Ant kiaušinių dėžutės nurodytas tinkamumo laikas baigėsi. Ar tokius kiaušinius galima valgyti?
Jei iš parduotuvės parsineštus kiaušinius iškart sudėjote į šaldytuvą, tuomet dažniausiai tokie kiaušiniai dar bus tinkami vartoti nuo 3 iki 5 savaičių.
Yra keletas dalykų, kuriuos turėtumėte žinoti: jei ketinate virti kiaušinius ir prieš virimą paliekate juos kambario temperatūroje, nerekomenduojama to daryti ilgiau kaip 2 valandoms, antraip toks atšilęs kiaušinis yra puiki terpė bakterijoms daugintis.
Kai kurie žmonės prieš sudėdami kiaušinius į šaldytuvą, mėgsta juos nuplauti, patys nežinodami, kad taip sutrumpina kiaušinių galiojimo laiką. Kiaušinius nuplauti rekomenduojama tik prieš pat virimą, kepimą ar plakimą.
Kaip sužinoti, ar kiaušinis supuvęs?
Platesniame kiaušinio gale yra oro kišenė, kuri didėja kiaušiniui senstant. Oras prasiskverbia į apvalkalą, o drėgmė išgaruoja. Geriausias būdas patikrinti, ar kiaušinis dar geras – panardinti kiaušinį vandenyje. Šviežias kiaušinis paskęs vandenyje, o senesnis kiaušinis gali plūduriuoti dėl viduje esančio oro.
Ar saugu valgyti pasibaigusio galiojimo kiaušinius?
Kol kiaušinis neturi nemalonaus kvapo, pakitusios spalvos ar aiškių įtrūkimų ant lukštų, tol kiaušinius valgyti saugu, net jei jis ir plūduriuoja vandenyje. Žinoma, jei abejojate kiaušinių kokybe, tuomet geriau jų nevalgykite.
Ką reiškia skaičiai ant kiaušinių?
Lietuvoje kiaušiniai skirstomi į dvi klases: A ir B. A klasės kiaušiniai laikomi geresniais už B klasės kiaušinius. A kiaušiniai skirstomi ir pagal dydį: S – maži, M – vidutiniai, L – dideli ir XL – labai dideli.
Parduotuvėse ant kiekvieno kiaušinio yra žymos, pvz., 3 LT 44-004, kurių pirmas skaitmuo reiškia vištų laikymo būdą:
0 – vištos auginamos ekologiškai, šeriamos pašaru, kuriam naudotas tik natūralios trąšos.
1 – vištos auginamos laisvos, jos gali laisvai vaikščioti lauke.
2 – vištos laikomos ant kraiko.
3 – vištos laikomos narvuose.
Antras dėmuo nurodo kilmės šalį, o trečiasis – paukštininkystės ūkio numerį.