Į Lietuvą jau atkeliauja Vakarų pasaulio tendencija moteriai susilaukti kūdikio vyresniame amžiuje. Moterys neskuba pastoti vos baigusios mokyklą ar universitetą. Iš pradžių norima įsitvirtinti profesinėje srityje, susikurti materialinę gerovę, o tada jau gimdyti. Tačiau ar pavėluota motinystė nėra per daug rizikinga?
Pastoti vėliau trukdo ne tik amžius
„Moterų vaisingas periodas gana ilgas – apie 30 metų. Bet naujausiais medicinos mokslo tyrimais pagrįsta, kad moteriškų lytinių ląstelių senėjimas prasideda nuo 28 m. O dar po aštuonerių metų vaisingumas ima ypač sparčiai mažėti.
Moteriai, vyresnei kaip 45 m., pastojimo tikimybė siekia vos 5 proc.”, – sako gydytoja ginekologė, pagalbinio apvaisinimo pradininkė Baltijos šalyse, vaisingumo centro vadovė Gražina Bogdanskienė.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Naujame nuotraukų konkurse “Apsikabinkime” – neįtikėtinas prizų lietus
Diana Dargienė – atvirai apie džiaugsmą būti mama bei ilgą Kalėdų laukimą
Statistika, pasak specialistės, dar nereiškia, kad moteris negali pagimdyti vėliau – gyvenime būna visokių situacijų, tačiau, jei moteris norės susilaukti vaiko vyresnė, pavyzdžiui 45 metų amžiaus, ji patirs sunkumų pastojant: „Kuo arčiau menopauzės, tuo labiau prastėja kokybiškų kiaušialąsčių pasirinkimas, o tai mažina ir pastojimo tikimybę.
Su amžiumi mažėjant gaminamų hormonų kiekiui, padidėja ir persileidimo tikimybė. Sunku tampa ne tik pastoti, bet ir išnešioti kūdikį“.
Svarbu ne tik amžius, bet ir ginekologiniai susirgimai
Sėkmingai pastoti trukdo ne tik vyresnis amžius, bet ir įvairiausi ginekologiniai susirgimai, „užgyventi” per ilgesnį gyvenimo laiką ir trumpinantys moters vaisingą amžių. Kuo ilgiau atidedamas pastojimas, tuo didesnė tikimybė, kad daugiau ligų, tokių kaip kiaušidžių endometriozė, kiaušintakių ar kiaušidžių uždegimas ir kitos, paveiks organizmą
Kaip rašo Karjera ir Sveikata, ne tik ginekologinės ligos yra grėsmingos ruošiantis pastoti vyresniame amžiuje: per gyvenimą atsiranda ir kitokių susirgimų – lėtinės ligos (diabetas, padidėjęs kraujospūdis, inkstų ligos ir kt.), antsvoris. Visa tai tampa papildomu išbandymu gimdymo metu.
Gydytoja G. Bogdanskienė pastebi, kad vien dėl aukšto kraujospūdžio dažna moteris negali natūraliai gimdyti ir tenka daryti Cezario pjūvį. „Apie visus galimus pavojus ir grėsmes moterys informuojamos iš anksto, kad pačios įvertintų rizikas ir apsispręstų – ryžtis vėlyvai motinystei ar ne, – sako specialistė. – Kad nepasiruošusių neužkluptų žinia, jog susilaukti vaikelio natūraliai – nėra galimybių”.
Gydytoja G. Bogdanskienė pataria moterims, kurioms daugiau kaip 35 m., nedelsti ir, nepastojus per pusmetį, skubėti pas specialistus. Mat jau ir Lietuvoje prieinamos medicinos technologijos, kai moterims galima užsišaldyti savo kiaušialąstes vaisingu periodu, tikintis, jog kūdikio bus galima susilaukti ir vėliau. Ypač geri pastojimo rezultatai, jei kiaušialąstės užšaldomos, kai moteriai 25-30 m. Siekiant išvengti kūdikio apsigimimų, rekomenduojama užšaldyti kiaušialąstes ne vėliau kaip iki 36 metų amžiaus.