Gimus kūdikiui moters kūnas vėl keičiasi. Sužinokime, kokie fiziniai pokyčiai būdingi moterims po devynių nėštumo mėnesių.
Iškart po gimdymo
„Sąrėmių hormonas” oksitocinas tebėra kraujyje, nors jo ir mažiau. Jo dėka dabar susitraukinėja gimda. Taip reikia, kad labai išsitempusios išilginės gimdos raumens skaidulos „susivyniotų” kaip guminė juosta. Šitaip užsitraukia kraujagyslės toje vietoje, kur buvo prisitvirtinusi placenta. Šiaip ar taip, tai delno dydžio žaizda.
Ypač stipriai susitraukimai juntami pridėjus kūdikį prie krūties. Mat čiulpiama krūtis – tai signalas naujai dozei oksitocino. Pagimdžius pirmąjį vaiką šie „baigiamieji” sąrėmiai dar neskausmingi. Tiesiog jaučiate, kad viskas grįžta į vėžes. Su kiekvienu vėlesniu vaiku gimdos susitraukinėjimas juntamas vis labiau.
Ankstyvasis pogimdyvinis laikotarpis: pirmosios dešimt dienų
Pirmąją dieną organizmas gamina priešpienį. Jis būna gelsvas arba vandeningas, išsiskiria dažniausiai tik po lašelį. Kaip tik tiek, kiek reikia naujagimiui. Dažnai dedant kūdikį prie krūties nuo antrosios iki ketvirtosios dienos pieno gaminama vis daugiau. Krūtys iki antros savaitės pabaigos būna pilnos grietinėlės gelsvumo pereinamojo pieno. Tai tik retai vyksta švelniai ir pamažu – posakis „pienas trykšta” čia tikrai tinka.
Kadangi po gimdymo smarkiai sumažėja nėštumo hormonų estrogeno ir chorioninio gonadotropino, o maitinant krūtimi kraujyje atsiranda daugiau prolaktino ir oksitocino, pirmąją savaitę gali kilti tikra hormonų sumaištis. Pasekmė – galite žliumbti beveik nesustodama! Ašaros ir dar daugiau vandens: nėštumo susidaręs metu apsauginis skysčio sluoksnis dabar išteka – iki keturių litrų per dieną.
Tarpvietės plyšimai ar kirpimai bei cezario pjūvis ankstyvuoju pogimdyviniu laikotarpiu irgi gerokai apgyja. Nuolatinis palydovas pirmosiomis dienomis – lochijos, jas sudaro žaizdų sekretas ir gleivinės likučiai. Šios išskyros būna stipresnės nei mėnesinių kraujavimas. Prasidėjus antrajai savaitei jos gerokai susilpnėja.
Būdama ligoninėje po gimdymo pirmąsias dienas, nesidrovėkite visko, kas tik jums rūpi, klausti į palatą ateinančių slaugytojų ar gydytojų. Jos atsakys į jums rūpimus klausimus apie kūno pokyčius po gimdymo.
Vėlyvasis pogimdyvinis laikotarpis: nuo 11-osios iki 42 dienos
Per vėlyvąjį pogimdyvinį laikotarpį organizmas pamažu vėl pereina prie „nenėštumo” būsenos. Žindymas ir pieno gamyba susinormalizuoja (nuo trečios savaitės iš krūtų jau bėga melsvas „brandus” motinos pienas), gimda susitraukia iki buvusio dydžio, galutinai sugyja gimdymo žaizdos, o išskyros iš pradžių tampa rusvai gelsvos (maždaug nuo antros savaitės), paskui balkšvos (vidutiniškai nuo trečios savaitės), o po keturių-šešių savaičių jų visiškai nelieka.
Vėlyvuoju pogimdyviniu laikotarpiu jau galima pradėti atstatomąją mankštą, kuri sustiprins audinius ir dubenį.
Tikras sportas dar tebėra tabu. Pogimdyvinio laikotarpio, kuris trunka iki dviejų mėnesių, pabaigoje rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją ginekologą.