53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kokie lavinamieji užsiėmimai yra rekomenduojami kūdikiams?

Kokie lavinamieji užsiėmimai yra rekomenduojami kūdikiams?

Gimus vaikučiui, šeimoje padvigubėja meilės ir šilumos, o visas dėmesys pakrypsta į mažiausio žmogeliuko gerovę ir augimą. Šis periodas kupinas bemiegių naktų, tačiau taip pat ir euforiškai nuostabių akimirkų. Atrodo, kad net paprasčiausias kūdikio veiksmas prilygsta didžiausių tikslų pasiekimui. Vis dėlto, kūdikiui sulaukus antrosios pirmųjų metų pusės, jo poreikis pažinti pasaulį plečiasi kur kas aktyviau, tad tėveliai turėtų padėti atžalai saugiai ir žaismingai lavinti pagrindinius pojūčius.

Žaidimai kūdikio raidai

Maždaug iki 8 mėnesių amžiaus, vaikučiams knieti daug liesti ir čiupinėti – tai pojūčiai, kurie lavina stambiąją motoriką ir kuriems būtina įvairi praktika nuo pat mažų dienų. Šio amžiaus kūdikiams įdomu lytėti skirtingas tekstūras, matyti įvairias spalvas, klausyti švelniai skambančių ar barškančių daiktų. Tokiems užsiėmimams galite pasitelkti virš lovytės kabančius arba maždaug 30 cm atstumu padėtus žaisliukus, jie skatins vaikutį tiesti rankas ir siekti daikto, palaikyti koncentraciją. Paprastas veidrodėlis padės savęs bei kitų pažinimui ir suvokimui.

Nuo 8 mėnesių svarbu lavinti kūdikių smulkiąją motoriką, o tam puikiai tiks žaidimai. Atminkite, jog žaidimams nereikia kas kartą pirkti naujų žaislų, tam puikiai pakaks to, ką turite namuose. Motorikos lavinimui pasitelkite daiktus, su kuriais galima atlikti paprastus veiksmus: mesti, įdėti, išimti, paspausti, piešti, stumti bei traukti. Pavyzdžiui, dėžutė ir riešutai, taupyklė ir monetos, buteliukai ir stikliniai rutuliukai. Šiuose žaidimuose svarbu turėti įvairių formų ir dydžių daiktelius, leidžiančius atlikti įvairius veiksmus. Nepamirškite, kad žaidimų metu yra būtina suaugusiųjų priežiūra ir užtikrinta daiktų švara.

Antrajame pusmetyje vaikai jau gali ropoti ar net bandyti stotis, vis dėlto, kiekvieno vaikučio noras vaikščioti ateis savu laiku, tad būkite kantrūs. Kūdikius ropoti galima paskatinti pastačius smagius tunelius iš kėdžių ir paklodžių arba pagalvių, taip pat padedant žaisliuką toliau ant žemės. Vėliau tą patį žaisliuką galima padėti ant kėdės ar sofos, nedideliame aukštyje ant sienos pakabinti spalvingų paveiksliukų arba žaisliukų – tokiu būdu skatinsite vaiko norą atsistoti ir pasiekti daiktą.

Laikas kartu – ir ryšys, ir nauda

Net kai vaikas dar nekalba, jam ypač svarbus bendravimas ir jūsų balsas. Būnant kartu įvardykite savo daromus veiksmus arba daiktus, taip plėsite kūdikio pasyvųjį žodyną (žodžius, kuriuos vaikas supranta, bet dar netaria). Toks kalbėjimas turėtų būti paprastas ir konkretus, įvardijant pagrindinius veiksmus ir daiktus, nedaugžodžiaujant. Veiksmingiausia kalbėti apie tai, į ką koncentruojasi vaiko dėmesys ir žvilgsnis – tokiu būdu padėsite greičiau susieti veiksmą ir žodį.

Dar vienas smagus užsiėmimas tiek tėveliams, tiek vaikams, yra plaukimo (plukdymo) treniruotės. Kadangi kūdikiai motinos įsčiose vandenyje praleidžia 9 mėnesius, net gimę jie turi refleksą plaukti, nardyti ir sulaikyti kvėpavimą. Visgi sakoma, kad šis refleksas aktyvus iki 4 mėnesių amžiaus, tad pradėti dalyvauti plaukimo treniruotėse patartina dar iki to laiko, kad šis gebėjimas neišnyktų. Šiandien tokioms pramogoms galima įsigyti vienkartines arba skalbiamas maudymosi sauskelnes, kurios padės palaikyti jūsų ir vaikučio komfortą. Verta žinoti, kad vaikams iki 1 metukų lankytis bendruose baseinuose nerekomenduojama dėl jautrumo infekcijoms ir didelės chloro koncentracijos. Maudynėms reikėtų rinktis specialius baseinus ir vadovautis specialisto instrukcijomis.

Ankstyvoji vaiko raida – nuostabiai gražus ir intriguojantis etapas tiek vaikui, tiek tėveliams. Pasaulio pažinimas prasideda nuo pat pirmųjų dienų, tad pasinaudokite savo fantazija ir leiskite vaikui patirti kuo daugiau įvairių užsiėmimų, kurių metu kuriamas ryšys su mama ir pasauliu.

Mano išsaugoti straipsniai