Naujagimių fotografija reikalauja ypatingo atsargumo, švelnumo, kruopštumo ir, žinoma, meilės. Tokios fotosesijos trunka ilgiau, o jas surengti rekomenduojama tik gimus vaikeliui, ne vėliau kaip per dvi pirmąsias jo gyvenimo savaites. Kodėl tai svarbu, pasakoja naujagimių fotografė, trijų vaikų mama Neringa Eigirdienė.
Apie tai, kaip svarbu sustabdyti vaikų augimo akimirkas, Neringa susimąstė tuomet, kai susilaukė savo vaikų. Visi žinome, kad pirmaisiais gyvenimo metais mažyliai itin greitai keičiasi. Specifinė sritis – naujagimių fotografija – moterį sudomino prieš septynerius metus. Neringa išklausė daugybę paskaitų, dalyvavo praktiniuose seminaruose, individualiuose kursuose. Šiandien pas ją net tik kelis mėnesius į priekį surikiuotos naujagimių fotosesijos, bet ir ji pati rengia kursus kitiems profesijos kolegoms, kaip fotografuoti naujagimius.
Fotografuoja ji tiek šeimas, tiek vyresnius vaikus, tačiau labiausiai atpažįstama ir rekomenduojama dėl profesionaliai atliekamų naujagimių fotosesijų. Būtent dėl jų į nedidelį Kuršėnų miestelį Šiaulių rajone atvyksta ką tik iš gimdymo namų išleisti tėvai su naujagimiais.
NAUJIENA: žurnalą TAVO VAIKAS jau galite pirkti internetu. Įsigyti galite ir senesnių žurnalų. SPAUSKITE ČIA.
N. Eigirdienė atvira – ne kiekvienas, net ir pats geriausias fotografas, imsis fotografuoti naujagimį: „Reikalingas labai nemenkas žinių bagažas, kaip tinkamai paguldyti itin trapų modelį, kokiu kampu užfiksuoti, kaip parinkti šviesą ir daug kitų ypač svarbių detalių. Lietuvoje jau pagaliau rengiami naujagimių fotografams skirti saugos kursai, kuriuose instruktuoja kinezeterapeutai, neonatologai ir kiti specialistai. Labai svarbu žinoti, kaip tinkamai ir saugiai naujagimį paimti, paguldyti, suriesti jo nesužalojant. Tai – milžiniška atsakomybė. Reikalinga begalinė kantrybė, kruopštumas ir daug meilės.
Patarimai auksarankiams
Menininkė pabrėžia: „Jei negalite užsisakyti profesionalų fotosesijos, labai svarbu fiksuoti tą itin trumpą, labai permainingą ir stebuklingą gyvenimo etapą. Fotografija padeda išvysti tai, ko mes galbūt iš viso nebūtume pamatę, prisiminti tai, ką jau būname pamiršę.“
Ne paslaptis, jog mes, lietuviai, esame visų sričių specialistai – auksarankiai, visada viską galime padaryti patys, todėl tėveliams, ketinantiems įamžinti mažiausiuosius savarankiškai, Neringa Eigirdienė dovanoja keletą labai naudingų patarimų: „Būtina pašildyti kambarį iki 26–28 laipsnių temperatūros. Svarbiausia nedaryti sudėtingų pozų, nes, nežinodami, kaip tinkamai jas atlikti, galite sužaloti mažylį. Pasikloję gražesnį paklotuką, guldykite veiduku į lango pusę, kad modelis būtų gerai apšviestas. Viską darykite neskubėdami ir su meile.“ Bet vis dėlto geriausia patikėti šį darbą tiems, kurie jį tikrai išmano.
Mažos gudrybės
Geriausias amžius naujagimio fotosesijai – 5–14 dienų, tad, norint geriausio rezultato, reikia spėti į fotosesiją per pirmąsias dvi jo gyvenimo savaites. Tiesa, neišnešiotiems naujagimiams šį terminą reikėtų skaičiuoti pagal koreguotą gimimo datą. Fotografė atvira – tobulo rezultato be pastangų nebūna.
„Naudoju keletą gudrybių nuraminti: baltasis triukšmas, tam tikra oro temperatūra, žinoma, glostymai, sūpavimai. Pozuoti reikalingas specialus sėdmaišis, įvairūs pakištukai, o kartais naudinga tai, kas pasitaiko po ranka. Pasitelkus įgūdžius, galima meistriškai pakeisti drabužėlius mažyliui nė neprabudus. Atskiras menas – susukti jį į specialų ilgą audinį, savotišką kokoną. Meistrystė, supratimas, kaip užfiksuoti tokią trapią būtybę gražiai ir saugiai, ateina tik daug ir sunkiai dirbant bei nuolat mokantis.“
Puošnios smulkmenos
Kūdikiai patys yra nuostabūs, todėl ypatingo dekoro ar vaizdingos aplinkos tikrai nereikia. Vis dėlto be mielų detalių neapsieisite. „Ko gero, beveik visi vaikystėje turėjome miego draugą. Tam, kad modeliukui sapnuotųsi patys gražiausi sapnai, į draugiją priimame minkštus žaisliukus. Fotosesija vyksta apie porą valandų. „Lėliukus guldau ne tik ant sėdmaišio, bet ir ant miniatiūrinių baldų, į įvairius krepšelius, kibirėlius, stalčiukus, lagaminus, tad rekvizito turiu pilną studiją, – sako fotomenininkė. – Didžioji dalis rūbelių yra specialūs, lengvai užvelkami ir nuvelkami. Itin jaukūs mažyliams vilnos gaminiai. Dailiai atrodo įvairios galvajuotės, ištaigingos kepurėlės, teminiai atributai.“