Nuo 2025 metų pradžios padidėjo globos (rūpybos) išmoka šeimoje, šeimynoje, globos centre (pas budintį globotoją) ar šeiminiuose namuose globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams. Globos (rūpybos) išmokos dydis yra diferencijuojamas pagal vaiko amžių ir poreikius. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kokia valstybės pagalba gali pasinaudoti žmonės, pasiryžę globoti be tėvų globos likusius vaikus.
„Vaikai turi teisę augti šeimos aplinkoje – tai yra ir jų didžiausias poreikis. Mes, suaugusieji, šią teisę privalome įgyvendinti. Nuoširdžiai dėkoju žmonėms, pasiryžusiems kilniai misijai ir savo širdis bei namų duris atvėrusiems be tėvų globos likusiems vaikams. Labai norėtųsi, kad šalyje atsirastų kuo daugiau tokių žmonių. Globėjų ypač trūksta vyresnio amžiaus vaikams. Dėl įvairių priežasčių tėvų globos netekę vaikai turi būti ir materialiai aprūpinti. Tikimės, kad didesnė parama globojamiems vaikams pagerins kasdienes jų gyvenimo sąlygas“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
Padidėjo globos (rūpybos) išmoka
Nuo šių metų pradžios padidėjo globos (rūpybos) išmoka šeimoje, šeimynoje, globos centre (pas budintį globotoją) ar šeiminiuose namuose globojamiems (rūpinamiems) vaikams ir besimokantiems ar studijuojantiems buvusiems globotiniams (rūpintiniams). Vaikams iki 6 metų skiriama 364 eurų, vaikams nuo 6 iki 12 metų – 420 eurų, vaikams su negalia, nepriklausomai nuo jų amžiaus, vaikams nuo 12 iki 18 metų ir buvusiems globotiniams (rūpintiniams) iki 24 metų, kurie mokosi ar studijuoja, – 455 eurų globos (rūpybos) išmoka per mėnesį.
Globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas
Kai vaikas yra globojamas šeimoje, šeimynoje ar globos centre (pas budintį globotoją), kas mėnesį mokamas 280 eurų dydžio globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas. Globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas yra skirtas būtent vaiko globėjui (rūpintojui).
Išmoka mokama tol, kol vaikas yra globojamas (rūpinamas). Globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo mokėjimas yra pratęsiamas buvusiam globėjui (rūpintojui), kai, pasibaigus vaikų globai (rūpybai) dėl pilnametystės, emancipacijos ar santuokos, buvęs globotinis (rūpintinis) lieka gyventi pas buvusį globėją ir yra jo išlaikomas, kol mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau, iki jam sukaks 23 metai.
Planuojama, kad šiais metais globos (rūpybos) išmoką gaus apie 7,7 tūkst. vaikų, o globos (rūpybos) išmokos tikslinį priedą – apie 5,5 tūkst. globėjų (rūpintojų).
Vaiko laikinosios priežiūros išmoka
Vaiko laikinosios priežiūros išmoka mokama tais atvejais, kai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai nustato vaikui apsaugos poreikį ir jis laikinai prižiūrimas ar apgyvendinamas pas giminaičius ar kitus emociškai su vaiku susijusius asmenis, t. y. fizinius asmenis.
Laikinosios priežiūros išmokos dydis siekia 420 eurų per mėnesį už vaiką, bet konkretus sumos dydis priklauso nuo to, kiek ilgai vaikas prižiūrimas.
Vienkartinė išmoka įsikurti
Kai globojamas vaikas sulaukia pilnametystės arba kai globa (rūpyba) pasibaigia dėl jo emancipacijos, taip pat dėl santuokos sudarymo, tuomet jam skiriama 5 250 eurų dydžio išmoka savarankiško gyvenimo pradžiai. Dėl vienkartinės išmokos įsikurti į savo gyvenamosios vietos savivaldybę galima kreiptis iki asmeniui sukanka 25 metai.
Kitos išmokos, kurias globėjai (rūpintojai) taip pat gali gauti globodami vaiką
Vaiko globėjai taip pat gali kreiptis dėl motinystės išmokos (mokama apdraustajam asmeniui, paskirtam naujagimio globėju, nuo globos nustatymo dienos tol, kol kūdikiui sueis 70 dienų), vaiko priežiūros išmokos, vienkartinės išmokos vaikui (jeigu ši išmoka nebuvo išmokėta vaikui gimus ar pirmą kartą nustačius globą), išmokos besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, vaiko priežiūros kompensacinės išmokos, išmokos vaikui (vaiko pinigų), mokamos kiekvienam vaikui, taip pat dėl papildomos išmokos vaikui, kuri mokama, jeigu vaikas turi negalią arba šeima augina ir (ar) globoja tris ar daugiau vaikų, arba yra nepasiturinti.
Socialinės paslaugos
Kiekvienoje savivaldybėje veikiantys Globos centrai teikia įvairias paslaugas globėjams (rūpintojams) ir globojamiems (rūpinamiems) vaikams, taip pat budintiems globotojams, šeimynoms, įtėviams ir jų šeimose augantiems vaikams. Jie konsultuoja ir informuoja asmenis, pageidaujančius globoti ar įvaikinti vaikus, įkurti šeimyną ar vykdyti budinčio globotojo veiklą, vykdo pasirengimo globoti, įvaikinti ar teikti budinčio globotojo paslaugas mokymus pagal specialią programą GIMK, vertina asmenų pasirengimą ir teikia išvadas dėl tinkamumo tapti globėjais (rūpintojais), įtėviais, budinčiais globotojais.
Globos centrai taip pat rūpinasi pagalbos teikimu šeimoms, kuriose yra globojamų (rūpinamų) ar įvaikintų vaikų, organizuoja ir veda tęstinius mokymus, savitarpio paramos grupių užsiėmimus, teikia individualias konsultacijas ir kitas paslaugas.
Daugiau informacijos apie tai, kas priklauso globojant vaiką, galima rasti čia: https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialine-parama-kas-man-priklauso/globoju-vaika/