53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
„Ką man veikti?“

„Ką man veikti?“

„Neturiu ką veikti“, – sako mažylis kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio? Specialistų komentarai.

Vaikai išradingi ir nuolatos prisigalvoja įdomios veiklos. Tačiau kai kurie nuolatos skundžiasi, kad neturi ką veikti. Kodėl?

Paklausus ketverių mergaitės, apie ką ji galvoja, kai sako, kad neturi ką veikti, ji atsakė, kad nori tiesiog kartu pažaisti. Kai sako: „Neturiu ką veikti“, kviečia pažaisti kartu. Darželyje galima pamatyti vaikų, kuriems neįdomu žaisti su kitais. Pasidomėję, ką veikia namuose, išgirstume, kad jie daugiausia laiko praleidžia prie kompiuterio arba maigydami mobiliojo telefono mygtukus. Daugiau nemoka nieko žaisti. Tėvams derėtų daugiau pažaisti su vaikais namuose, nes žaidimai ne tik lavina vaiką, bet padeda tėvams su juo bendrauti, užmegzti ryšį. Tėvai mielai leidžia vaikus į mokyklėles, būrelius, džiaugiasi, kad jie ugdomi nuo ankstyvojo amžiaus, bet pamiršta paprasčiausią bendravimą. Neranda laiko pasikalbėti, išklausyti.

 

Šiais laikais tėvai teisinasi esą labai užsiėmę. Kai kuriems išties sunku rasti laiko pažaisti su savo vaikais.

Dažnai tėvai sako, kad pasikalba su vaikais, važiuodami automobiliu. Tačiau to nepakanka. Būtina bendrauti akis į akį. Ir laiko daug nereikia, pakanka penkių–penkiolikos minučių, skirtų tik vaikui. Galima susidėlioti dienotvarkę taip, kad kaskart prieš miegą pasikalbėtumėte. Pamatysite, kad vaikas labai lauks šio savo laiko. Galite jį išklausyti ir pati papasakoti, kaip jums šiandien sekėsi. Tada vaikas jausis vertinamas, svarbus ir augs visiškai kitoks. Tėvai džiaugiasi, kad vaikas puikiai įvaldęs kompiuterį, tačiau pamiršta, kad svarbiausia darželinuko veikla turėtų būti žaidimas, ir negerai peršokti šį etapą, nes tai žala vaiko raidai. Visada galima vaiką įtraukti į bendrą veiklą. Darželyje vaikai skundžiasi, kad jiems neleidžia tėvai kartu gaminti valgyti, tvarkyti namų. Aišku, jie bijo, kad atžala gali susižeisti, tačiau galima saugiai organizuoti mažojo veiklą.

 

Galbūt tėvams atrodo, kad darželyje vaikas išsidūko ir namuose jau jam nereikia žaidimų?

Tėvai klaidingai mano, kad vaikas daug laiko praleidžia darželyje ir jame prisižaidė. Vaikui labiau už viską reikia tėvų ir jų dėmesio. Yra tokių, kurie nenori eiti namo, nes mama sugrįžusi gamina valgyti, o tėtis sėdi prie kompiuterio. O vaikui lieka pažaisti, pavalgyti vakarienę ir eiti miegoti. Mama ir tėtis yra patys artimiausi žmonės. Liūdna matyti vaikus, kuriems auklėtoja tampa tuo svarbiausiu žmogumi ir jie prašo, kad ji ateitų pas juos į namus ir pažaistų. Būna, auklėtoją nupiešia piešinuke, nors jame turėtų būti ne ji, o mama.

Jeigu matote, kad vaikas nori dėmesio, o jūs labai neturite laiko, parodykite jam, ką ir kaip žaisti. Pasakykite, kad su juo pažaisite, tarkime, keturis kartus, o tada turėsite atlikti labai svarbų darbą. Mažylis pamatys, kaip žaisti, ir kurį laiką galės pabūti vienas. Aišku, jeigu nuolatos vaiką nustumiame ir liepiama žaisti pačiam, kyla klausimas, kas gyvenime svarbiausia. Kartais labai paprasta sugalvoti veiklos. Pavyzdžiui, kartu pastatyti palapinę kambaryje – mažas vaikas į ją nešis savo žaislus, o jūs galėsite tuo metu veikti ką nors kita, retkarčiais užsukti į svečius. Taip būsite tarsi žaidimo dalis. Žaisdamas vaikas nori būti naudingas mamai ir tėčiui, tad jeigu jūs esate labai užsiėmusi, pasakykite, kad svajojate pamatyti, kaip jis pastatys pilį. Vaikas statys ją šalia, o jūs nepamirškite pagirti, kaip puikiai jam sekasi. Trimetis ar keturmetis gali pažaisti vienas ir mėgsta tai daryti, tačiau mama turi būti šalia, o vaikas – žinoti, kaip žaisti.

