Judesiai kūdikystėje yra glaudžiai susiję su suvokimo ir jutimo raida, neatskiriami nuo pažinimo, komunikacijos, socialinių įgūdžių, žaidimų, judrumo ir savitarnos. Kiekvieną gyvenimo mėnesį kūdikis tampa vis judresnis, išmoksta šypsotis, siekti, verstis, ropoti, todėl daugeliui tėvelių norisi lavinti ir ugdyti vaikutį, parodyti galimybes ir su jomis supažindinti. Kas vyksta skirtingame kūdikio raidos etape ir kaip tėvai gali prisidėti prie mažylio lavinimo namuose?
Konsultuoja kineziterapeutė Tatjana Matekonis:
1–2 mėnesiai: šiuo laikotarpiu kūdikio rankytės ir kojytės būna pritrauktos prie kūnelio, rankos sugniaužtos į kumštelius. Kūnas dažnai dar būna lenkimo padėtyje (C raidės formos), todėl vaikui sunku atitraukti rankytes nuo kūno bei ištiesti kojytes. Paguldytas ant pilvo kūdikis geba kelias akimirkas išlaikyti pakeltą galvytę. Mažylis reaguoja į šviesą, stebi šalia esančius žmones, geba suspausti į rankytę įdėtą barškutį (griebimo refleksas), tačiau jo dar neišlaiko. Tokio amžiaus kūdikis domisi ryškiais prieš jį judančiais daiktais, imituoja judesį, lyg norėtų paliesti. Mėnesio ar dviejų mažylis jau stebi žmonių veidus, besikeičiančias mimikas ir ypač mėgsta šypsenas.
Naudingi patarimai: šiame amžiaus tarpsnyje daug bendraukite su mažyliu, net jei jums atrodo, kad jūsų nesupranta. Rodykite juodai baltus (manoma, kad juos mato geriausiai) ir ryškius paveikslėlius ar žaislus. Šypsokitės jam, būtinai žiūrėdami į akis. Dažnai savo atžalą guldykite ant pilvelio – tai padės lavinti galvos kontrolę bei pagerins žarnyno veiklą. Jokiu būdu neskatinkite automatinio žingsniavimo reflekso. Jis turi išnykti 7–8 vaiko gyvenimo savaitę.
Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau – tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!
3–4 mėnesiai: šiuo laikotarpiu pradeda formuotis kūno vidurio linijos suvokimas. Vaikas tarsi atranda savo rankas, pradeda kišti jas į burnytę, dažnai susideda abi kartu ir tyrinėja. Tiek rankytės, tiek kojytės vis labiau ir lengviau išsitiesia, kumšteliai atsileidžia. Kūdikis jau rankomis liečia savo kūnelį bei drabužius, atsiranda refleksinis griebimas nykščiu ir mažyliu, todėl kūdikis jau trumpai, bet gali išlaikyti į ranką įdėtą žaisliuką. Šiuo raidos etapu gerėja galvos kontrolė, todėl paguldytas ant pilvo kūdikis vis ilgiau išbūna tokioje padėtyje ir geba sukioti galvą į abi puses. Gulėdamas ant pilvo, jau tvirtai remiasi dilbiais. Žastai būna iškišti į priekį taip, kad kampas tarp jų ir dilbių sudaro daugiau kaip 90 laipsnių kampą, plaštakos pusiau atgniaužtos, o galvą vaikutis išlaiko pakeltą ilgiau negu 1 minutę.
Lenkdamas kojas, 3–4 mėnesių kūdikis pasiverčia ant šoniuko ir atsiverčia atgal. Sodinant iki 45 laipsnių kampu, stebimas pilvo sienos raumenų aktyvumas ir gana stiprus traukimas rankomis (vaikas riečiasi į priekį ir traukiasi link jūsų). Laikant kūdikį vertikalioje padėtyje, jaučiama atrama pėdomis (nestatykite vaiko visu svoriu). Liesdamas pagrindą, kūdikis šiek tiek ištiesia kojas per kelio sąnarius. Šio amžiaus mažyliams labai patinka tyrinėti save veidrodyje, nors jie dar tikrai nesupranta matantys save – šis suvokimas ateina tik sulaukus 1,5–2 metukų amžiaus.
Naudingi patarimai: šiame tarpsnyje atlikite lengvus rankyčių ir kojyčių palankstymus, suveskite abi vaiko rankytes ties jo krūtine, paplokite katutes. Skatinkite kūdikį imti žaisliukus, leiskite liesti įvairių faktūrų medžiagas bei daiktus. Pavartykite arba paskatinkite mažylį verstis ant šono, o patys padėkite pabaigti judesį apsivertimu ant pilvo.
Leiskite vaikui įsikibti į jūsų pirštus ir lengvai patraukite jį link savęs – taip stiprinsite jo pilvo sienos raumenis ir ruošite liemens raumenis sėdėjimui. Jei mažylis dažnai laiko galvą pakreipęs į vieną pusę, kalbinkite iš jam „nemėgstamos“ pusės. Laikydami kūdikį, leiskite paliesti pėdutėmis kažkokį pagrindą. Taip skatinsite atramos pėdomis suvokimą.