„Mano vaikas nieko nevalgo“, „Mano vaikas valgo labai mažai“. Tai, ko gero, vieni dažniausių tėvų nusiskundimų kalbant apie vaiko mitybą. Ar vaikas auga sveikas ir jam pakanka vitaminų bei mineralinių medžiagų, parodo jo savijauta bei atliekami profilaktiniai tyrimai. Kalbant apie vaiko apetitą ir sotumą, tėvams verta žinoti, koks yra vaiko skrandžio dydis.
Nuo gimimo iki vienerių metų
Pirmaisiais gyvenimo metais didžiąją dalį vaiko mitybos sudaro mamos pienas arba pieno mišiniai. Jeigu vaikas auga sveikas, papildomo maitinimo pirmąjį pusmetį apskritai nereikia. Tik nuo pusmečio vaikas pradedamas primaitinti. Ką pirmiausia – daržoves ar kruopas ragauti, kurį mėnesį duoti kūdikiui mėsos, geriausia pasitarti su vaiką prižiūrinčiu gydytoju. Rekomendacijos gali būti skirtingos. Sulaukus pirmojo gimtadienio mažylis paprastai ragauja tai, ką randa ant bendro šeimos stalo. Tačiau jo maistas turi būti šiek tiek „adaptuotas“, tai reiškia, neturi būti per sūrus, saldus, aštrus. Pirmaisiais gyvenimo metais vyksta itin spartus vaiko augimas. Sulaukęs vienerių metų vaikas sveria maždaug 3 kartus daugiau, negu gimdamas, o jo ūgis padidėja apie 25 cm.
Kūdikio paros maisto kiekis apskaičiuojamas pagal jo kūno svorį:
10 dienų – 2 mėnesiai: 1/5 kūno masės (600–900 ml);
2–4 mėnesiai: 1/6 kūno masės (800–1000 ml);
4–6 mėnesiai: 1/7 kūno masės (900–1000 ml);
6–8 mėnesiai: 1/8 kūno masės (1000–1100 ml);
8–12 mėnesiai: 1/9 kūno masės (1000–1200 ml).
Antrieji gyvenimo metai
Antrais gyvenimo metais mažylis valgo 4–5 kartus per dieną, tinka beveik visi maisto produktai. Tiesa, vaikas tampa išrankesnis maistui, nuolat keičiasi jo norai, skonis. Tokio amžiaus vaikas valgo: netrintas košes, troškintus mėsos ir žuvies kukulius, garuose troškintus kotletus, apkepus, smulkiai pjaustytas daržoves. Apetitui pagerinti prieš pietus galima pasiūlyti truputį salotų mišrainės, pomidorų, kopūstų. Nesugebančiam kramtyti daržovės tarkuojamos ir skaninamos aliejumi. Maistui skaninti tinka krapai, kmynai, petražolės, mairūnai, lauro lapai, raudonėlis.
Apie tai, kad vaiko mityba yra nevisavertė, byloja pakitęs elgesys: tampa dirglus, neramus, greitai keičiasi nuotaikos, pavargsta. Tiriant kraują gali būti aptikta mažakraujystė. Nesubalansavus mitybos gali atsilikti ir fizinė raida. Todėl mažiesiems turi būti duodami maistingi produktai, pageidautina, kad tas pats patiekalas per savaitę nesikartotų dažniau nei du kartus.Vakarienė duodama 1,5–2 valandos iki miego.
Vaikui iki 2 metų rekomenduojama valgyti šiuos produktus:
Pienas ir jo produktai, neriebus sūris, varškė.
Įvairūs švieži vaisiai ir daržovės, ruoštos namie.
Kruopos.
Liesa mėsa ir paukštiena.
Neriebi žuvis – šviežia ar šaldyta.
Vaikui iki 2 metų nerekomenduojama valgyti šių produktų:
Riebi grietinė, riebus sūris.
Riebi mėsa, riebi paukštiena.
Konservuotos žuvys, silkės, sūdytos žuvys.
Krienai, garstyčios.
Rūkyt dešra.
Pyragaičiai, šokoladas.
Vaikas ir jo skrandžio talpa
Verta žinoti formulę, kad kūdikio ir mažo vaiko skrandžio talpa yra 30 g/kilogramui kūno svorio. Paskaičiuokime: jeigu jūsų vienerių metų vaikas sveria 10 kg, jo skranduko talpa yra apie 300 g (30*10).
Gimusio naujagimio skrandžio talpa 5-10 ml.
7 dienų naujagimio skrandžio talpa yra 40–60 ml.
1 mėnesio kūdikio skrandžio talpa siekia 80-150 ml.
6–9 mėn. kūdikio skrandžio talpa siekia 250 g.
9–12 mėn. – 285 g.
12–13 mėn. – 345 g.