JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Kiekvienas naujagimis įvertinamas pažymiu: ką svarbu žinoti

Kiekvienas naujagimis įvertinamas pažymiu: ką svarbu žinoti

Kiekvienas naujagimis gimdymo namuose yra įvertinamas pažymiu, kuris atspindi jo būklę gimimo metu. Ką įdomu žinoti apie šį Apgar įvertinimą?

Išvadas apie naujagimio būklę specialistai daro įvertinę penkis pagrindinius parametrus:

• odos spalva;

• širdies susitraukimų dažnis;

• psichomotorinis sujaudinimas (atsakas į sujaudinimą);

• raumenų tonusas;

• kvėpavimas.

V. Apgar pasiūlyta naujagimių įvertinimo sistema praktiškai nepasikeitė iki mūsų dienų, o pati metodika pavadinta jos sudarytojos garbei.

Apytikriai po dešimties metų pediatras Josephas Butterfieldas pateikė skalės pavadinimo iššifravimą, kai kiekvienas punktas atitiko vertinamą rodiklį:

• А – appearance: verčiant iš anglų k. – „išvaizda”, šiuo atveju – odos spalva.

• P – pulse: vaiko pulsas, tai yra, širdies susitraukimų dažnis;

• G – grimace: grimasa, tai yra refleksinis atsakas į išorinį dirgiklį;

• А – activity: aktyvumas, tai yra, raumenų tonusas;

• R – respiration: kvėpavimas.

Pagal kiekvieną rodiklį vaikas vertinamas 0, 1 arba 2 balais, priklausomai nuo parametro kokybės, šiuo atveju dvejetas yra geriausias rezultatas. Įvertinus kiekvieną rodiklį, skaičiai sumuojami, ir gaunamas galutinis balas pagal Apgar skalę. Maksimalus įvertinimas, kurį vaikas gali gauti pagal tokio vertinimo rezultatus – 10 balų.

Maksimaliu balu vaikas vertinamas, jei viso jo kūno, įskaitant galūnes, ir veido oda tolygiai rožinė, pulsas didesnis nei 100 dūžių per minutę, jis aktyviai juda, garsiai rėkia ir intensyviai kvėpuoja.

Beje, specialistai teigia, kad realybėje maksimalų balą gauna labai mažai naujagimių – dažnai visiškai sveikų ir gyvybingų kūdikių rankos ir kojos būna mėlyno atspalvio, jų judėjimas sulėtėjęs, būna ir kitų nedidelių „trūkumų“. Didesnį dėmesį personalas paprastai skiria tiems vaikams, kurie gavo 6 ar mažiau balų.

Vertinimas pagal minėtus parametrus atliekamas du kartus: pirmą kartą – iškart po gimimo, o antrą kartą – praėjus penkioms minutėms po to, kai vaikas ateina į šį pasaulį. Jei per šį laiką vaiko rodikliai pagerėja, jis surenka 7 ir daugiau balų, gydytojai mano, kad jam nebereikia padidinto dėmesio ir stebėjimo. O jei po penkių minučių rodikliai atvirkščiai, sumažėjo, gydytojai imasi skubių priemonių, gali būti, kad vaikui prireiks ir reanimacijos.

Tačiau tėvai neturėtų pamiršti, kad dauguma gydytojų Apgar skalės balus laiko gana subjektyviu rodikliu, kuris labai priklauso nuo vertinančiojo specialisto nuomonės.

Kaip parodo didelė dalis tyrimų, šie balai, kurie itin svarbūs pirmosiomis naujagimio gyvenimo minutėmis, vėliau nebetenka reikšmės. Ir nėra svarių įrodymų, kad būsimoji vaiko raida būtų kažkaip susijusi su parodymais pagal Apgar skalę, gautais iškart po gimimo.