53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kūdikis

„Nuo nulio iki Mėnulio“: asociacija „Neišnešiotukas“ kviečia švęsti ir remti mažylių pergalės kelionę

Kiekvienais metais lapkričio 17-oji pasauliui primena mažųjų kovotojų – neišnešiotų kūdikių – istorijas ir jų tėvų stiprybę. Pasitikdama šią datą asociacija „Neišnešiotukas“ pristato naują savo šūkį: „Nuo nulio iki Mėnulio!“. Taip pat atnaujintą misiją – neprarasti nei vieno. 

„Tai ne tik frazė, bet ir simbolinė kelionė, kurią kiekvienas neišnešiotukas ir jo šeima pradeda nuo pirmųjų, pačių trapiausių gyvenimo akimirkų. Prasidedanti nuo nulio – nuo visiškos nežinomybės – ši kelionė tęsiasi iki mėnulio ir dar toliau. Tai kelionė, kurios kiekvienas žingsnis yra išmatuotas meile, rūpesčiu, viltimi ir neblėstančiu tikėjimu, kad neišnešiotukas augs ir stiprės, net jei pradžia buvo nepaprastai sunki. Naujas šūkis įprasmina šią transformaciją – tai visų mažųjų kovotojų ir jų šeimų kelionė į gyvenimą, į šviesą ir į ateitį,“– sako Asta Speičytė-Radzevičienė, neišnešiotų naujagimių asociacijos prezidentė.

Ji taip pat pažymi, kad naujuoju šūkiu skatinama ne tik atkreipti dėmesį į mažylių sveikatos problemas, bet – dar svarbiau – džiaugtis ir didžiuotis jų talentais bei pasiekimais. Asociacija yra platforma tėvams dalintis kūdikių pasiekimais – tai tarsi investicija į emocinę šeimos sveikatą. Tai suteikia daugiau džiaugsmingų akimirkų, skatina pastebėti vaikelio stiprybes bei talentus. 

Donata Karalienė – „Neišnešiotuko“ ambasadorė

Donata Karalienė, daugeliui pažįstama sportininkė ir Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių medalininkė, sutiko tapti asociacijos „Neinešiotukas“ ambasadore ir su kitomis šeimomis pasidalinti itin jautria savo istorija, auginant anksčiau laiko į pasaulį pasibeldusius dvynukus. 

„Mano vaikai, vyras ir visa neišnešiotų naujagimių bendruomenė tapo vidinės stiprybės šaltiniu, kuris leido man tarsi vėl iš naujo pakilti nuo nulio iki mėnulio ir vėl sugrįžti į sportines aukštumas,“ – yra viešai sakiusi sportininkė.

Donatos gyvenimas pasikeitė amžiams, kai ji tapo dviejų neišnešiotų dvynukų mama. Nors nuo pirmosios ligoninės dienos ji žinojo, kad gali tekti gimdyti anksčiau, akimirka, kai vaikai gimė 32-ąją nėštumo savaitę, smogė netikėtai. Berniukų gimimas pažymėtas ir didžiuliu džiaugsmu, ir didžiule baime. Pauliukas gimė su deguonies stygiumi, buvo gaivintas ir ryškiai lengvesnis nei jo brolis. Pirmąją naktį reanimacijoje jis patyrė epilepsijos priepuolį, o kraujas išsiliejo į jo galvytę. Trečią gyvenimo parą jam buvo diagnozuotas ūminis meningitas. Visa tai paliko žymes – Pauliukas turi sunkią negalią, diskinezinį cerebrinį paralyžių, mišrų raidos sutrikimą ir nekalba. Ši nežinia, kol medikai negalėjo atskleisti visų kūdikių sveikatos detalių, privertė tėvus tikėtis stebuklo, bet taip pat grumtis su nesaugumo jausmu ir nežinia. Ligoninėje praleistos penkios savaitės pavertė Donatą dar stipresne mama, nes kasdien susiduriant su Pauliuko iššūkiais, ji įgijo gebėjimą matyti prasmę kiekviename mažame žingsnyje į priekį.

