotas tik tuomet, kai būklė pagerės, tačiau kas tris valandas ji gali ateiti pamaitinti vaikutį, pabūti su juo, jei tai leidžia pačios mamos sveikatos būklė.
Ar mama galės iškart po CP operacijos naujagimį maitinti krūtimi?
Jeigu operacijos metu taikoma dalinė nejautra ir vaikelio bei mamos būklė leidžia, dar operacinėje jis bus uždėtas mamai ant krūtinės pirmajam odos prie odos kontaktui. Dėl priverstinės mamos padėties taip pamaitinti naujagimį pavyksta retai, o ir retas mažylis iškart ieško valgyti. Dažnai tai būna tik pirmasis susipažinimas, prisilietimas, nuraminimas, paglostymas. Pirmajam maitinimui paprastai naujagimiai atnešami į pooperacinę palatą iškart, kai tik leidžia mamos ir naujagimio būklė. Dažnu atveju – per pirmąją valandą po operacijos.
Mamoms po bendrinės nejautros tai būna ne tik pirmasis maitinimas, bet ir pirmoji pažintis su vaikeliu, pirmasis odos prie odos kontaktas. Jei nutinka taip, kad naujagimis gydomas Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje, pirmasis susitikimas gali įvykti ne taip jau ir greitai – tik tada, kai mama bus perkelta į pogimdyminę palatą ir galės ateiti pas mažylį.
Kada galima vykti namo po CP operacijos?
Jeigu vaikelis yra sveikas, namo galima važiuoti iškart, kai tik gydytojas ginekologas akušeris leis. Įprastai 4–7 parą po operacijos. Šis laikas labai priklauso nuo mamos savijautos.