„Kardelių vienvaldystę Rugsėjo 1-osios šventėje rodo ir statistika. Šių gėlių pardavimų pikas pasiekiamas 35-ąją metų savaitę, beprasidedant naujiems mokslo metams – tuomet jų paklausa išauga net iki 30 kartų. Kasmet norinčiųjų mokytojas pasveikinti būtent su kardelio žiedu taip pat daugėja: pernai skaičiavome, kad per dvejus metus pardavimai išaugo daugiau nei trečdaliu. Reaguojame į savo klientų poreikius, todėl tėvai gali būti tikri, kad didžiosios moksleivių šventės proga jie mūsų parduotuvėse ras platų kardelių spalvų pasirinkimą“, – sako lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.
Vilniaus Užupio rajone beveik dešimtmetį gėlių salone šeimininkaujanti Inga Simonova taip pat pastebi, kardeliai net neketina leistis iš populiariausių Rugsėjo 1-osios gėlių Olimpo. Ir nenuostabu: net ir vienas stiebas su žiedais atrodo efektingai, vaikams patogu šią gėlę nešti, ji yra ir neįnoringa, ir nebrangi.
„Skintiems kardeliams nereikia ypatingos priežiūros – priešingai nei, pavyzdžiui, tokioms populiarioms gėlėms kaip hortenzijos. Kardelis visą dieną gali būti nepamerktas, jis nelepus, o pamerktas vazoje ilgai išsilaiko, „nepyksta“ ir dėl tiesioginių saulės spindulių“, – populiarumo priežastis vardija floristė.
Kaip išsirinkti tokią gėlę, kad rytoj jau nebūtų nuvytusi
Visgi, kad kardelis tikrai išlaikytų įspūdingą savo išvaizdą, perkant gėlę reikia atkreipti dėmesį į vieną detalę.
„Svarbiausia – žiūrėti į viršūnėlę, kur dar neprasiskleidę žiedukai. Jeigu matote, kad ten pageltę arba padžiūvę – greičiausiai gėlė jau „užlaikyta“, žiedas jau nebeprasiskleis iki galo“, – įspėja gėlininkė.
Ji pataria rinktis tokius kardelius, kurių apačioje žiedai jau yra prasiskleidę – tuomet vaizdas būna gražiausias. Tačiau galima rinktis ir dar neprasiskleidusius: tokie kardeliai ilgiau išstovės, juos patogiau transportuoti, mat žiedlapiai neapsilaužys. Tik svarbu, kad net ir neprasiskleidę žiedlapiai matytųsi – visiškai žalias pumpuras gali ir išvis neprasiskleisti, jeigu gėlė buvo nuskinta per anksti.
„Didelis kardelių privalumas – tai gėlė, kurią galima nusipirkti ir šventės išvakarėse, ir net prieš kelias dienas. Ji ilgai išlaikys žiedus, o namuose jai nereikia jokių specialių sąlygų: tiesiog pamerkti į nedidelį kiekį kambario temperatūros vandens. Jeigu merkiate daugiau kardelių, tuomet pasirūpinkite sunkesne vaza, kad gėlių svoris jos nenuverstų“, – pasakoja I. Simonova.
Ji primena, kad visų parsineštų gėlių kotelius būtina pora centimetrų pakirpti: skintos gėlės kotas laikui bėgant ima džiūti, o tuomet ne taip gerai geria vandenį.
Floristė visgi atkreipia dėmesį, kad su kai kurių spalvų kardeliais reikia būti labiau atsargiems.
„Tam tikros raudonos spalvos gana greitai įgauna mėlyną atspalvį – žmonės galvoja, kad žiedlapiai jau vysta, tačiau taip nėra, tai tik spalvos pasikeitimas. Visgi vaizdas jau nebūna toks geras, tad jeigu norite būtent raudono kardelio, saugiau jį pirkti tą patį rytą – būsite tikri, kad nebus pamėlynavimo“, – pataria gėlių specialistė.
