Kovo pabaiga – tai laikotarpis, kai mes pasukame laikrodžius į priekį viena valanda ir įžengiame į vasaros laiką. Nors tai gali būti žavu dėl ilgesnių ir šviesesnių vakarų, tai gali turėti neigiamų pasekmių mūsų, mūsų vaikų ir kūdikių miegui. Ypač pirmosiomis dienomis.
Įtaka suaugusiems
Kai kuriems suaugusiems gali pasirodyti, kad laiko persukimas nedaro įtakos jiems, tačiau tai nėra visiška tiesa. Kiekvienais metais kovo pabaigoje pastebimas padidėjęs avarijų skaičius keliuose. Šie įvykiai dažnai siejami su miego trūkumu ir sutrikdytu biologiniu ritmu, kai žmonės netinkamai prisitaiko prie naujo laiko.
Remiantis Nacionalinio saugaus kelių eismo administracijos (NHTSA) duomenimis, pastebimas apytiksliai 6-10 proc. avarijų padidėjimas per pirmąsias dienas po laiko persukimo. Šios avarijos dažniausiai įvyksta ankstyvą pirmadienio rytą po laiko persukimo savaitgalį.
Sutrikdo vaikų vidinį laikrodį
Vaikai taip pat gali patirti miego trūkumą, nes jų organizmai turi prisitaikyti prie naujo laiko grafiko. Tai gali lemti nuovargį, dirglumą ir nervingumą. Laiko persukimas gali sutrikdyti vaikų vidinį laikrodį, reguliuojantį miegą ir budrumą, kas gali turėti įtakos jų užmigimui, prabudimams naktį ir dienos metu pasireikšiančiam mieguistumui bei prastesnei nuotaikai.
Kaip padėti vaikui priprasti prie laiko persukimo?
Yra keletas būdų, kaip galima padėti vaikams lengviau prisitaikyti prie laiko persukimo.
Jei vaikas lanko darželį ar mokyklą, persukimą pradėkite jau penktadienį ar šeštadienį, kelkitės ryte 30 min. anksčiau ir vakare miego eikite 30 min. anksčiau. Po 2-3 dienų dar kartą paankstinkite savo kėlimąsi ryte ir ėjimo naktiniam miegui laiką.
Jei vaikutis nelanko darželio, pokyčius pradėkite nuo sekmadienio pirmojo pietų miegelio. Rytą pasitikite įprastai, juk vidiniam laikrodukui jokio skirtumo, kad laikrodis rodys, pavyzdžiui, 9 val. ryto, jis jausis taip, kaip keltųsi 8 val.
Jei turite vaikučius iki 12-16 mėn. ir turite dar du pietų miegelius, ankstinkite miegelį 15 min. pagal naują laiką (pvz.: jei miegelio įprastai eidavote 10:30, o pagal naują laiką gautųsi 11:30, tai einate 11:15 val.). Taip elgiatės su visais miegeliais. Po dviejų dienų ankstinate dar 15 min. ir taip kas dvi dienas. O jei vaikas vyresnis ir gyvenate jau su vienu pietų miegeliu, ankstinkite kas 30 min. kas tris dienas.
Jei turite mažylius iki 6 mėn. amžiaus, kurių miegelio laikas nenuspėjamas ir, kurie yra itin jautrūs pervargimui, tiesiog pereikite prie naujo laiko sekmadienio vakare, tarsi keliautumėte į naują laiko juostą. Vadovaukitės jų amžiui skirtu būdravimo laiku (pabudimo laiku tarp miego periodų).
Kaip dar galite padėti savo vaikučiui, kuo greičiau prisitaikyti prie naujo paros ritmo?
· Leiskite vaikui daugiau laiko praleisti lauke, ypač ryte, kad jo organizmas prisitaikytų prie naujų dienos šviesos ciklų.
· Prieš nakties miegą sukurkite ramų vakarinį ritualą, kuris padės Jūsų vaikui pasiruošti miegui.
· Nepamirškite tamsos ryte, kad ankstyvi saulės spinduliai, nepaankstintų per stipriai Jūsų ryto, o ryto pradžią pradėkite su šviesa.
Paprastai šis perėjimas, kol vaikai ir kūdikiai visiškai prisitaiko prie naujo laiko, trunka apie savaitę. Kai kuriems vaikams tai gali trukti ir mėnesį. Todėl būkite supratingi, kantrūs.
Gero miego ekspertė Sigita Žilinskienė
+370 670 75503
@miegopasaka