53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Prakaitavimas: praktiniai patarimai

3 patarimai, kaip nėštumo metu išvengti nemalonaus prakaitavimo

Nėštumo metu moteris prakaituoja labiau, negu įprastai, todėl šiltuoju metų laiku tai sukelia nemažai nepatogumų. Praktiški patarimai, kaip padėti sau tokiu atveju.

Kodėl nėščioji greičiau suprakaituoja?

Kai tik karštyje kūno temperatūra ima kilti, pradeda veikti apie trys milijonai skystį gaminančių prakaito liaukų. Skystis nuo odos garuoja, ir taip kūnas vėl grįžta prie įprastos temperatūros. Kasdien išprakaituojame apie pusę litro skysčių, tačiau karštą dieną judėdami galime netekti ir iki dviejų – trijų litrų.

Pirmąjį ir antrąjį nėštumo trimestrą moterys greičiau suprakaituoja, negu įprastai. Kodėl? Būsimosios mamos širdis plaka greičiau, mat jai tenka varinėti didesnį kraujo kiekį (apie 1,5 litro daugiau), kad vaisius būtų pakankamai aprūpintas deguonimi.

Šviežias prakaitas yra bekvapis

Šviežias moters prakaitas yra bekvapis, didžiausią jo dalį sudaro vanduo, šiek tiek – druskos ir medžiagų apykaitos produktai. Nemalonu tampa tuomet, kai šias medžiagas ima skaidyti ant žmogaus odos gyvenančios bakterijos – tuomet ir atsiranda specifinis kvapas. Retai apgyvendinti mikrobų biotopai – pavyzdžiui, rankos, kur kvadratiniam centimetrui jų tenka tik tūkstantis – prie nemalonaus kvapo prisideda palyginti nedaug. O štai pažastyse kvadratiniame centimetre gyvena apie penkis milijonus mikroorganizmų, ir šis gyvenamasis rajonas jiems išties „geidžiamiausias”- beveik nevėdinamas ir drėgnas. Tačiau tai dar nereiškia, kad esame bejėgiai prieš jų antplūdį.

3 patarimai, kaip nėštumo metu išvengti nemalonaus prakaitavimo

1. Atsakingai rinkitės dezodorantą

Purškiamas, rutulinis, pieštukinis, kremas ar akmenukas – tai skonio reikalas. Kvapniosios dezodorantų medžiagos slopina kūno kvapą, be to jie turi antibakterinį poveikį – pristabdžius bakterijų dauginimąsi prakaitas skaidomas nebe taip intensyviai.

Antiperspirantai sumažina prakaitavimą pažastyse iki 60 procentų – veikliosios medžiagos (aliuminio drukos) susiaurina odos poras.

Kvepiantys dezodorantai nėštumo ir maitinimo krūtimi laikotarpiu ypač malonūs – jie puikiausiai pakeis tualetinį vandenį, kurio kvapas neretai moteriai tuo laikotarpiu atrodo per stiprus.

Natūraliuose dezodorantuose – kristaluose nėra nei alkoholio nei kvapiųjų medžiagų – jie idealūs alergiškiems ar jautrią odą žmonėms. Odai malonus pieštukas sudrėkinamas vandeniu, o brėžiant ant odos lieka plonytė plėvelė, stabdanti kvapą sukeliančių bakterijų dauginimąsi, o sykiu ir prakaitavimą.

2. Karštą dieną geriausias draugas – vanduo

Daug gerkite! Daugiau kaip 60 procentų mūsų organizmo sudaro vanduo. Esant karščiams organizmas praranda daug skysčių, o tai reiškia, kad itin karštą dieną reikia išgerti iki trijų litrų vandens. Geriausiai troškulį malšina natūralus vanduo, žolelių ir vaisių arbatos arba praskiestos vaisių ir daržovių sultys. Prakaituodamas kūnas praranda daug mineralų ir mikroelementų, todėl šiuos nuostolius kompensuos mineralizuoti gėrimai.

Stebuklingą poveikį turi per vidinę riešų pusę ir pėdas tekantis šaltas vanduo. Šias vietas galite tiesiog sudrėkinti vandeniu.

Kai kraujotaka pernelyg sulėtėja, puikiai veikia ir ledo gabaliukas tiesiai iš šaldiklio. Patrinkite juo riešus ties pulso vieta, kelio linkius, sprandą, smilkinius ir krūtinkaulį.

3. Tinkami rūbai padės sumažinti prakaitavimą

Nėštumo metu, karštą dieną, dėvėkite šviesius ir lengvus drabužius iš natūralaus pluošto – šitaip mažiau prakaituosite. Nėštumo metu patogiausia ir sveikiausia kojoms yra žemakulnė avalynė, arba su nedidele pakulne, iki 4 -5 cm. aukščio. Karštą dieną, ypač popiet, gali būti, kad koja šiek tiek patins, todėl nesistebėkite, jei netilpsite į įprastą avalynę.

Apatinis trikotažas nėštumo metu turi būti patogus ir iš natūralaus pluošto. Nėštumo metu krūtys ruošiasi žindymui, todėl šiek tiek padidėja, gali patamsėti rudas laukelis aplink spenelį. Žindymo laikotarpiui yra skirtos specialios maitinimo liemenėlės, kurios puikiai tiks ir nėštumo metu, kai krūtys padidėja ir yra jautrios. Kartais moterys baiminasi, kad specialiai nėščiosioms ar maitinančioms mamytėms skirtas apatinis trikotažas nėra toks patrauklus, kaip įprastas, tačiau tai netiesa. Šiandien galima rasti daug stilingų nėščiosioms bei žindančioms mamoms skirtų liemenėlių ar liemenėlių ir kelnaičių derinukų.

Svarbu:

– Rinkitės lengvą maistą – pavyzdžiui, salotas. Sunkiai virškinamas, riebus, gausus maistas apsunkina kraujotaką, dėl to jausitės nejudri ir apsnūdusi.

– Nebūkite karštyje per ilgai, vidurdienį būtinai susiraskite pavėsingą vietą.

– Daugiau ramybės, nei judėjimo. Venkite didelių fizinių krūvių saulėje.

– Atverkite langus, įleiskite oro! Kad bute būtų vėsu, vėdinti geriausiai naktį, o dieną langai tebūnie uždaryti. Šitaip neįsileisite karščio.

Mano išsaugoti straipsniai