„O, ne!“ – pagalvoja daugelis moksleivių dar neprasidėjus rugpjūčiui, pamatę parduotuvių lentynose išrikiuotas sąsiuvinių, kuprinių ir penalų eilutes. Tuo tarpu rūpestingos mamos šypsosi: „O, taip!“ – pasinaudoti nuolaidomis ir užtikrinti, kad vaikai į priešmokyklines klases ar mokyklą žengtų su geidžiamiausiomis priemonėmis, jau tampa vidurvasario tradicija.
Rinkodaros specialistė ir visuomenininkė Dovilė Filmanavičiūtė dalijasi savo prisiminimais apie vaikystėje mėgtas mokyklines prekes bei atvirai pasakoja apie šiųmetį pasiruošimą ypatingai progai – šešiametis sūnus Kristijonas šį rudenį pradės lankyti priešmokyklinę klasę.
Priemones pirks pagal mokytojos sudarytą sąrašą
Vieniems artėjantis rugsėjis nelaukiamas kaip vasaros pabaiga, kiti būna išragavę vasarą iki paskutinio gurkšnio ir su jauduliu laukia naujo etapo. Dovilė Filmanavičiūtė sako, kad po smagių vasaros dienų kaime mokyklos suolas ne itin viliojo, bet dabar tas metas kelia nostalgiškus prisiminimus.
„Visos tos karštos vasaros dienos, daržai, sodai, uogos, svirpiantys žiogai pievose, maudynės ir žaidimai su draugais, važinėjimas dviračiu, nubrozdinti keliai… – ir staiga – bac! Mokykla! Kurioje turi būti pareigingas ir atsakingas žmogus, kuris dar visai nežino, kas jo laukia ateityje. Bet žvelgiant iš laiko perspektyvos, tai juk buvo patys smagiausi metai!“ – prisimena D. Filmanavičiūtė.
Jai tada labiausiai rūpėjo į mokyklą atsinešti originalesnį penalą: „Tai buvo tikras apsėdimas! Nors atrodytų, koks gi skirtumas, kur susidėti pieštukus, parkerius ar flomasterius, mums tai buvo svarbu. Paauglystėje, aišku, pirmame plane atsidūrė kuprinė – net ne ją, o patį kiečiausią per petį permetamą krepšį radau padėvėtų daiktų turguje Pasvalyje. Nors buvau iš tos kartos ir tos šeimos, kurioje nieko nestigo, bet didesni apsipirkimai būdavo tik keli: prieš mokslo metus ir keičiantis sezonams. Tačiau jei turėdavai naujų ir gražių mokyklinių daiktų – bent jau kuo daugiau spalvų flomasterių – jausdavaisi kietas“,– apie geidžiamiausius mokyklinių metų aksesuarus pasakoja žinoma moteris.

Sūnaus aistra – konstruoti, bet tėvai stengiasi sudominti ir skaitymu
Dovilės sūnus Kristijonas – užkietėjęs „Lego“ konstruotojas ir, nors šeimoje toks jo hobis palaikomas ir skatinamas, stengiamasi sūnui įdiegti ir kitokių pomėgių: „Mūsų Kristijonas nėra didis piešėjas, bet iš darželio, aišku, privelka flomasteriais pieštų piešinių, kuriuose dominuoja arba įsivaizduojami herojai arba monstrai iš filmukų. Mėgstu jam nupirkti įdomesnių ir inovatyvesnių piešimo priemonių – pavyzdžiui, vandeniu nuplaunamus flomasterius ir nuplaunamus kilimėlius, ant kurių galima mokytis rašyti skaičius ir raides“.
Pradinukai dažnai ieško sąsiuvinių, pieštukų, penalų ar kuprinių su mėgstamais filmukų, knygų ar žaidimų herojais. Dovilė sako, kad sūnaus mėgstamiausi – animacinių filmų herojai, visi piratai – tad, gavęs daikčiukų su jais, vaikas tikrai jaustųsi laimingas. Šešiametis rudenį lankys priešmokyklinę klasę, tad jau reikės atsinešti ir mokyklinių rašymo bei piešimo priemonių, įvairių sąsiuvinių. D. Filmanavičiūtė juos ruošiasi pirkti pagal mokytojos sudarytą sąrašą.
