53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
#image_title

Per rudens atostogas – į kaimynines šalis: 3 kryptys ir patarimai saugiai kelionei su vaikais

Savaitgalio išvyka į Lenkiją ar dienos kelionė į Latviją – trumpos kelionės po kaimynines šalis tampa vis populiaresnės. Dėl trukmės, mažesnių išlaidų ir lankstesnio planavimo tokios išvykos itin patrauklios šeimoms su vaikais. Artėjančios rudens atostogos – puiki proga išbandyti vieną iš šių krypčių: kelionių ir draudimo ekspertai dalijasi patarimais, ką kaimyninėse šalyse verta pamatyti šį sezoną bei kaip tinkamai pasiruošti, norint išvengti neplanuotų nuostolių.

Privalumai vykstant pas „kaimynus“

Tinklaraščio „Nėra blogo oro“ autorei Linai Vasiliauskienei kelionės su šeima – dalis gyvenimo būdo. Tris dukras auginanti šeima laisvalaikiu aktyviai keliauja po Lietuvą ir jau skaičiuoja įspūdžius iš daugelio aplankytų užsienio šalių. L. Vasiliauskienės teigimu, keliauti su vaikais – vienas malonumas, o norint išvykti svetur, kaimyninės šalys suteikia daug privalumų.

„Vienas didžiausių privalumų keliaujant į kaimynines šalis, žinoma, yra atstumas. Ilgesni maršrutai su mažaisiais kartais gali tapti iššūkiu, ypač keliaujant ne nuosavu transportu. Taip pat artimos kryptys nereikalauja didesnio planavimo, tad jas galima aplankyti dažniau, lanksčiau. O, štai, vykstant toliau, perkami lėktuvo bilietai, tam reikia susiplanuoti visų šeimos narių atostogas, prie kurių datos jau tampame pririšti“, – sako L. Vasiliauskienė.

Ji dalijasi trimis maršrutais, puikiai tiksiančiais vaikų rudens atostogoms.

Pramogos Lodzėje visus metus

Anot L. Vasiliauskienės, rudens vaikų atostogoms puiki kryptis – Lodzės miestas, įsikūręs centrinėje Lenkijos dalyje. Čia ir šaltuoju metų laiku galima rasti itin daug pramogų, kurios įtrauks tiek mažus, tiek didelius.

„Mūsų vaikams neabejotinai labiausiai įsiminė pramogų parkas „Mandoria“. Tai didžiausias Europoje, visus metus veikiantis atrakcionų parkas po stogu. Jei daugeliu atvejų vaikų mėgstami atrakcionai su vasaros sezono pabaiga užsidaro, tai čia tikrai galima pratęsti pramogas nepriklausomai nuo oro. Parkas įrengtas renesanso stiliumi, jame veikia net 20 skirtingų atrakcionų, trys iš jų – įvairių dydžių amerikietiški kalneliai, tad veiklos apstu visai dienai“, – pasakoja tinklaraštininkė.

Lodzėje taip pat yra vertas dėmesio vandens parkas, atsinaujinęs zoologijos sodas – vardija L. Vasiliauskienė.

Bendrai Lenkija laimi tiek pramogų gausa, tiek kainų santykiu. Pramogų kainos šeimoms čia draugiškos, apgyvendinimas ir maistas pigesnis nei Lietuvoje ar kitose kaimyninėse šalyse.

Ranka pasiekiamas kosmosas

Anot  L. Vasiliauskienės, visai čia pat, Latvijoje, taip pat gausu veiklų, kurios tinkamos vaikų atostogų metu ir ne tik. Ieškant turiningo laiko, ji rekomenduoja apsilankyti vos prieš metus atidarytame Kosmoso žinių centre Cėsio mieste. Interaktyvus žinių centras yra išsidėstęs net per tris aukštus, skirtas supažindinti su mokslo kaita tyrinėjant kosmosą, Marso kolonizacija ir astronautų kasdienybe.

„Mums didžiausią įspūdį paliko marsaeigio valdymas ir kosminės stoties kopija – į ją įėjus galima pamatyti, kaip astronautai kosminiame laive gyvena, valgo, prausiasi, kaip valdo laivą ir kokius vaizdus mato pro jo langus. Atvykus tam tikru metu, taip pat galima patekti į įspūdingą eksperimentų šou. Tiesa, tiek šou, tiek didžioji dalis informacinės medžiagos pateikiama tik latvių kalba“, – pasakoja tinklaraštininkė.

