Dažnai girdime, kad su vaikais reikia bendrauti, kalbėtis, juos išgirsti, o išgirdus – suprasti. Tačiau kaip prakalbinti vaiką, ypač mažametį, kad jis pasipasakotų apie dienos vargus ir džiaugsmus?
Dažnai girdime, kad su vaikais reikia bendrauti, kalbėtis, juos išgirsti, o išgirdus – suprasti. Tačiau kaip prakalbinti vaiką, ypač mažametį, kad jis pasipasakotų apie dienos vargus ir džiaugsmus? Juk paklausus, kaip sekasi, greičiausiai išgirsite vieną ir tą patį atsakymą: “Gerai”… Psichologai siūlo vieną paprastą, įdomų, o ir visai šeimai be galo naudingą žaidimą.
Tebūnie tai būna jūsų kiekvieno vakaro tradicija – po vakarienės susėskite visi prie stalo ir kiekvienas šeimos narys lai pasako tris dalykus, kurie šiandien labai patiko ir tris – kas labiausiai nepatiko, kas nuliūdino. Pradėkite jūs ir į žaidimą žiūrėkite rimtai: jei šiandien buvo sunki diena darbe ir niekaip negalėjote susikaupti ar susipykote su kolegomis – taip ir pasakykite. Žinoma, detalizuoti nereikia, tačiau būkite nuoširdūs. Leiskite vaikams pasakyti, kas juos pradžiugino, o kas šiandien nepatiko, nuliūdino. Tik žinodami, kas nepatiko apskritai, galėsite pateikti klausimų ir sužinoti daugiau detalių apie situaciją.
“Žaidimą žaidžiame visa šeima, o pradėjome, kai Vytautui sukako maždaug treji. Pasakodami, kas per dieną pradžiugino, o kas nuliūdino, sužinojome daug dalykų, apie kuriuos net nepagalvotume klausti, – patirtimi dalijasi mama Dalia. – Matui šiandien nepatiko bendrauti su draugu Luku. O kodėl? Pasirodė, kad Lukas jam į nugarą sviedė batą ir tai – ne pirmas kartas! Žaisdami žaidimą su sūnumi rodėme gerą pavyzdį jaunėlei Kamilei, kuri vieną dieną staiga pareiškė, kad jau ir ji norėtų papasakoti, kas šiandien nudžiugino”.
Neigiamos emocijos ir neišsakyti jausmai kaupiasi, o vieną dieną gali pasireikšti pačiu netikėčiausiu elgesiu – tai galioja ne tik suaugusiems, tačiau ir vaikams. Todėl pasipasakojus, kas gi šiandien patiko, o kas nelabai, vaikų paklauskite: “O kur pas tave kaupiasi negeri dalykai?” Jei suaugusiems bėdos dažniausiai spaudžią galvą, tai nustebsite pamatę, kad vaikas beda pirštu į pilvuką, koją, o gal kitą kūno vietą. Pyktis, neišreikštos emocijos, visi negeri dalykai, tikėtina, ten ir nugula, o kai jų susikaupia daug, gali prasidėti pilvo skausmai ar kojų maudimas….
Kai vaikas parodys, kur jo kūne kaupiasi negeros emocijos, pasiūlykite užsimerkti, priglausti delną prie tos vietos, surinkti negerumus į kamuoliuką, o vėliau ištraukti jas iš kūno ir mesti kuo toliau. Šiltu metų laiku tai galima daryti lauke, ypatingai gera gamtoje, o šaltesniu pakaks atidaryti langą ir pasakyti, kad per jas išskrido visos blogos emocijos.
“Po tokio žaidimo matyti, kaip akivaizdžiai pagerėja vaikų nuotaika. Atrodo, jie atsikrato visų blogybių ir vėl tampa linksmi, – sako Dalia. – Šis žaidimas skatina visos šeimos atvirumą, o ir mes su vyru taip pasidaliname dienos vargais ir džiaugsmais”.