Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kaip nėštumo metu keičiasi moters krūtinė

Kaip nėštumo metu keičiasi moters krūtinė

Kaip keičiasi nėščiosios krūtinė ir kaip ją prižiūrėti, pataria gydytoja akušerė genetikė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Ar visuomet per nėštumą padidėja krūtinė?

Taip. Krūtinė per nėštumą padidėja visuomet. Dažniausiai tai būna vienas nėštumo požymių. Pastojus dingsta mėnesinės, o krūtinė tampa jautri, šiek tiek padidėja. Žinoma, ne visoms ji padidėja vienodai. Jeigu krūtinė iki nėštumo buvo maža, pastojusiai padidėja labiau. Iš prigimties didelė krūtinė per nėštumą sustangrėja. Įdomu tai, kad ji didėja tam tikrais periodais. Pačioje nėštumo pradžioje, vėliau – maždaug 16 nėštumo savaitę ir paskui jau pabaigoje, likus kokiam mėnesiui iki gimdymo dar padidėja, nes pieno latakai prisipildo priešpienio. Bet tai nėra taisyklė. Kai kurioms moterims priešpienio atsiranda jau nuo 20 ar 24 savaitės, taigi ir krūtinė padidėja anksčiau.

Kaip keičiasi krūtys per nėštumą?

Krūtis sudaryta iš riebalinio ir liaukinio audinio. Kai moteris pastoja, riebalinis audinys išlieka (arba jeigu priauga daug svorio, jo padaugėja), o liaukinis audinys pradeda vystytis, išsipučia alveolės – galinė latakų dalis, kuri gamina pieną. Išsiplečia ir pailgėja latakai, kuriais vėliau bėgs pienas ir jie speneliuose „sueina“ į sinusus. Kiekviename spenelyje atsiveria po dvidešimt sinusų. Pieno liauka sudaryta maždaug iš dvidešimties dalių, kurios išsipučia ir jose prasideda pieno gamyba. Kokiu tempu gaminamas pienas, priklauso nuo to, kaip per nėštumą cirkuliuoja hormonai. Už krūtinės pabrinkimą ir jautrumo atsiradimą atsakingas progesteronas ir iš dalies estrogenas. Tai moteriškieji hormonai. Už pieno gamybą atsakingas prolaktinas – šį hormoną gamina mūsų smegenys. Oksitocinas lemia pieno išsiskyrimą. Pienas išsiskiria esant bent mažiausiam dirgikliui: kūdikiui klykiant, moteriai susijaudinus, esant fiziniam krūviui.

Ar įmanoma sužinoti, bus pieno ar ne?

Pienas būna trijų rūšių. Pirmiausia pasirodo priešpienio, vėliau atsiranda pirmojo pieno, o galiausiai vadinamojo „tikrojo“ pieno. Priešpienis po gimdymo laikosi maždaug tris paras, į ketvirtą parą pasirodo pirmojo pieno. Kadangi krūtinės latakai dar nėra gana prasivėrę, o krūtys atrodo pabrinkusios, dažnai moterims atrodo, kad pienas nebėga, yra gana sunku žindyti. Kartais, kai pasirodo pirmojo pieno, pakyla temperatūra. Tada reikėtų užsidėti ant krūties šiltą kompresą, ramiai pagulėti ir nesinervinti, nes įtampa mažina oksitocino gamybą. Kaip tik šiuo metu, kai atsiranda pirmojo pieno, moterys ima manyti, kad jo apskritai neturi, ir liaujasi maitinti. Nereikėtų jaudintis, kad pieno neišbėga ir mažylis liks alkanas, nes tuo metu jam pienuko reikia labai nedaug. Po kelių savaičių jau matysite, kad jo yra daug.

Ar būtina dėvėti kokybišką liemenėlę, kad išliktų graži krūtinė?

Krūtis raumenų neturi, ji „tvirtinasi“ prie krūtinės ląstos korseto – raumenyno. Kai krūtinė perpus padidėja, pieno liaukos išsiplečia, ji pasunkėja. Jeigu moteris nedėvi kokybiškos liemenėlės, kuri krūtinę gerai prilaiko, ji gali nukarti, deformuotis ir atrodyti negražiai. Dažniausiai dėvint gerą liemenėlę krūtinė po maitinimo vėl tampa graži. Krūtinę labai veikia svorio pokyčiai. Dažnai moteris nesuvokia, kad jos audinį sudaro daugiausia riebalinė ląsteliena. Jeigu per nėštumą ji priaugo daug svorio, krūtinė taip pat labai padidėja, nes riebalai kaupiasi ir joje. Jeigu moteris per nėštumą daug svorio priaugo, baigusi maitini paprastai pradeda lieknėti, laikytis dietų, kurios krūtinei yra pražūtingos. Krūtinė praranda riebalinį audinį ir subliūkšta, oda nespėja susitraukti ir krūtys atrodo kaip negražūs tušti maišeliai. Todėl svarbiausias dalykas norint išsaugoti krūtinę yra nepriaugti per daug svorio.

Kaip prižiūrėti spenelius?

Speneliams pavojus sutrūkinėti iškyla tada, kai nėra paisoma higienos. Krūtinei reikia daug oro vonių. Reikėtų stengtis kasdien bent po 10–15 min. pavaikščioti, pagulėti be liemenėlės, kad speneliai gautų oro. Anksčiau buvo madingas grūdinimas šaltu vandeniu, bet jis nepasiteisino, nes krūtinės nestiprina, tik sukelia nemalonių dilgčiojimų.

Kaip išsirinkti liemenėlę?

Liemenėlę reikia rinktis patogią ir iš natūralių medžiagų. Svarbu, kad liemenėlė turėtų kelių dydžių užsegimus, prisitaikytų prie krūtinės pokyčių ir nespaustų krūtų. Per nėštumą padidėja pačios krūtys ir krūtinės ląsta. Todėl geriausia rinktis tokią liemenėlę, kuri turi plačią juostą apie krūtinės ląstą. O nėštumo pabaigoje patartina pirkti tokią, kuri tiktų ir maitinti. Tiesa, padidėjus krūtinei dažniausiai ir liemenėlės petnešėles reikia pailginti 4–5 cm, todėl atkreipkite dėmesį ir į tai, ar tai galima padaryti. Geriau rinkitės medvilninę liemenėlę. Gali turėti šiek tiek elastano. Medvilninė yra geriausia, nes krūtinė neprakaituoja ir gali kvėpuoti.

Mano išsaugoti straipsniai