53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
3 klausimai apie naujagimį

3 klausimai apie naujagimį, kuriuos užduoda kiekviena mama

Kai parsivežame naujagimį iš ligoninės, kyla daug klausimų: kodėl jis taip neįprastai atrodo, kodėl verkia, kada jam ką skauda, o kada tik alkanas. Jūsų dėmesiui – trys klausimai, kuriuos užduoti norėtų kiekviena naujagimio mama.

Suspausti kumščiai

Naujagimio delnai beveik visą laiką būna suspausti į kumščius. Nieko bloga, jei pirmą mėnesį jie būna stipriai suspausti. Tačiau antrą gyvenimo mėnesį kūdikis turėtų juos pamažu atgniaužti. Jie neturėtų būti taip stipriai sugniaužti ir kai kūdikis ramiai guli. Jeigu kūdikiui sukanka 4 mėnesiai, o jis laiko nuolat sugniaužęs kumštelius, o rankas sulenkęs ir prispaudęs prie krūtinės (norint atlenkti reikia nemažai jėgos), reikėtų pasikonsultuoti su neurologu. Tačiau jei kumščiai atrodo sugniaužti, o kūdikis griebia žaislus arba tiesiog susijaudinęs juos stipriai sugniaužia, nerimauti nėra pagrindo.

Ar ne per daug verkia?

Paprastai pirmą mėnesį kūdikis labai daug miega ir atrodo, kad negirdi jokio triukšmo: galima garsiai paleisti muziką, kvatotis prie ausies – miega kaip miegojęs. Nepažadina net įkyrus durų skambutis. Dažnai taip yra, bet, deja, ne visada. Jeigu mėnesio ar kelių kūdikis labai dažnai ir ilgai verkia, pirmiausia būtina patikrinti, ar sveikas. Mat net labiausiai supykęs turėtų nurimti, kai mama paima ant rankų, pamaitina, pervysto, paglosto. Kūdikio verksmas labai stiprus ir nesiliaujantis, kai serga kokia nors liga, pavyzdžiui, ausies uždegimu. Tada gali ne tik verkti ir būti piktas, bet ir atsisakyti valgyti arba išvemti maistą.

Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais mažylį gali kamuoti ir pilvo diegliai. Tačiau jeigu gydytojas neranda priežasties, kodėl kūdikis nenurimsta, mamai tenka derintis prie jo norų ir naujo režimo. Tiesiog labai dažnai kūdikis verkia be jokios priežasties ir gydyti jo nereikia. Šį laiką reikia tiesiog išlaukti. Verksmas yra vienintelė kalba, kurią moka naujagimis ir kūdikis.

Ar nepakenksiu stuburui?

Nors kai kurios mamos mano, kad reikia labai saugoti kūdikio stuburą, kad neiškryptų, naujagimį nesibaiminant galima sodinti į automobilio kėdutę, skirtą kūdikiams nuo gimimo. Taip pat drąsiai naujagimį galima pusiau gulomis pasisodinti ant kelių. Vaiko stuburui tai tikrai nepakenks. Apskritai kaip nors ypatingai saugoti naujagimio ir mažo kūdikio stuburo nereikia, juk savaime suprantama, kad naujagimiui netinka sodinimas į jo amžiui netinkamą kėdę, paramstymas pagalvėmis ir pan. Kas kita – galvos prilaikymas. Pirmaisiais mėnesiais nešiodami kūdikį prilaikykite jo galvą.

Mamos dažnai klausia, nuo kada galima kūdikį nešti nešynėje? Tai priklauso nuo nešynės rūšies. Yra vaikjuosčių, yra vadinamųjų „kengūrų“ ir t.t. Jeigu norite nešioti pačius mažiausius kūdikius, rinkitės tokią nešynę, kuri skirta netvirtai galvą laikantiems naujagimiams. Tad būtinai atsižvelkite į gamintojų rekomendacijas. Dažniausiai nuo mėnesio arba dviejų kūdikiai jau nulaiko galvą, tuomet juos nešiotis galima drąsiau. 

Mano išsaugoti straipsniai