Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Svarbiausia atmintinė prieš perkant vaikui dviratį

Svarbiausia atmintinė prieš perkant vaikui dviratį

Tam, kad dviračiais važinėtis galėtų visa šeima, ne tik mama ar tėtis, mažam vaikui būtina parūpinti prie dviračio tvirtinamą kėdutę.

Kai vaiką dviračiu veža tėvai

Dviračiams skirtos vaikiškos kėdutės dažniausiai tinka vežti vaikus nuo 12 – 18 mėnesių amžiaus iki 3 – 4 metų. Leistinas maksimalus vaiko svoris – apie 20 – 22 kg. Tačiau pasitaiko, kad vaikams dar nepasiekus šio maksimalaus svorio, vaikai tiesiog jau būna išaugę savo kėdutę ir netelpa į ją. Labai svarbu atminti, kad mažasis keleivis privalo dėvėti šalmą. Todėl jei atostogaudami išsinuomojote dviračius su vaikiška kėdute, būtinai pasirūpinkite ir šalmu.

Vaikiškos dviračių kėdutės būna tvirtinamos keliais būdais: gale ant galinės bagažinės; per vidurį (ant viršutinio dviračio rėmo vamzdžio) ir priekyje (ant vairo, priekinės bagažinės). Kur tvirtinti kėdutę, priklauso kaip numatyta dviračio charakteristikoje. Dažniau pasitaiko tvirtinamos gale. 

Kėdutės būna įvairių kainų lygių, taip pat padidinto funkcionalumo, t.y., geresnės kokybės medžiagos, daugiau saugos diržų, reguliuojamo aukščio ir atlošimo sėdynės atlošas ir panašiai. 

Veždami vaiką dviračiu, nepamirškite visų atsargos priemonių.
Veždami vaiką dviračiu, nepamirškite visų atsargos priemonių.
Shutterstock nuotr.

Kai vaikas savarankiškai važiuoja dviračiu

Kai vaikas nebetelpa dviračio kėdutėje, tai ženklas, kad jis jau gali mokytis važiuoti dviračiu savarankiškai. Tačiau tai daryti galima tik kiemuose ir parkuose. Kelių eismo taisyklės numato, kad važinėti dviračiais gatvėmis, keliais bei dviračių takais (žinotina, kad dviračių takas yra kelio dalis) gali vaikai nuo 14 metų. Arba nuo 12 metų, jei vaikas yra išlaikęs egzaminą ir gavęs dviratininko pažymėjimą. Kiemuose ir teritorijose, pažymėtose kelio ženklu „Gyvenamoji zona“ taip pat stadionuose, parkuose, miško takeliais ir pan. važinėtis dviračiu gali visi vaikai, nesvarbu, koks jų amžius. 

Pradedančiajam dviratininkui, besimokančiam važinėti kieme, praverstų speciali ant koto pritvirtinta vėliavėlė. Ji gerai matoma, ypač, kai mažasis dviratininkas važiuoja tarp stovinčių automobilių, todėl kieme važiuojantis vairuotojas geriau pastebės vaiką dviratininką.

Vaikams savarankiškai važiuojant dviračiu šalmas yra privalomas.
Vaikams savarankiškai važiuojant dviračiu šalmas yra privalomas.
Shutterstock nuotr.

Taisykles žinoti būtina dar prieš perkant dviratį vaikui

Kelių eismo taisyklėse parašyta, kad “važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o išklausiusiems Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims. Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų asmenims. Gyvenamojoje zonoje dviračių vairuotojų amžius neribojamas“. Neasfaltuoti sodų bendrijų teritorijų keliai yra prilyginami keliams su asfalto danga, todėl čia galioja tos pačios taisyklės ir reikalavimai dviratininkams (važiuoti tik nuo 14 m).

Dviračiais draudžiama važiuoti šaligatviais, jie skirti tik pėstiesiems. Taip pat negalima važiuoti dviračiu per perėjas. Būtina nulipti, persivesti dviratį ir tęsti kelionę. Suaugusieji, būkite pavyzdžiu mažiesiems, laikykitės kelių eismo taisyklių patys, gero elgesio tada galite tikėtis iš vaiko! 

Tėvų pareiga yra pasirūpinti dviratininkų šalmu, kuris yra privalomas visiems vaikams iki 18 metų. Be to, šalmas turi tikti vaikui pagal jo galvos dydį, tik tada jis tinkamai apsaugos.

Vaikų dviratininkų saugumu, pirmiausia, turi pasirūpinti tėvai. Deja, dažnai jie nuperka tik dviratį, bet nepagalvoja, kad pirmiausia vaikui būtinos yra žinios apie saugų eismą, o tik tada dviratis.

Mano išsaugoti straipsniai