„Anksčiau, kai sūnus dar buvo visai mažas, jaudindavausi, jei jis kažko nedaro, ką jau moka bendraamžiai, o dabar jaučiuosi atsipalaidavusi ir su kitais jo nelyginu. Neverčiame Kristijono būtinai kažko dar išmokti, nes jis ir taip daug ką moka, bet savo pavyzdžiu rodome, kad ir skaitymas yra puikus dalykas: skaitome jam knygeles, neįkyriai rodome raides, palaikome įvairius jo pomėgius“, – sako D. Filmanavičiūtė.
Pirkime racionaliai ir pasinaudokime nuolaidomis
Pasak „Rimi Lietuva“ rinkodaros ir viešųjų ryšių skyriaus vadovės Dalios Čenkienės, didžiausią mokyklinio krepšelio tėvų išlaidų dalį sudaro kanceliarinės prekės.
„Pastebime, kad tik apie 10 proc. tėvų mokyklines prekes perka pačioje rugsėjo pradžioje. Daugelis tėvų jau atrado paprastenį, lengvesnį ir labai racionalų būdą apsipirkti – nelaukti paskutinių vasaros dienų ir prekybos centruose apsižvalgyti jau dabar – kai mokyklinių prekių pasirinkimas bene didžiausias. Prekybos tinklas „Rimi“ jau pradėjo pasiruošimui mokslo metams skirtą kampaniją „Atgal į mokyklą“, tad pirkėjams pristatome ne tik kanceliarinių priemonių naujienas, bet ir kitų reikalingų prekių įvairaus amžiaus moksleiviams bei darželinukams kviečiame įsigyti pigiau“, – sako D.Čenkienė.
Šiemet „Rimi“ siūlo platų, kokybišką ir įvairų asortimentą už prieinamą kainą. Lentynose – prekių ženklai, tokie kaip „Schneider“, „Pelican“ ar „Stabilo“, pirmą kartą prekybos tinkle – ir stilingos „Nike“ bei „Adidas“ kuprinės. Naujas ergonomiškų mokyklinių kuprinių asortimentas sukurtas galvojant apie augančius vaikus, patogumą ir praktiškumą. Mokyklinės prekės pirmokams pritaikytos pagal Lietuvos mokyklų reikalavimus, tad tėvams bus lengviau viską surinkti vienoje vietoje.

Ruoštis mokyklai reikėtų pradėti ne likus kelioms dienoms
Psichologai vieningai sutaria – ruoštis mokyklai reikėtų pradėti ne likus kelioms dienoms iki rugsėjo, o bent jau porą savaičių anksčiau. Perėjimas iš vasaros į mokyklos režimą turėtų būti laipsniškas, kad vaikas turėtų laiko prisitaikyti ir nepatirtų streso.
Rekomenduojama po truputį ankstinti miego ir kėlimosi laiką, riboti ekranų naudojimą vakarais ir grąžinti struktūruotą dienotvarkę. Tokie maži, bet nuoseklūs pokyčiai padeda vaikui natūraliai „perjungti bėgį“ iš atostogų į mokymosi režimą. Be to, specialistai pabrėžia emocinį pasiruošimą – svarbu su vaiku kalbėtis apie mokyklą ne kaip apie pareigą ar sunkumą. Reikėtų akcentuoti, kad tai įdomus nuotykis. Dalyvavimas pasiruošimo procese – pavyzdžiui, renkantis kanceliarines prekes ar planuojant rytinę rutiną – suteikia vaikui kontrolės jausmą ir mažina nerimą. Toks sąmoningas ir šiltas perėjimas padeda vaikui rugsėjį pasitikti ne su įtampa, o su smalsumu ir pasitikėjimu.
D. Čenkienė pataria jau dabar apžiūrėti, kokių kanceliarinių prekių trūksta mokyklinukui ar darželinukui, sudaryti jų sąrašą ir apsipirkti pigiau.