53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kosulys – keli patarimai

Kosulys – keli patarimai, kaip padėti savo vaikui

Vienas iš dažniausiai pasitaikančių nusiskundimų šaltuoju metų periodu yra kosulys. Dažniausiai vaikai pradeda kosėti susirgę ūmiomis virusinėmis (rečiau bakterinėmis) kvėpavimo takų ligomis. Patogenai sukelia kvėpavimo takų gleivinės pažeidimą, ji paburksta, padidėja gleivinės sekrecija, kas dar labiau dirgina ir išprovokuoja kosulio priepuolius. Kosulys yra ir organizmo apsauginė reakcija, siekiant pašalinti patologinį sekretą.

Pradėjus vaikui kosėti labai svarbu įvertinti, kokio pobūdžio yra kosulys – sausas ar drėgnas, kas kosulį provokuoja, kiek laiko kosulys trunka, pasireiškia ryte, dieną ar vakare, ar kosulys paviršinis ar ne, ar yra produktyvus, atkosėjama tirštų ar skystų gleivių, ar nėra kraujo priemaišų, ar kosulys neišprovokuoja dusulio, ar kosint neskauda krūtinės. Svarbu atkreipti dėmesį į kartu su kosuliu dažnai pasitaikančius peršalimo simptomus, tokius kaip sloga, temperatūra, gerklės skausmas, raumenų skausmas. Tai padeda nuspręsti koks yra vaiko būklės sunkumas, ar reikia kreiptis į gydytoją.

Sausas kosulys

Dažniausiai sausu kosuliu prasideda ūmios virusinės infekcijos, tačiau priežastimi gali būti ir alergija, bronchinė astma ar kitos ligos. Jis būna neproduktyvus, skreplių/gleivių neatkosima. Sausas kosulys gali kelti daug nepatogumų, naktį nepailsima, nuo dažno kosulio gali pradėti skaudėti krūtinę, kosulio priepuoliai gali išprovokuoti vėmimą. Jei sausas kosulys trunka neilgai ir labai vargina, pasitarus su gydytoju, galima vartoti kosulį slopinančius vaistus.

Drėgnas kosulys

Drėgnas kosulys dažnai yra sveikimo požymis. Kvėpavimo takų gleivinėje susikaupęs sekretas kosulio pagalba pašalinamas, kvėpavimo takai „valosi“. Atkosima daugiau ar mažiau sekreto/skreplių. Drėgnas kosulys mažiau dirgina ir vargina nei sausas kosulys. Kuo skystesnis yra gleivinės sekretas, tuo yra lengviau atsikosima. Jei sekretas tirštas ir klampus, iškosėti yra sunkiau, todėl gleives rekomenduojama skystinti. Tuo tikslu galima vartoti atsikosėjimą gerinančius vaistus. Jų sudėtyje yra veikliosios medžiagos ambroksolio hidrochlorido, kuris suskystina gleives ir padeda jas pašalinti iš kvėpavimo takų, kad būtų lengviau atsikosėti. Ambroksolio hidrochloridas yra kliniškai ištirta ir gerai toleruojama medžiaga. Vyresniems nei 2 metų vaikams rekomenduojamas 15 mg/5 ml arba 30 mg/5 ml ambroksolio hidrochlorido geriamasis tirpalas. Jaunesniems nei 2 metų vaikams šis vaistinis preparatas neskiriamas. Labai svarbu nepamiršti, kad dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti jūsų vaiko sveikatai.

Patarimai tėveliams

Jeigu vaiko kosulys jums kelia nerimą, patartina pasikonsultuoti su gydytoju. Konsultuotis su gydytoju reiktų ir jeigu:

– kosėja kūdikiai, ypač iki 3 mėnesių amžiaus,

– atkosima kraujingų arba žalsvų pūlingų skreplių,

– kosulys yra labai varginantis, sukelia vėmimą, dusimą, mėlynavimą,

– vaikas karščiuoja, atsisako gerti, pasidaro vangus,

– jei kosulys trunka ilgiau nei 2 savaites.

Jei vaikas kosėja dėl peršalimo, duokite vaikui gerti pakankamai skysčių, pvz., tinka specialios vaikams skirtos arbatos nuo kosulio (dažniausiai jų sudėtyje būna vaistiniai augalai, turintys kosulį palengvinantį poveikį). Galite duoti ir paprastos vaisinės arbatos ar šilto vandens. Svarbu kambaryje, ypač kur vaikas miega, palaikyti pakankamą drėgmę – ne mažiau kaip 40 procentų. Jei drėgmė mažesnė, įjunkite drėkintuvą, jei neturite, pastatykite vaiko kambaryje indą su vandeniu. Esant varginančiam sausam (lojančiam, laringitiniam) kosuliui, pabūkite su vaiku vonios kambaryje, atsukus karštą dušą, pakvėpuokite garais.

Prieš duodami vaikams kosulį slopinančius vaistus ar kitus vaistus, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Netinkamas vaistų vartojimas gali pakenkti, o ne padėti.

Mano išsaugoti straipsniai