Tame pačiame miestelyje taip pat verta aplankyti Cėsio viduramžių pilį. Jos griuvėsiai pritaikyti lankymui, prieš įeidamas kiekvienas lankytojas gauna žibintuvėlį, su kuriuo pasileidžia į griuvėsių labirintą. Tai įsimenanti patirtis tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Mokslo eksperimentai Tartu

Ne mažiau kelionėms su vaikais palanki kryptis – Estijos miestas Tartu, dar vadinamas mokslo ir kultūros sostine. Jame esantis AHHAA mokslo centras ir planetariumas – jau ne naujiena, tačiau pati tinklaraštininkė centre apsilankė tik pernai, todėl ragina atrasti jį ir visus kitus, to dar nepadariusius. Kaip aplankiusi tikrai nemažai mokslo centrų, šį L. Vasiliauskienė išskirtų kaip didžiausią, įdomiausią ir labiausiai įtraukiantį Baltijos šalyse.

„Estijoje mus taip pat nustebino Tartu universiteto muziejus ir jame esantis, vaikų edukacijai dedikuotas pakvaišusio mokslininko kambarys. Šioje išskirtinėje erdvėje su mokslu vaikai susipažįsta per įvairius interaktyvius bei mechaninius žaidimus“, – sako tinklaraštininkė.

Lina Vasiliauskienė

Dar viena Baltijos šalyse esanti unikali vieta, kurios nevalia praleisti su vaikais – visai netoli Tartu įsikūręs Ledynmečio muziejus. Jame vaikai sužinos, kaip susiformavo gamta nuo priešistorinių laikų iki šių dienų, sutiks didžiulį mamutą ir kitus jau išnykusius gyvūnus, interaktyviuose urvuose galės įsijausti į pirmųjų žemės žmonių gyvenimą.

Palikite lūkesčius, pasiimkite draudimą

Pasak tinklaraštininkės, kaimyninėse šalyse viskas artima mūsų kultūrai, todėl keliauti su vaikais palanku, paprasta ir saugu.

Visgi, kaip teigia L. Vasiliauskienė, privalumai neapsaugo nuo rizikų, todėl, net ir vykstant į netolimus kraštus, reikia tinkamai pasiruošti.

„Kaimyninės šalys mums tokios artimos, kad ne kartą esu gavusi tėvų klausimą, ar vykstant į Latviją vaikui reikia paso. Visgi pasas, vaistinėlė ir, svarbiausia, draudimas – be viso to mūsų šeima niekada nekeliauja“, – teigia ji.

Tam antrina ir draudimo ekspertė, „Compensa Vienna Insurance Group“ Produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovė Julija Judickienė: „Vykdamos į netolimas šalis, šeimos neskiria tiek daug dėmesio draudimui, nes nenumatytos rizikos atrodo mažiau tikėtinos. O, štai, keliaudamos į tolimus kraštus, draudžiasi dažniau, platesniu rizikų paketu – juk nepažįstamoje aplinkoje gali nutikti bet kas“.

Compensa Vienna Insurance Group Produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovė Julija Judickienė

Draudimo duomenimis, iš visų apdraustųjų kelionių draudimu, šeimos su mažamečiais vaikais du kartus dažniau kreipiasi pagalbos kelionių metu nei keliaujantys pavieniai asmenys. Vaikų aktyvumas, tėvų atsipalaidavimas atostogų metu bei kitos aplinkybės lemia įvairias vaikų traumas, kitą dalį draudžiamųjų atvejų sudaro apsinuodijimai maistu, virusinės ligos.

Dažniausiai šeimos draudžiasi medicininių išlaidų draudimu, kuris prireikus padengia gydymo išlaidas, papildomai renkasi apsaugas nuo nelaimingų atsitikimų ar bagažo praradimo. Ekspertės manymu, verta atkreipti dėmesį ir į asmens civilinės atsakomybės draudimą, kuris apsaugo nuo situacijų, kai vaikas netyčia sukelia žalą kitiems žmonėms ar jų turtui.

Tinklaraštininkė apibendrina: „Draudimas – tai sklandesnių išvykų garantas, tačiau ne ką mažiau svarbu keliaujant su vaikais lūkesčius palikti namuose. Pabandykite neturėti detalaus dienos plano, apsiribokite vienu objektu, kuriame vaikai galėtų būti tiek, kiek nori, ir tiesiog – mėgaukitės kaimyninėmis šalimis“.

Mano išsaugoti straipsniai