JUS PASITINKA ATSINAUJINĘS TAVO VAIKAS
Kodėl bėgant metams moterys turi vis mažiau šansų pastoti?

Kodėl bėgant metams moterys turi vis mažiau šansų pastoti?

Vyro ir moters amžius turi įtakos vaisingumui – prisiminus šią mokslininkų įrodytą tiesą nereikėtų planų susilaukti vaikučio atidėti „paskutinei minutei“.

Vyrų ir moterų galimybės skiriasi

Iš pradžių šiek tiek anatomijos žinių: kad moteris pastotų, subrendęs kiaušinėlis kiaušintakyje turi susijungti su spermatozoidu. Vyro organizmas iki senyvo amžiaus gamina spermą, galinčią apvaisinti kiaušinėlį. Tuo tarpu moterims apie 30 gyvenimo metus jau pasitaiko ciklų, kai ovuliacija neįvyksta.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Kokią kraujo grupę dažniausiai paveldi vaikai?
Ar galima suplanuoti būsimo vaiko lytį?

Tikėtina, kad sulaukus 35-erių, per metus pasitaikys maždaug 3-5 tokie „tušti“ ciklai, o sulaukus 40-ies – jau maždaug septyni. Maždaug 50-aisiais gyvenimo metais moters vaisingumas visai išnyksta. Tokia yra vidutinė vaisingumo statistika. Tačiau nereikėtų panikuoti – daugelis moterų be problemų pastoja ir būdamos vyresnės nei 35-erių, ir net sulaukusios 40-ies.

Būti mama pradedama ruoštis dar mamos pilve

Kiaušinėliai formuojasi jau ankstyvoje embriono stadijoje, ir, beje, milžiniškais kiekiais! Štai miniatiūrinėse dar negimusios (20 nėštumo savaičių) mergaitės kiaušidėse jau yra susiformavę beveik 7 mln. kiaušinėlių. Gimdama naujagimė į pasaulį atsineša dar maždaug milijoną.

Kai lytinio brendimo metu bręsta pirmieji kiaušinėliai, kiaušidėse jų būna apie 400 000. Ciklo metu subręsta tik vienas kiaušinėlis (kartais du), nors jų aktyvuojasi 1 000.

Tiesa, fiziologiniai skirtumai tarp moterų yra labai dideli. Yra 35 metų moterų, kurių kiaušinėlių atsargos jau praktiškai yra išsekusios, tačiau yra 40 – mečių, kurios bus vaisingos dar kelerius metus.

Vaisingumo nustatymo testas

Vaisingumo specialistas, profesorius iš Freiburgo (Vokietija) Franz Geisthövel, sukūrė vaisingumo testą, kuris parodo moters „kiaušidžių rezervus“ ir leidžia nuspėti vaisingumą. Profesorius F. Geisthövel 5-6 ciklo dieną ultragarsu (zondas įvedamas į makštį) apžiūri moters kiaušides ir įvertina:

– Kiaušidžių dydį. Gerai, jei jų skersmuo yra maždaug 20 milimetrų.

– Folikulų skaičių.
Jei suskaičiuojamos penkios ar daugiau pūslelių, vadinasi, kiaušidė yra labai aktyvi. Trys ir mažiau folikulų rodo, kad vaisingumas pamažu mažėja.

– Vidaus struktūrą.
Vertinant šį rodiklį, žiūrima į kiaušidžių jungiamąjį audinį. Jei jo yra mažai ar vidutiniškai, tai reiškia, kad yra pakankamai vietos folikulams.

Po kelias minutes trunkančio tyrimo echoskopu profesorius įvertina kiaušides: +2 – labai geri kiaušidžių rezervai; +1 – geri; 0 – vidutiniški; -1 – blogi; -2 – kiaušidės praktiškai neaktyvios.

Tiriama hormonų sąveika

Hormonų kraujyje tyrimas papildo ultragarsu gautus rezultatus. Kraujyje nustatomas tam tikrų hormonų, kurie svarbūs kiaušinėlių brendimui ir ovuliacijai, kiekis. Jų kiekis ir santykis leidžia spręsti apie moters vaisingumą. Hormonų analizė laboratorijoje užtrunka tik kelias valandas; moteris savo vaisingumo prognozės dažniausiai sulaukia tą pačią dieną. Anot profesoriaus, ji bus patikima mažiausiai 3-5 metus.