53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
AŠ TAVĘS NEKENČIU: ką daryti

AŠ TAVĘS NEKENČIU: ką daryti, jei taip tėvams sako vaikas

Jeigu jūs negirdėjote tokių žodžių, linkime, kad to nepatirtumėte ir ateityje. Deja, neretai pykčio akimirką nesuvaldę emocijų vaikai ima ir pasako tėvams šiuos žodžius, kurie skaudina, žeidžia ir supykdo. Kaip tinkamai sureaguoti į šį vaiko neigiamų emocijų protrūkį, kad tai nepasikartotų ateityje?

„Aš tavęs nekenčiu!” – šaukia vaikas, užtrenkdamas miegamojo duris.

Šie žodžiai pakimba ore, o jūs stovite apstulbę, negalėdami pajudėti.

Po kelių sekundžių kūną užlieja pykčio banga. Jūs daužote duris, šaukdami: „Kaip tu drįsti man taip sakyti?!”

Ir tada jums topteli siaubinga mintis. Galbūt tai tiesa. Gal vaikas tikrai jūsų nekenčia.

Kaip mes reaguojame?

Jei jums kada teko nelaimė išgirsti iš savo vaiko „Aš tavęs nekenčiu”, tikriausiai prisimenate, kokios prieštaringos emocijos apima. Pasijuntame sumišę, nusivylę, pikti, liūdni ir įskaudinti – ir tai tik kelios iš mus užplūdusių emocijų. Kankinami visų šių emocijų, mes iš visų jėgų stengiamės susivaldyti, ir atsakome: „Tu taip negalvoji.” Ir „O aš tave myliu.”

Deja, kaip ko gero jau patys įsitikinote, tokie atsakymai dažniausia neveikia, o kartais dar labiau viską pablogina. Norėdami rasti veiksmingą atsakymą, turite išsiaiškinti, kas slypi už tokių jūsų vaiko žodžių.

Vida Press

Kodėl vaikai sako, kad nekenčia tėvų?

Žodžiai „Aš tavęs nekenčiu” dažnai sakomi automatiškai. Juos lengva pasakyti, galima leptelėti negalvojant. Bet juose yra galingas emocinis užtaisas.

Taip sakydami, dauguma vaikų turi omenyje visiškai ne tai. Juos paskatina ne logiška, mąstanti mūsų smegenų dalis, bet emocinė, atsakinga už reakcijas. Jei vaikas būtų ramus, jaustųsi saugus išsakydamas savo emocijas ir galėtų naudoti alternatyvius žodžius, vietoj šios frazės jis galėtų pasakyti štai ką:

„Mane nuliūdino tavo sprendimas.”

„Šiuo metu nesuvaldau savo emocijų.”

„Man reikia tavo pagalbos, kad išspręsčiau šią problemą.”

„Taip nesąžininga.”

„Man per sunku susidoroti su šia situacija.”

„Nežinau, kaip tau pasakyti, kad esu nusiminęs (-usi).”

„Nepritariu tokiam planui.”

„Man liūdna ir vieniša.”

„Nesijaučiu išgirstas (-a).”

„Man nepatinka, kai mane ragina, daro man spaudimą ir didina stresą.”

Argi nebūtų maloniau išgirsti tokius žodžius? Išgirsite, tik reikės įdėti pastangų.

Vaikui reikia jūsų pagalbos

Be abejo, jūs norite greito sprendimo. Norite, kad vaikas taip nebesakytų, nes jūs jam liepėte taip nebesakyti. Tam, kad vietoj lengvesnio „Aš tavęs nekenčiu” vaikas imtų sakyti kitokius žodžius, labiau atspindinčius jo tikruosius jausmus, reikia laiko, žinių ir praktikos.

Vida Press

Patarimai, kaip reaguoti:

Atsakykite su empatija

Įsijauskite į vaiko būseną. Kas vyksta? Kaip jūsų manymu jis dabar jaučiasi? Galite pasakyti: „Žinau, kad tai atrodo neteisinga.” Arba „Matau, kad nepritari mano sprendimui.”

Nustatykite griežtas ribas

Priminkite vaikui, kaip galima konstruktyviai išreikšti savo jausmus nebūnant kategorišku, išlikite empatiški: „Oho! Matau, kad esi labai nusiminęs, bet šita frazė mane labai skaudina.”

Leiskite emocijoms nurimti

Kai kuriais atvejais galima tęsti pokalbį, bet kartais reikia palaukti, kol visi nusiramins. Dabar tikrai ne laikas skirti bausmę ar leisti pajusti pasekmes.

Be abejo, sakyti mamai ar tėčiui „Aš tavęs nekenčiu” nėra gerai, ir tokią nepagarbos apraišką reikia aptarti. Tačiau kai vaiko emocinė būklė yra įaudrinta, auklėjimas nebus veiksmingas. Vargu ar jis išgirs jūsų žodžius ir nuspręs ateityje elgtis kitaip.

Kai visi nusiramina, pasikalbėkite apie nederamą elgesį.

Perfrazuoti arba pasakyti iš naujo

Kai visi nurimsta, galite paprašyti vaiko išreikšti savo emocijas kitais žodžiais. Jei jam per sunku, galite jam padėti, kad jis pasijustų jaukiau: „Tu labai norėjai, kad aš tave suprasčiau, bet aš per daug susipainiojau. Tu nusivylei.”

Išspręskite problemą.

Susėskite kartu ir pasikalbėkite apie iškilusią problemą arba dalykus, kurie išprovokuoja jūsų vaiką sakyti, kad jūsų nekenčia. Aptarkite tai kartu. Suvaidinkite įvairius konstruktyvesnius scenarijus. Surašykite kitas frazes, kurias jis galėtų vartoti kitą kartą arba būdus, kurie jam padės įveikti stresą.

Sukurkite arba atkurkite ryšį.

Kartais tokia frazė gali reikšti, kad vaikas nebejaučia ryšio su jumis. Neatstumkite vaiko, geriau priglauskite. Pagalvokite, kaip galėtumėte sustiprinti judviejų ryšį. Kai santykiai pagerės, vaiko pykčio protrūkių sumažės.

Galbūt čia glūdi didesnė problema?

Kartais žodžiai „Aš tavęs nekenčiu” yra mažiausias rūpestis. Vaikas nuolat būna piktas, susierzinęs ar nenorintis bendradarbiauti. Kartais jis tampa agresyvus, svaido daiktus, žaloja save ir kitus. Jūs pažįstate savo vaiką. Jei įtariate, kad jo pyktis ima peržengti ribas, arba jei jums per sunku padėti jam suvaldyti intensyvias emocijas, kreipkitės pagalbos į psichinės sveikatos profesionalą. Nelaukite, kol pagerės savaime. Terapija suteiks jūsų vaikui reikiamų įgūdžių, jis išmoks sveikai reaguoti ir išreikšti savo emocijas.

Mano išsaugoti straipsniai