Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kaip išvengti vystyklų dermatito arba gydyti jau pasireiškusius iššutimus?

Kaip išvengti vystyklų dermatito arba gydyti jau pasireiškusius iššutimus?

Sauskelnių dermatitas – tai odos uždegiminė reakcija, su kuria susiduria daugiau nei ketvirtadalis kūdikių, o dešimt procentų jų kamuojasi nuo sunkios dermatito formos. Ar žinote, kaip išvengti vystyklų dermatito arba gydyti jau pasireiškusius iššutimus?

Geriausia – tinkama profilaktika, nes dermatito išvengti lengviau, nei gydyti jau pasireiškusią problemą

Sauskelnes būtina keisti kaip galima dažniau – bent kas dvi – tris valandas ir iš karto po to, kai mažylis pasituština (nesvarbu, kad sauskelnės buvo keistos vos prieš kelias minutes).

Naudingos ir oro vonios, kai tarpvietės odelei leidžiama kuo dažniau ir kuo ilgiau pabūti be sauskelnių. Šias oro vonias galima derinti su „pilvuko laiku“.

Labai svarbu rinktis tinkamo dydžio sauskelnes, per daug jų nesuveržti, domėtis jų sudėtimi ir kokybe. Pernelyg mažos sauskelnės gali veržti ir trinti odelę.

Svarbūs ir natūralių audinių drabužiai, kurie yra pakankamai laisvi, leidžiantys odai kvėpuoti. Būtina vengti sintetikos ir labai veržiančių drabužėlių.

Kiekvieną kartą keičiant sauskelnes rekomenduojama odelę nuplauti drungnu (ne per šaltu ir ne per karštu) vandeniu ir nusausinti švelniu medvilniniu rankšluosčiu. Odelės jokiais būdais negalima trinti, nes ji plona ir jautri. Sausinti reikia lengvai tapšnojant ir tik natūraliais, gerai sugeriančias, švelniais audiniais.

Drėgnas servetėles reikėtų naudoti tik būtinais atvejais ir rinktis tik natūraliai suyrančias servetėles be dažiklių, kvapiklių ir pan. Yra vandens pagrindu pagamintų drėgnų servetėlių, tačiau po jo panaudojimo odelę taip pat reikėtų švelniai nusausinti sausa ir švaria marle.

Kiekvieną kartą nuplovus ir nusausinus odelę, kaip ir minėta prieš tai, rekomenduojama atlikti oro vonelę, o po to odą patepti barjeriniu kremu. Relizema baby care yra kremas, sukuriantis apsauginį odos barjerą. Jis skirtas jautriai ir švelniai kūdikių sauskelnių srities odai. Relizema baby care puikiai tinka odai raminti ir apsaugoti nuo paraudimo ir deginimo pojūčio, ypač lytinių organų ir sėdmenų srityje, nes ant odos sudaro apsauginę plėvelę, apsaugančią nuo išorinių dirgiklių. Kaip naudoti: užtepkite kremo sluoksnį ant nuvalytos sausos odos kiekvieną kartą prieš keisdami sauskelnes arba tada, kada reikia. Relizema baby care lengvai pasiskirsto, o baltos spalvos nepralaidi plėvelė sukuria barjero poveikį. Taigi kiekvienuose namuose, kuriuose auga kūdikis, verta turėti barjerinį Relizema baby care kremą.

Tos pačios, aukščiau paminėtos priemonės naudingos ir jau stebint iššutimus, tačiau jei jie nepraeina, gali reikėti kreiptis į gydytoją – tai gali būti grybelinė ar bakterinė infekcija, kurią būtina gydyti specialiais dermatologiniais vaistais. Ypatingai reikėtų suklusti tuomet, kai iššutimai nedingsta bent savaitę, jie plečiasi, kraujuoja ir pūliuoja, sukelia skausmą.

 

Kada jau būtina kreiptis į gydytoją?

Dauguma vystyklų dermatito atvejų praeina savaime arba įvedus į rutiną kruopštesnę, bet švelnią higieną bei barjerinius kremus. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai paprasčiausių priemonių, itin kruopščios higienos ir barjerinių kremų jau nebepakanka ir tenka kreiptis į gydytoją. Kokie simptomai turėtų paskatinti suklusti ir būtinai pasikonsultuoti su specialistu?

Siūlome atkreipti dėmesį, jei pastebite kurį nors ar kelis iš šių simptomų ar požymių:

·      Jei odos paraudimas, sudirgimas ir iššutimai nedingsta per vieną savaitę;

·      Kai paraudimo bei iššutimų zonoje atsiranda mazgelių, pūslelių, spuogelių, bėrimų;

·      Kai ant odelės atsiranda žaizdelių, opelių, pūslelių;

·      Kai įtrūkimai kraujuoja ir (arba) pūliuoja;

·      Kai dermatito plotas plinta į kitas sritis, pavyzdžiui, link pilvo ar nugaros;

·      Kai kūdikis tampa irzlus, verksmingas, karščiuoja, prastai valgo ir miega, kasosi, spardosi ir pan.;

·      Kai iššutimai vis atsinaujina ir (arba) gana dažnai kartojasi.

Visais šiais atvejais reikėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar gydytoju dermatologu, mat atsarga gėdos tikrai nedaro ir tai jau ne tik odos išvaizdos, bet ir sveikatos klausimas. 

Mano išsaugoti straipsniai