Prasidėjus mokslo metams visuomenės sveikatos specialistai ragina atkreipti dėmesį į moksleivių mitybą. Sugrįžę į mokyklas moksleiviai mokykloje gaminamus pietus iškeičia į picas, bandeles ar mėsainius. Medikai ragina moksleivių tėvus rūpintis, kad vaikai gautų visavertį maistą.
Kokio maisto apskritai negali būti mokyklose?
Medikai ragina, jog ir pedagogai, ir tėvai nepamirštų, kad draudžiama vaikų maitinimui tiekti bet kokius riebaluose virtus, skrudintus ar spragintus gaminius. Taip pat gazuotus bei energinius gėrimus, sultinių koncentratus, mechaniškai atskirtą mėsą, maistą su genetiškai modifikuotais organizmais bei sintetiniais maisto priedais.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip laiku pastebėti vaikų skydliaukės ir kitas endokrinines ligas?
Egmontas ir Reda Bžeskai: laimingi, kaip niekad
Kasdieniame moksleivių racione visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja daržoves, vaisius, uogas, sultis (ypač šviežias), grūdinius ir ankštinius produktus. Taip pat pieną ir pieno produktus, kiaušinius, liesą mėsą, žuvį.
Kaip turi atrodyti moksleivio pietūs?
Pasak Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistės Jūratės Karalevičienės, mokyklose maitinimas turi būti organizuojamas pagal sveikos mitybos principus.
„Karštas pietų patiekalas turi būti iš daug baltymų ir angliavandenių turinčių produktų. Tai gali būti mėsa, paukštiena, žuvis, kiaušiniai, grūdiniai ir ankštiniai produktai, pienas bei jo produktai. Su karštu patiekalu reikia patiekti daržovių, vaisių arba jų salotų.
Verta atkreipti dėmesį ir į rūkytus mėsos gaminius. Jie gali būti tiekiami ne dažniau kaip kartą per savaitę, o ikimokyklinio ugdymo įstaigose rūkyti mėsos gaminiai vaikų maitinimui neturi būti tiekiami.
Rūkytų gaminių reikėtų vengti kasdienėje mityboje ne tik vaikams, dėl gaminimo technologijos bei sudėties jie priskiriami menkaverčių maisto produktų grupei”, – pasakoja medikė.
Maistas turi būti gaminamas ir patiekiamas tą pačią dieną
Pirmenybė teikiama maistines savybes išsaugantiems patiekalų gamybos būdams: virimui vandenyje ar garuose, troškinimui.
Gaminant maistą neturi būti naudojami prieskonių mišiniai, kurių sudėtyje yra sintetinių maisto priedų. Taip pat reikia naudoti kuo mažiau druskos ir cukraus. Jei patiekalui gaminti naudojama malta mėsa ir virtuvėje yra sąlygos, ji turi būti malama patiekalo gaminimo dieną.
Kiekvieną dieną moksleiviai turi gauti daržovių, vaisių. Mokyklos administracija privalo sudaryti sąlygas kiekvienam vaikui pavalgyti šilto maisto prie tvarkingai serviruoto stalo ir, žinoma, neskubant.
Patiekalai neturi kartotis
“Rengiant valgiaraščius reikėtų nepamiršti, kad tas pats patiekalas neturi būti tiekiamas dažniau nei kartą per savaitę. Svarbu koreguoti valgiaraštį, jei pastebėjote, jog patiekalų vaikai nemėgsta, jų palieka nesuvalgę”, – teigia visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja.
„Tikimės, jog šiais metais nesulauksime nusiskundimų, kad valgiaraščiuose keletą dienų iš eilės kartojasi nors ir skirtingų pavadinimų, bet labai panašios sudėties patiekalai, pavyzdžiui, vieną dieną patiekiamas karštas patiekalas su ryžiais ir mėsa, o kitą dieną patiekiama mėsiška ryžių sriuba. Todėl jau valgiaraščių sudarymo metu į tai reikia atkreipti dėmesį”, – primena visuomenės sveikatos specialistė.
Kur mokykloje atsigerti vandens?
Mokyklose taip pat turi būti sudarytos higieniškos sąlygos visiems nemokamai atsigerti geriamojo vandens. Rekomenduotina, kad vanduo būtų kambario temperatūros, nes geriamas iš čiaupo vanduo gali būti per šaltas!
Vanduo turi būti pilstomas iš geriamajam vandeniui skirtų indų, talpų, automatų – į individualias ar vienkartines stiklines. Rekomenduojama sudaryti galimybę vaikams gauti ir karšto virinto geriamojo vandens, tai suteiktų galimybę karšto gėrimo, pavyzdžiui, arbatos, pasiruošti patiems.
Gėrimai ir maisto produktai, pagaminti iš arba kurių sudėtyje yra kavamedžio pupelių, kavos ar jų ekstrakto, cikorijos, gilių ar grūdų gėrimai arba kavos pakaitalai, yra neleistini. Reikėtų siūlyti įvairių rūšių arbatos, nepamirštant ir arbatos su pienu. Be to, turi būti sudaryta galimybė atsigerti nesaldintos arbatos.
Ant stalo neturi būti indelio su druska
J. Karalevičienė pažymi, kad augančiam organizmui daug angliavandenių turintys produktai svarbūs kaip energijos šaltinis ir jų vengti nereikia, skirtingai nei dietų besilaikantiems suaugusiems žmonėms, kurių medžiagų apykaita lėtesnė.
Medikai primena, kad valgymo metu ant stalų neturi būti padėta druskos, pipirų, garstyčių ar įvairių padažų, kuriuose gausu sintetinių priedų.
Mokyklos valgykloje ar kitoje patalpoje, kurioje maitinami vaikai, matomoje vietoje turi būti skelbiami einamosios dienos valgiaraščiai, o ikimokyklinėse įstaigose – tos dienos valgiaraščiai skelbiami vaikų priėmimo – nusirengimo patalpoje.