Nemerkite skirtingų gėlių į tą pačią vazą
Pernelyg žavėtis milteliais, žadančiais neva gerokai pailginti skintų gėlių žydėjimą, gėlininkė nepataria. Jie stebuklo nepadarys – gėlės jau būna užaugintos taip, kad visko pilnai gautų, nieko papildomo joms nebereikia.
„Dažnai milteliai pridedami prie rožių – žinoma, jie nepakenks, tad galite suberkite į vandenį. Pavyzdžiui, jie stabdo bakterijų dauginimąsi vandenyje, tačiau to paties rezultato pasieksite ir paprasčiausiai kasdien ar bent kas antrą dieną keisdami vandenį, nuimdami nuo koto lapelius, kad šie nemirktų“, – patarimu dalijasi floristė.
Ji pastebi, kad Rugsėjo 1-ąjai tėvai mėgsta pirkti ir rožės žiedą. Tik tuomet reikia atsiminti, kad rožę, priešingai nei kardelį, reikia merkti į didelį kiekį vandens.
Kad vaikui būtų patogiau nešti rožę, I. Simonova pataria paprašyti gėlininko nukarpyti spygliukus. Visgi atkreipia dėmesį, kad kai kurios rožės spygliukų turi ir ant lapų – tuomet vertėtų paprašyti gėlininkės, kad rožes įvyniotų į popierių ar į skaidrią plėvelę.
„Dar vienos populiarios gėlės mokslo metų pradžiai – jurginai. Renkantis juos reikia turėti omenyje, kad tai yra gana lepios gėlės, tad būtina iškart grįžus namo ir patrumpinus kotelį pamerkti. Gal netgi verčiau juos pirkti jau Rugsėjo 1-osios rytą“, – pasakoja gėlių salono savininkė.
Kasmet paklausios yra ir saulėgrąžos, kurių žiedas atrodo ypač šventiškai. Nusipirkus ją, gėlę reikėtų pamerkti į kiek šiltesnį nei kambario temperatūros vandenį, taip pat geriausia rinktis aukštą vazą, kuri prilaikytų sunkią „galvą“. Nereikėtų nustebti, jeigu besitęsiant mokyklos renginiams žiedlapiai ims šiek tiek vysti – saulėgrąžos yra gana įnoringos gėlės.
„Herberos – universalios gėlės, kurios dovanojamos įvairiomis šventėmis, taip pat ir Rugsėjo 1-ąją. Tačiau ne visi žino, kad ją renkantis reikėtų žiūrėti ne tiek į žiedą, kiek į kotelį: jeigu jis minkštas, vadinasi, gėlė jau yra „pastovėjusi“. Tuomet reikėtų jį patrumpinti iki ten, kur jis vėl jau yra kietesnis“, – pataria I. Simonova.
Vaikų favorite dažniausiai tampa hortenzija – gėlininkė pastebi, kad jeigu vaikui leidžiama pačiam išsirinkti žiedą, tai jis baksteli pirštu būtent į šiuos didelius žiedus. Tačiau ši gėlė – ypač lepi, įnoringa ir gana greitai vystanti. Hortenziją parduodama gėlininkė ją ne tik papildomai apipurškia vandeniu, bet ir įstato į kapsulę su vandeniu – idealiausia būtų būtent taip ją neštis ir į mokyklą.
„Galiausiai, patarimas ir pačioms mokytojoms – nesumerkti visų gėlių į vieną vazą, o jas paskirstyti rūšimis. Pavyzdžiui, rožėms reikia labai daug vandens, ir jeigu kartu su jomis pamerksite herberą – ims formuotis puvinys, nes herberoms reikia mažai vandens. Jeigu norite, kad gėlės džiugintų ilgiau, taip pat kasdien reikėtų keisti vandenį bei šiek tiek patrumpinti kotelius“, – rekomendacija dalijasi gėlių salono savininkė I. Simonova.