Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Atsakome į klausimus. Pirmieji metai: švelni

Atsakome į klausimus. Pirmieji metai: švelni, bet jautri odelė

Konsultuoja Antakalnio poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja Renata Žemaitienė. Gydytojai pateikiame kelis dažniausius, mamoms rūpimus klausimus.

Itin minkšta, nepaprastai švelni ir plonytė, neapsakomai jautri. Taip būtų galima apibūdinti kūdikių odelę. Mamoms, ją prižiūrint, kyla nemažai klausimų. Kartais suabejoja net tos, kurios augina kelis vaikus, tačiau juos skiria nemažas amžiaus skirtumas. Natūralu, kad per kasdienius rūpesčius daug kas pasimiršta.

Ar galima išaugti?

„Mano kūdikio oda labai sausa ir jautri. Ją reguliariai beria, naudoju specialią, kaip tik tokiai odai skirtą kosmetiką. Man įdomu, ar tokią odą įmanoma išaugti.“ (Mama Milda)

Dažna mama greičiausiai yra girdėjusi pasakymą, kad, tarkime, kai kurias alergijas, ypač jei kalbama apie alergiją maistui, vaikai tiesiog išauga. Deja, to negalima pasakyti apie odą. Normali, sausa, riebi ar mišri – odos tipą lemia genetika. Tad neįmanoma nieko pakeisti. Kas kita, jei odą, pavyzdžiui, išsausino vienokie ar kitokie aplinkos veiksniai. Tuomet pakanka pakeisti gyvenamąsias sąlygas ar tiesiog išmokti tinkamai prižiūrėti ir visos jos sausumo, o kartu ir jautrumo bėdos išnyks savaime.

Raudonos dėmelės 

„Auginu 10 mėn. kūdikį. Maudant ant rankų ir ypač ant kojų atsiranda ryškių raudonų dėmių. Oda atrodo sudirgusi, pasausėjusi. Vėliau jos pranyksta, atsiranda per kitas maudynes. Kas tai galėtų būti?“ (Mama Sigita)

Odos paraudimus greičiausiai lemia kūdikį maudant nuo šilumos išsiplėtę kapiliarai. Dėl to jaudintis tikrai nereikėtų.

Ar „neišleps“?

„Mano 4 mėn. kūdikis kaip ir vyresnė (beveik 3 m.) duktė neturi jokių odos bėdų. Ar ir nepasireiškiant odos jautrumui reikėtų naudoti jautriai odai skirtas priemones? Ar oda „neišleps“? (Mama Agnė)

Jei nėra jokių odos bėdų, tuo reikia tik džiaugtis. Žinoma, tai nerodo, kad jų nekils ateityje. Odą būtina prižiūrėti, priemones galima naudoti ir skirtas jautriai odai.

Reikalinga atidesnė priežiūra

„Mano 7 mėn. kūdikio odelė labai jautri. Išbandžiau visas įmanomas priemones, bet ji vis tiek sausa. Losjonai, kremai nepadeda. Ypač sausėja rankytės aplink alkūnes ir aukščiau. Gydytoja patarė dar palaukti, o man neramu, ar neišsivystys dermatitas.“ (Mama Renata)

Sausa oda reikalauja atidesnės priežiūros. Sausa oda gali būti įgimta, tai gali būti atopinio dermatito požymis, taip pat gali būti nulemta kitų priežasčių. Sausos odos priežiūrai rekomenduojama naudoti drėkiklius (losjonus, hidrogelius). Jie tepami ant odos maždaug 4 kartus per dieną. Odos susiruošus darkart patepti nuplauti nereikia. 

Aliejukas – tik paviršiniam sluoksniui

„Teko skaityti. Kad sausai ir jautriai odai prižiūrėti netinka aliejus. Ar tai tiesa?“ (Mama Agnė)

Odai skirtas aliejus tikrai nėra bloga kosmetikos priemonė. Aliejuką naudoti galima, tačiau jei odelė išsausėjusi, turi kitokių bėdų, pirmiausia reikia atkurti drėgmės pusiausvyrą, išsigydyti turimas bėdas. Tai padaryti galima naudojant tik specialią drėkinamąją, jei reikia, gydomąją, kosmetiką. Aliejus labiau „prižiūri“ paviršinį odos sluoksnį.  

Linų sėmenų nuoviras – gera priemonė

„Mama man patarė dukrytę maudant į vandenį įpilti linų sėmenų nuoviro. Pasak jos, vaiko odelė bus dar švelnesnė ir glotnesnė. Ar tikrai tai veiksminga ir sveika, ypač kai taip pasikeitusi mūsų gyvenamoji aplinka ir gamta?“ (Mama Jogailė)

Linų sėmenys turi daug polinesočių rūgščių, ypač linoleninės rūgšties. Šių rūgščių sergant, pavyzdžiui, atopiniu dermatitu, odoje trūksta. Tai išties puiki priemonė maudant vaiką. Nuovirą paruošti labai paprasta. Vieną valgomąjį šaukštą linų sėmenų tiesiog užplikykite puodeliu verdančio vandens. Vėliau nukoškite ir itin „lipnų“ vandenėlį supilkite į mažylio vonią.

Mano išsaugoti straipsniai