53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
5 situacijos

5 situacijos, kai tėvai dažnai pamiršta parodyti vaikui, kad juo didžiuojasi

Bene dažniausiai tėvai didžiuojasi vaiko pasiekimais moksluose ir užklasinėje veikloje. Pavyzdžiui, kai vaikas groja smuiku savo pirmame muzikos mokyklos koncerte. Arba matematikos gauna vien dešimtukus. Tačiau tai nėra visiškai teisinga.

Lygiai taip pat verta didžiuotis ir parodyti vaikui, kad jūs juo didžiuojatės jo socialinėmis ir emocinėmis kompetencijomis. Neprašytas padėjo mažajam broliukui užsirišti batraiščius? Apgynė mokykloje klasės draugą, iš kurio kiti tyčiojasi. Jūs būtinai turite padėkoti už tai vaikui ir pasakyti, kad juo didžiuojatės.

Jūsų dėmesiui – 5 gyvenimiškos situacijos, kada verta pasidžiaugti savo vaiko poelgiu.

Kai vaikas parodo dosnumą

Nereikia laukti, kol vaikas užaugs didelis, kad pastebėtumėte ir ugdytumėte jo dosnumą. Štai pavyzdys su metų mažyliu. Kūdikis sėdi maitinimo kėdutėje ir užkandžiauja jūsų patiektais užkandžiais – obuoliu, naminiais riestainiais. Akivaizdu, kad mažyliui skanu valgyti. Staiga jis stabteli, atsigręžia ir vieną gabalėlį ištiesia jums. Būtinai paimkite jį, suvalgykite, padėkodami: „Ačiū. Labai skanus riestainis, ačiū, kad pasidalinai juo su manimi“. Kartais tėvai tai priima kaip savaime suprantamą dalyką arba mažylio žaidimą, tačiau jeigu vaikui įvardinsite žodžiais, kad jis yra dosnus besidalindamas, kad tai nudžiugina kitą žmogų, tikėtina, kad vaikas augs dosniu ir dalintis norinčiu žmogumi.

Kai vaikas guodžia/ramina kitą vaiką

Atėjusi į darželį pasiimti sūnaus, mama mato tokią sceną: jos atžala atsitūpusi pučia grupės draugui kelį, kurį jis susižeidė bėgiodamas kieme. Leiskite šiai situacijai natūraliai baigtis ir tada, pasiėmę sūnų namo, būtinai pasakykite, kad didžiuojatės juo. Jis pasielgė labai draugiškai guosdamas draugą ir padėdamas jam nusiraminti po traumos. Namuose laukiančiam tėčiui taip pat papasakokite apie nutikimą ir dar kartą pasidžiaukite tokiu poelgiu. Daryti gerus darbus yra iš tiesų labai gera!

Kai vaikas padeda kitam

Savaitgalį ruošiatės tvarkytis namus ir išgirstate dukters pasisiūlymą pagelbėti? Ruošiatės į svečius ir didysis vaikas neprašytas padėjo aprengti bei apauti šeimos mažylį? Senelė ravi šiltnamyje ir anūkas prisistato į pagalbą? Šios ir kitos situacijos rodo jūsų vaiko gebėjimą padėti kitam žmogui. Argi ne proga pasidžiaugti tuo? Nepraleiskite progos pasakyti vaikui, kad labai džiaugiatės jo iniciatyva ir didžiuojatės, kad jis auga empatiškas, kitiems pagelbėti pasirengęs žmogus. Pastebėkite vaiko pastangas, kai jis nori jums padėti. Net jei manote, kad be tos pagalbos reikalai eitųsi greičiau. 

Kai vaikas pasidalija žaislu

Atėjus į svečius dukters draugei, pastaroji susižavi poniu robotu. Tokio neturi, todėl labai smalsu išbandyti, kaip veikia. Duktė mielai sutinka, atiduoda ponį į draugės rankas ir leidžia į valias tyrinėti. Dalijimasis žaislais su kitais vaikui nėra toks paprastas veiksmas kaip gali atrodyti mums, suaugusiesiems. Todėl tokios situacijos pastebėjimas ir užfiksavimas gali pasitarnauti ateityje. Pasakykite dukrytei, kad džiaugiatės jos poelgiu. Ji pasidalijo savo žaislu su drauge ir ši buvo labai laiminga. Juk labai smagu žaisti su draugais ir dalintis žaislais. Ugdykite šią vaiko savybę nuo mažų dienų.

Kai vaikas pats randa išeitį spręsdamas problemą

Abu vaikai žaidžia kambaryje ir stato pilį iš kaladėlių. Staiga vienas jų pašoksta iš vietos ir supykęs sako, jog jo bokštui trūksta svarbiausios kaladėlės. Jau tuoj pasipils ašaros… Tada brolis sugalvoja išeitį ir pasiūlo apsikeisti kaladėlėmis – atiduoti vieną, ne tokią svarbią, mainais už pilies bokšto viršūnės. Išeitis rasta, neprireikė nei ašarų, nei mamos ar tėčio įsikišimo. 

Tokiu atveju verta pastebėti vaiko pastangas ir pasakyti, kaip džiaugiatės jo tokiu poelgiu. Taip pasielgęs vaikas tobulina savo socialinius santykius, surasdamas abiem pusėms tinkamą sprendimą: ir brolis, ir jis liko patenkinti galutiniu rezultatu. Juk gebėjimas spręsti konfliktines situacijas dažnai yra iššūkis net patiems tėvams.

Mano išsaugoti straipsniai