Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kūdikio miegas ir nauji fiziniai įgūdžiai: kodėl nauji vystimosi įgūdžiai gali sukelti miego trikdžius

Kūdikio miegas ir nauji fiziniai įgūdžiai: kodėl nauji vystimosi įgūdžiai gali sukelti miego trikdžius

Kūdikio vystymasis yra nuolatinis procesas, kurį lydi daugybė naujų įgūdžių mokymosi etapų. Mokymasis verstis, šliaužti, sėdėti ar vaikščioti gali būti ne tik džiugus šeimos momentas, bet ir turėti pastebimą poveikį kūdikio miegui.

Kai kūdikis pradeda praktikuoti šiuos naujus įgūdžius, jo raumenų vystymasis suaktyvėja bei sukelia įspūdingus pokyčius jo smegenyse. Šie vystymosi etapai stimuliuoja ne tik fizinį, bet ir neurologinį kūdikio augimą. Štai keletas dalykų, kas nutinka mažylio smegenyse:

 

Sinapsių formavimasis: kiekvienas naujas judesys sukelia smegenų ląstelių, vadinamų neuronais, aktyvaciją. Kai kūdikis praktikuoja vartymąsi, ropojimą ar sėdėjimą, tai skatina naujų sinapsių formavimąsi tarp neuronų. Sinapsės yra smegenų jungtys, kurios leidžia informacijai perduoti iš vienos ląstelės į kitą.

 

Motorinės srities plėtra: kūdikiui vystantis, jo motorinės srities smegenų dalys pradeda intensyviai dirbti. Tai yra sritis, atsakinga už judesių koordinavimą ir valdymą. Praktikuojantis naujus judesius, ši sritis tampa aktyvesnė, prisidedant prie motorinių įgūdžių tobulėjimo.

 

Sensomotorinio suvokimo stiprinimas: naujų judesių praktikavimas skatina jutimo sistemos ir motorinį suvokimą. Kūdikis turi įvertinti judesio rezultatą, tai leidžia jam tobulinti koordinaciją, balansą ir gebėjimą efektyviai naudoti kūną.

 

Kognityvinių įgūdžių tobulėjimas: kūdikis pradėdamas mokytis naujus judesius taip pat tobulina kognityvinius įgūdžius. Jis mokosi apie aplinką, kaip veikia fizikos principai ir, kaip jo kūnas gali sąveikauti su pasauliu.

 

Visa tai, kas vyksta su kūdikiu mokantis įvaldyti naujus įgūdžius, gali turėti tiesioginį poveikį įprastam miego rėžimui, o tai tampa iššūkiu tėvams, kurie jau priprato prie tam tikro miego grafiko.

 

Pavyzdžiui, kai kūdikis išmoksta vartytis, tai gali sukelti staigų atsibudimų daugėjimą naktį, nes mažylis praktikuoja šį naują įgūdį miegant. Taip pat ropojimas ar sėdėjimas gali lemti nervinį įsitempimą ir netgi nusivylimą, kai kūdikis stengiasi išmokti naujus įgūdžius.

 

Geriausias būdas padėti kūdikiui šioje situacijoje yra suteikti jam pagalbą, jei jis užstrigo nepatogioje pozicijoje. Taip pat svarbu skirti didelį dėmesį naujo įgūdžio lavinimui dienos metu, skatinti vaiką jį praktikuoti ir rodyti mylinčią paramą.

Svarbu suprasti, kad šie pokyčiai miego rėžime yra laikini. Dažniausiai po kelių savaičių vaikas prisitaiko prie savo naujų įgūdžių, ir miego grafikas stabilizuojasi. Tėvams reikia turėti kantrybės ir supratimo, jog šiame etape svarbiausia yra palaikyti kūdikį, kuris stengiasi pasiekti savo mažus, bet svarbius vystymosi tikslus.

 

Sigita Žilinskienė

 

Gero miego ekspertė

www.miegopasaka.lt

sigita@miegopasaka.lt

+370 670 75503

@miegopasaka

 

Mano išsaugoti straipsniai