Jeigu vaikas prašo pažaisti kartu, tai reikia daryti čia ir dabar, nes vėliau nebenorės ir taip jūs rizikuojate nutolti nuo jo. Galite sugalvoti ritualų, tarkime, valgyti bendrą vakarienę, prieš kurią visi susikibkite rankomis ir pasakykite kokį nors linkėjimą vienas kitam. Tokie ritualai labai suartina šeimos narius. Tačiau jeigu jau sumanėte kokį nors ritualą, nepamirškite, kad jis turi būti kasdien. Tęstinumas leidžia pasijusti saugiam, pasitikėti suaugusiu žmogumi. Vaikas, kuris žino, kad kaskart prieš miegą ateisite su juo pasikalbėti ar pažaisti, ramiai lauks savo laiko. Jei skirsite jam bent keliolika minučių per dieną, jūsų ryšys bus išties geras.

 

Kelios namų idėjos, ką daryti, kai vaikui nuobodu

 

• Pasižiūrėkite kartu filmuką ir paskui paprašykite vaiko, kad jį nupieštų. Galite piešti kartu arba jūs nupieškite kontūrus, jeigu vaikas mažas, ir paprašykite, kad jis nuspalvintų. Galite pasakyti, kad jums patiko filmukas, bet nelabai pamenate, apie ką jis buvo. Tada mažylis nupieš kokį nors epizodą. Dažniausiai vaikai piešia tą epizodą, kuris jiems labiausiai įsiminė.

• Pagal piešinį suvaidinkite nupieštą epizodą. Tai bus tarsi ankstesnės veiklos tęsinys.

• Jeigu mėgstate megzti, galite paprašyti, kad vaikutis padėtų suvynioti siūlus į kamuoliuką. Ši veikla kai kuriems vaikams labai patinka ir jie jaučiasi svarbūs, kad padėjo mamai.

• Vaikas labai mėgsta vartyti nuotraukų albumus. Vartykite kartu. Pieškite šeimos genealoginį medį. 

• Stebėkite, kokiu metu vaikas sako, kad nežino, ką veikti, ir susikurkite tos akimirkos ritualą. Tai gali būti, tarkime, 19 val. pasakos skaitymas.

• Mergaitėms patiks žaidimas „Kas yra spintoje?“ Nueikite kartu į kambarį, ištraukite drabužius ir juos rūšiuokite pagal spalvas, sezoną ir t. t. Vaikas bus laimingas ir spinta tvarkinga.

• Pastatykite kėdžių, pagalvėlių, antklodžių namus, ligoninę, mokyklą ir pažaiskite.

• Puikus žaidimas yra slėpynės. Iš pradžių slėptis reikėtų taip, kad vaikas lengvai surastų.

• Galite pažaisti pagalvių mūšį, kad būtų įdomiau, galima mėtytis pagalvėmis stovint ant vienos kojos. Laimi tas, kuris ilgiau išstovi ant vienos kojos.

• Galima pažaisti lenktynes ant pagalvių. Jeigu namuose laminatas, medinės grindys, atsisėskite ant pagalvių ir čiuožkite, stumdamiesi kojomis. Arba atsigulkite ant pilvo ir irkitės rankomis.

• Teniso kamuoliuką įdėkite į šaukštą ir eikite nusibrėžta trasa: po stalu, aplink kėdes ir t. t. Susidarykite savo kliūčių ruožą.

• Vaikai labai mėgsta žaidimą „Diena – naktis“. Kai sakote „diena“ – bėgiokite, šokinėkite. Ištarus „naktis“, reikia sustingti vietoje.

• Laisvesnę minutę dėliokite dėliones, žaiskite stalo žaidimus, šokite su vaiku pagal muziką, dainuokite karaokės dainas, drauge mankštinkitės.

Tai svarbu

Visi žaidimai turi taisykles, kurias iš anksto su vaiku aptarkite: kiek laiko žaisite, kas sutvarkys kambarį po žaidimo ir t. t. Vaikai, kurie tiksliai žino taisykles, paprastai neprieštarauja ir mielai sutvarko žaidimų vietą.

Mano išsaugoti straipsniai