Vaikų gebėjimas susikaupti, smalsumas, noras kurti ir savarankiškumas tiesiogiai priklauso ne tik nuo mokyklos, šeimos bei asmeninių savybių, bet ir nuo aplinkos, kurioje jie gyvena, rodo vis daugiau mokslinių tyrimų. Psichologė psichoterapeutė Irma Skruibienė paaiškino, kokie namai labiausiai įkvepia bei skatina mokytis ir kaip juos įsirengti. Ekspertų teigimu, šiai temai vis daugiau dėmesio skiriama ir kuriant naujus NT projektus.
Namų aplinka veikia vaiką
Pasak I. Skruibienės, namų aplinka veikia vaikų elgesį bei emocijas jau nuo ankstyvo amžiaus, todėl svarbu apie tai galvoti ir planuojant namų erdves.
„Vaikams itin svarbus yra saugumo jausmas ir tuo pačiu ne mažiau svarbi yra galimybė laisvai tyrinėti juos supančią aplinką. Bendram buvimui suburiančios erdvės, pvz., valgomasis stalas, sofa ar foteliai, kur gali sutilpti visa šeima, sudaro galimybę vaikams dalyvauti bendrame šeimos gyvenime, jaustis jos dalimi, ir tai prisideda prie saugumo jausmo.
Mažesni vaikai dažnai ir žaisti nori bendrose erdvėse, net jei ir turi savo kambarį, kad galėtų būti šalia juos globojančių suaugusiųjų. Tad kuriant bendras erdves verta pagalvoti ir apie tai, kur galėtų būti vaikams skirtas žaidimų kampelis”, – sako psichologė psichoterapeutė, tinklaraščio „Namų terapija” kūrėja, knygos “Namų psichologija” bendraautorė.

Nematoma grėsmė, kurios pakankamai neįvertiname
NT plėtros bendrovės „KAITA Group” pardavimų vadovė Rita Demskytė pastebi, kad vaikų gebėjimui susikaupti itin didelę įtaką turi supantys garsai: tiek namuose, tiek ir už lango girdimas triukšmas gali reikšmingai pakenkti.
„Nuolatinis foninis triukšmas, kokį kelia automobilių eismas, gyvenant prie judrios gatvės, garsiai veikiantys buities prietaisai, nuolat girdimi kaimynai, televizorius ir panašiai, stipriai veikia ne tik vaikų emocijas, bet ir kognityvines funkcijas – gebėjimą mokytis, pažinti. Europos aplinkos agentūros pernai atliktas tyrimas atskleidė neraminančią statistiką: daugiau nei 500 tūkst. vaikų Europoje patiria skaitymo sutrikimų, o dar 60 tūkst. – elgesio sunkumų dėl girdimo triukšmo. Ilgainiui triukšmas gali paveikti net ir smegenų struktūrą, ypatingai tai aktualu kalbant apie augantį organizmą.