Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kokios įtakos vaikščiojimui turi vaikštynės ir šokliukai?

Kokios įtakos vaikščiojimui turi vaikštynės ir šokliukai?

Kineziterapeutai teigia, kad per anksti pradėjus sodinti kūdikius į vaikštynes, šokliukus ir kitas pagalbines priemones, gali netaisyklingai susiformuoti atramos mechanizmas. „Per anksti“ – tai tada, kai mažylis dar neišlaiko savo kūno svorio ir jo pusiausvyros reakcijos dar nėra išlavėjusios.

Vaikutį į vaikštynę galima sodinti ne anksčiau kaip devynių, į šokliuką – ne anksčiau kaip septynių mėnesių, nes septintą mėnesį atsiranda gebėjimas spyruokliuoti. Kol to negeba, būdamas šokliuke mažylis patiria stiprias atatrankas į kulniuką, jo kojos dar nėra pasiruošusios būti vertikalia padėtimi, joms tenka per didelis statinis krūvis.

Galima būtų manyti, kad vaikštynė skatina vaikščioti, tačiau ji kaip tik trukdo, “Tavo vaikui” yra teigusi Vaikų ligoninės kineziterapeutė Vaiva Strukčinskaitė: “sėdint vaikštynėje vaiko kūnas turi per daug atramos ir ši patirtis gali ne pagreitinti, o sulėtinti savarankišką vaikščiojimą, nes kūdikiui susiformuos netinkamas „vaizdas“, kaip laikyti pusiausvyrą ir remtis į atramą: juk vaikštynėje vaikutis ne pats laiko kūno svorį, o kabo. Tačiau jeigu turite vaikštynę, tai rekomenduojama joje vaikutį laikyti per dieną ne ilgiau kaip pusvalandį. Šokliuke – ne ilgiau nei tris minutes. Labai svarbu naudojant šiuos prietaisus būti tikriems, kad kūdikis neturi klubų sąnarių bėdų”.

Jei norite paskatinti vaiką vaikščioti, jo aplinkoje turi būti judėti motyvuojančių priemonių: žaisliukų, barškučių, kamuolių, puodų ir t. t. Taip pat, kad būtų tokių paviršių, baldų, į kuriuos būtų patogu įsikibti, t. y. jų aukštis turėtų būti maždaug vaikučiui iki pažastų. Žinoma, svarbu, kad aplinka būtų saugi, stalčiai pritvirtinti, kad staiga į juos įsikibus neatsidarytų.

Patartina, kad mažylis turėtų savo kampelį, išklotą tinkama minkšta danga, kad kojytės neslystų ir būtų jauku bei šilta būti ant grindų. Yra atvejų, kai kūdikio raida „vėluoja“, nes slidžios grindys ir vaikutis jaučiasi nesaugiai. Nuo pat ankstyvos kūdikystės vaikučiui reikia leisti kuo dažniau būti ant grindų: gulėti ant pilvuko, sėdėti, šliaužti, nes tai skatina jį savarankiškai vystytis, tobulėti. Kūdikiai greičiau vystosi, jeigu yra laikomi ant kilimėlių/kaladėlių ant grindų savo kampelyje. Tai saugi padėtis, kūdikis savarankiškai lavėja ir vystosi. Padidėja matymo laukas, lengviau stebėti, kaip juda aplinkiniai, taip pat didėja motyvacija, atsiranda noras siekti, liesti. 

Mano išsaugoti straipsniai