53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Atopiškos odos priežiūra vasarą

Atopiškos odos priežiūra vasarą

Kaip atopišką odą veikia karštas klimatas?

Didžiai daliai sergančių atopiniu dermatitu vasaros metu odos būklė pagerėja dėl priešuždegiminio saulės spindulių poveikio. Tačiau karštis skatina prakaitavimą, o prakaitas gali sudirginti odą, ypač tose srityse, kur oda trinasi (raukšlės, rūbų kraštas). Karštomis dienomis rekomenduojama dėvėti neaptemptus, o laisvus, natūralaus pluošto (lininiai, šilkiniai, medvilniniai) rūbus.

Taip pat reikia nepamiršti ir tiesioginio saulės poveikio – nudegimo. Nudegimai gali paskatinti egzemos paūmėjimą, todėl būnant lauke reikia vengti tiesioginių saulės spindulių, tarp 12-16 valandos leisti laiką pavėsyje, odą pridengti rūbais, o atviras vietas patepti apsauginiu kremu nuo saulės. Žinoma, reikia nepamiršti ir galvos apdangalų bei akinių nuo saulės. Apibendrinant, sergantiems atopiniu dermatitu buvimo saulėje rekomendacijos tokios pat, kaip ir kitiems žmonėms.

Kaip odą veikia jūros vanduo, baseinas?

Jei liga paūmėjusi, nuo maudynių rekomenduojama susilaikyti – jūros vanduo gali graužti išbertas vietas, be to dėl vandenyje esančių mikroorganizmų didėja infekcijos tikimybė. Tačiau, jei oda neišberta, ar bėrimai nežymūs (nėra nuokasų) sergantys atopiniu dermatitu gali maudytis tiek jūroje, tiek kituose natūraliuose vandens telkiniuose, ežeruose, upėse. Maudynės baseine taip pat nedraudžiamos. Kai kuriems pacientams, chloras naudojamas baseino vandens dezinfekcijai sausina odą, gali ją sudirginti. Bet jeigu vaikui patinka maudynės, baseiną lankyti tikrai galima, tik rekomenduojama trumpinti maudynių baseine laiką, dažniau tepti drėkinančiu kremu.

Po visų maudynių (jūroje, baseine, ežere) odą iš karto rekomenduojama nuprausti po tekančiu vandeniu su sausai odai skirtu muilu ar prausikliu ir sutepti drėkinančiu kremu.

Ar reikia naudoti emolientus vasaros metu? Kokį rinktis?

Vasaros metu daugelio žmonių turinčių sausą, atopišką odą, odos būklė pagerėja. Ji tampa drėgnesnė, sumažėja ar išnyksta žiemos metu varginęs sausumas, tempimas, pleiskanojimas. Tada kyla klausimas, ar būtina toliau tepti drėkinančius kremus? Atsakymas – taip. Drėkinančius kremus reikia naudoti ir vasaros metu. Kremus rekomenduojama tepti 1-2 kartus per dieną. Šiltuoju metu galima rinktis emolientus turinčius daugiau drėkinančių medžiagų ir mažiau riebalų (kremai, losjonai). Jie būna „lengvesnės“ tekstūros, greičiau susigeria, nepalieka riebios plėvelės jausmo ant odos. Jei kyla klausimas, kuriuo paros metu, ryte ar vakare geriau tepti, rekomenduočiau tai daryti vakare, nes tuo metu oda sausesnė. Taip pat odą reikia patepti kaskart išlipus iš vonios ar dušo ir nusišluosčius.

Kokie apsauginiai kremai nuo saulės tinka atopiškai odai?

Sergantys atopiniu dermatitu taip pat gali naudoti apsauginius kremus nuo saulės nuo 1 metų amžiaus. Vaikams iki 1 metų amžiaus nerekomenduojama būti tiesioginiuose saulės spinduliuose. SPF dydį rekomenduojama rinktis pagal amžių ir kokioje geografinėje zonoje atostogaujate. Vaikams rinkitės ne mažesnį nei 50 SPF kremą/losjoną, suaugusiems – ne mažesnį nei 30 SPF. Turintiems alergišką odą rekomenduojama rinkti preparatus turinčius taip vadinamų fizikinių filtrų, cinko oksido ir titano oksido. Jie rečiau sukelia alergines reakcijas. Žinoma, reikia nepamiršti apsauginį kremą nuo saulės užtepti 30 minučių prieš einant į lauką, pertepti kas 3-4 valandas, o vakare nuplauti nuo odos ir ją sutepti drėkinančiu kremu. Norint įsitikinti ar naujai įsigytas apsauginis kremas nuo saulės nesudirgins odos ir nepaūmins bėrimų, todėl pradžioje patepkite nedidelę odos dalį ir dieną pastebėkite, ar neatsirado bėrimas. Jei apsauginio kremo nuo saulės liko nuo praėjusios vasaros, įsitikinkite, kad jo galiojimo laikas nepasibaigęs, nes ilgai atidaryti produktai „genda“, gali pasikeisti jų sudėtinės medžiagos.

Kartais kyla klausimas, kaip derinti drėkinamo kremo ir apsauginio kremo nuo saulės tepimą. Kurį tepti pirmiau?

Atostogų metu, jei oda nėra sausa, dienos metu gali užtekti tik apsauginio kremo nuo saulės. Tačiau, jei oda sausa, pirmu sluoksniu rekomenduoja užtepti drėkinamo kremo, o ant viršaus – apsauginį kremą nuo saulės. Veide, jei bus tepamas makiažas, kreminė pudra ir kitos dekoratyvinės priemonės tepamos ant apsauginio kremo nuo saulės.

Atopinis dermatitas ir vabzdžių įkandimai

Atšilus orams daugiau laiko praleidžiame lauke, stovyklaujame, vykstame į gamtą, todėl didėja uodų ir kitų vabzdžių sukandimų tikimybė. Atopiška oda į vabzdžių įkandimus gali reaguoti daug stipriau, stebimi ryškesni, labiau niežtintys bėrimai. Juos nukasius, taip pat didesnė bakterinės infekcijos tikimybė, nes sergančių atopiniu dermatitu apsauginės odos savybės yra silpnesnės. Būnat lauke galima naudoti repelentus, tik rekomenduojama juos tepti ant neišbertos odos, naudojant pirmą kartą pabandyti ant nedidelio odos ploto, siekiant įsitikinti, kad priemonė nedirgina ar nesukelia alerginių reakcijų.

Daugiau informacijos: www.atopinis.lt

Mano išsaugoti straipsniai