Šiandien, žvelgdama atgal, Donata džiaugiasi kiekvienu Pauliuko pasiekimu – jo šypsena, žaismingais prisilietimais prie brolio ir pagaliau pradėtu suvokti pasauliu aplink. Visa šeima įgavo naują prasmę, susiliedama į vieningą stiprybės ir meilės židinį. Nors Donatai, profesionaliai sportininkei, vis dar tenka derinti intensyvų sportinį grafiką su motinystės pareigomis, kiekvienas Pauliuko žingsnis primena, dėl ko verta kasdien kovoti ir stengtis.

Dėmesys neišnešiotukams – ne vien lapkričio 17 diena

Kasmet pasaulyje gimsta apie 13,5 milijonų neišnešiotų kūdikių, o tai sudaro apie 10 proc. visų gimdymų. Neišnešiotumas yra viena iš pagrindinių kūdikių mirtingumo priežasčių pasaulyje.

Lapkričio 17-oji – Pasaulinė neišnešiotų kūdikių diena – diena, skirta mažiesiems kovotojams ir jų stipriems tėvams, kurių kelias prasideda anksčiau, nei buvo planuota. Šią dieną prisimename kiekvieną mažytį gyvybės stebuklą, gimstantį prieš laiką, bet pilną vilties ir ryžto įveikti net pačius didžiausius iššūkius. Viso pasaulio šeimos, medicinos darbuotojai ir bendruomenės susiburia atkreipti dėmesį į neišnešiotų kūdikių kelionę, kuri neretai yra kupina tiek nerimo, tiek džiaugsmo akimirkų. 

Šią dieną žymūs pastatai visame pasaulyje nušvinta purpurine spalva. Purpurinė spalva simbolizuoja jautrumą, atjautą ir viltį. Ji taip pat perteikia ramybę ir palaikymą, kurio reikia šeimoms, susiduriančioms su ankstyvu kūdikio gimimu.

Asta Speičytė-Radzevičienė pabrėžia, kad dėmesio per anksti gimusiems kūdikiams reikia ne tik tą vieną lapkričio dieną, bet visus metus. „Jau ne vienerius metus itin daug dėmesio skiriame medicininės įrangos atnaujinimui, medicinos personalo edukacijai, specialistams, dirbantiems su šeimomis ne tik ligoninėje, bet ir jiems grįžus namo. Neišnešiotukų pagalbos linija visuomet atvira ir neišnešioto ar sergančio naujagimio šeimai, ir netektį patyrusiems tėveliams”, – sako ji. 

Neišnešiotas naujagimis – naujagimis gimęs iki 37 savaitės, mažiausias išgyvenęs naujagimis Lietuvoje svėrė 350 gramų. Labai anksti gimęs naujagimis pats nekvėpuoja, dėl to yra prijungiamas prie specialių aparatų, negali pats žįsti, nelaiko kūno temperatūros – dėl to „apgyvendinamas” inkubatoriuje. Nešnešiotuko odelė labai plonytė, persimato kraujagyslės. Naujagimis ligoninėje gali pralesti nuo kelių savaičių, mėnesių ir net iki pusmečio ir dar daugiau.

Dėl galimų raidos vėlavimų neišnešiotiems kūdikiams dažnai reikalinga ankstyvoji raidos terapija, kuri padeda lavinti motoriką, kalbą, klausą ir regėjimą, siekiant pagerinti jų ilgalaikį vystymąsi.

„Neprarasti nei viena“– asociacija „Neišnešiotukas“ siekia pagerinti anksti gimusių naujagimių priežiūrą. Kviečiame palaikyti silpniausius jų gyvenimo kovoje ir išgelbėti kuo daugiau naujagimių gyvybių. Prisiminkime, kad kiekvienas mažylis, net jei jo kelias prasideda trapiai, yra didelis kovotojas.

Visi kartu surinkime ultragarso sistemai 85 000 EUR.

Nuoroda paremti:https://neisnesiotukas.lt/aukoti/kam-

Mano išsaugoti straipsniai