53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Tvarumas mokyklos suole: paprasti patarimai

Tvarumas mokyklos suole: paprasti patarimai, padėsiantys moksleiviams tausoti aplinką 

Mus supančios aplinkos būklės pablogėjimas lemia ozono sluoksnio nykimą, žmonių sveikatos problemas ir klimato sąlygų pokyčius. Kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie žalesnės ir sveikesnės planetos kūrimo – net jei dar esame moksleivis. Būtent jaunosios kartos indėlis rūpinantis aplinka gali padėti pasiekti puikių rezultatų.

Eglė Tamelytė, „Samsung“ organizuojamo projekto moksleiviams „Solve for Tomorrow“ vadovė Baltijos šalyse, teigia, kad veikimas bendrystėje jaunimą motyvuoja rūpintis aplinka dar labiau: „2022 m. rugpjūtį atlikome apklausą, po kurios paaiškėjo, kad net 50 proc. jaunosios kartos atstovų, jausdami palaikymą iš šalies, praktikuotų tvaresnį gyvenimo būdą. Todėl turime stengtis, kad aplinkai draugiški įpročiai būtų ugdomi jau mokyklos suole“.

 

Deja, tačiau apklausos rezultatai parodė, kad tarp jaunimo vis dar gaji nuomonė, jog tvarūs pasirinkimai yra daug brangesni – taip atsakė manantys net 60 proc. respondentų. E. Tamelytės teigimu, tvaresnis gyvenimo būdas ne visuomet sietinas su didesnėmis išlaidomis, nes praktikuojant paprastus patarimus, ilgainiui galima net sutaupyti – ne tik pinigų, bet ir resursų:

1.     Sumažinkite suvartojimo popieriaus kiekį. Nors mokykloje atsisakyti popieriaus neįmanoma, tačiau daliai užrašų ar užduočių galima panaudoti planšetinį ar nešiojamąjį kompiuterį. Užuot pirkę spausdintas knygas, galite patogiai atsiųsti skaitmenines jų versijas į specialias skaitykles ar kitą mobilų įrenginį – taip ne tik prisidėsite prie miškų išsaugojimo, bet ir sutaupysite pinigų.

Be to, turimus resursus naudokite sąmoningai – jei prireikia ką nors atsispausinti, tam puikiai tiks jau naudoto popieriaus lapo švari pusė. Deja, tačiau tokį įprotį kas kartą spausdinant propoguoja mažiau nei penktadalis – 18 proc. – apklausos respondentų.

 

2.     Pietums rinkitės ekologiškus pasirinkimus. Įsigydami produktus pietums ar užkandžiams mokykloje, stenkitės rinktis ekologišą produkciją. Verta apsilankyti ir vietos ūkininkų turguje, kuriame rasite šviežių vaisių ir daržovių iš savo regiono – valgydami atsakingai užaugintą maistą ne tik tausosite savo sveikatą, bet ir palaikysite vietinį verslą.

Taip pat venkite plastikinių pakuočių ar įrankių. Vietoje aplinką teršiančių plastiko gaminių rinkitės daugkartines pietų dėžutes, įrankius ar gertuves.

3.     Nepamirškite rūšiavimo. Pamokų metų mokykloje yra sunaudojamas itin didelis popieriaus kiekis, todėl rūpindamiesi aplinka turime užtikrinti, kad nebereikalingi užrašai atsidurtų ne buitinių atliekų, o popieriaus konteineryje. Svarbu pagalvoti ir apie jau nebenaudojamus vadovėlius – galbūt jie būtų naudingi jaunesniems moksleiviams? Mokyklos skelbimų lentoje ar specialiose socialinių tinklų grupėse galite pranešti apie turimas knygas ir taip joms rasti naujus šeimininkus.

4.     Mokymuisi naudokite aplinkai draugiškas kanceliarines prekes. Šiuo metu kanceliarinių prekių gamintojai siūlo daugybę ekologiškų alternatyvų: rašikliai, liniuotės ar kiti įrankiai dažnai yra gaminami ir iš jau panaudoto plastiko ar kitų medžiagų, o sąsiuviniai – iš perdirbto popieriaus. Net dalis mokyklinių kuprinių jau yra gaminamos iš antrinių žaliavų, todėl rinkdamiesi naują kuprinę, etiketėje ieškokite informacijos apie gamybos metu naudojamas aplinką tausojančias medžiagas.

5.     Dalyvaukite žaliose iniciatyvose. Pasinaudokite kiekviena galimybe dalyvauti projektuose, kurie prisideda prie švaresnės aplinkos kūrimo. Tai gali būti medelių sodinimo iniciatyva, tvarių idėjų konkursas ar ekologiškų įpročių iššūkis – kiekvieno iš mūsų aktyvi veikla ir informacijos apie tvarius pasirinkimus skleidimas prisideda prie planetos išsaugojimo.

*Apklausą 2022 m. rugpjūtį atliko „Samsung Electronic Baltics“, bendradarbiaudama su tyrimų agentūra „Norstat“. Apklausoje dalyvavo 15–25 metų amžiaus respondentai: Lietuvoje – 250, Latvijoje – 250, Estijoje – 250.

Mano išsaugoti straipsniai